Apple'a büyük baskı!

Apple, daha önce de defalarca şikayet aldığı konuda bir kez daha zor durumda...

  • Levent Öztürk
Apple'a büyük baskı!

Doğayı korumayı amaçlayan gruplar ve insan hakları organizasyonları, Apple'ın ilgili bölüm yöneticilerine ortak bir mektup gönderdiler. Gönderilen bu mektupta, Apple'ın kullandığı malzemeler arasından zehirli kimyasalların çıkarılması isteniyordu.

Bu mektup, benzer grupların Apple'ın malzeme kaynakları üzerinde baskı kurması ve zehirli maddelerin kullanımının engellemesini amaçlayan hareketlerin sonuncusu olma şerefine sahip durumda. Kullanımının sonlandırılması istenen maddeler arasında ise, Çin fabrikalarında işçilerin hastalanmalarına yol açtığı ve zehirli olduğu bilinen "benzene" ve "n-hexane" yer almakta.

"N-hexane" ekranların temizlenmesinde kullanılıyor ve bu kimyasala uzun süre maruz kalmak, sinir hasarına veya felce yol açabiliyor. "Benzene" ise elektronik parçaların temizlenmesinde kullanılan maddelerden biri olmanın yanı sıra kanserojen özellikler taşımakta.

Tabii ki Apple bu maddeleri kullanan en büyük telefon üreticisi değil ancak itirazı yapan gruplar tarafından en "etkili" firma olarak gözüküyor. Green America grubundan Elizabeth O'Connell,Samsung yerine Apple'ı hedef almaları sorulduğunda, en büyük sebebinin, firmanın gerçekten bu isteği gerçekleştirebileceğini düşünmeleri olduğunu söylüyor. "Samsung'un bunu yakın bir zamanda gerçekleştireceği umudunu taşımıyoruz. Ama Apple'ın ilk hareketi yapmasını sağlayabilirsek, Samsung'a karşı kullanacak bir avantajımız olacaktır."

Çinli elektronik fabrikalarında ardı ardına gerçekleşen intiharlar, bazı durumlarda, kötü koşullarda çalışmak zorunda kalan işçilerin üzerine dikkatleri çekmişti. En başta bu problemi çok önemli bulmuyor gibi gözüken Apple, kısa bir süre içerisinde, işçilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi adına bazı girişimlerde bulunmuştu.

Apple'ın bu girişimlerinin sonucu olarak da pek çok üretici, çalışma şartlarını iyileştirmek zorunda kalmıştı ve ne durumda olduklarına dair düzenli raporlar yayınlamaya başlamışlardı. Ancak bu raporlar bazı gruplar için halen yeterince detaylı değiller.

Apple'dan Lisa Jackson'a gönderilen mektup, çalışanların benzene ve n-hexane kimyasallarına maruz kalmalarının Apple tarafından takip edilmesi dileğini belirtiyor. Bu takip sonucu elde edilen verilerin yayınlanması ve zaman içerisinde bu kimyasalların kullanımının durdurulması da bu dileğin devamını oluşturuyor. Ayrıca, hastalanmış olan işçilerin sağlık hizmetlerine ulaşabilmeleri de Apple'dan istenenler arasında.

Mektup, Green America grubu tarafından başlatılan kampanyanın ikinci parçasını oluşturuyor. Grup, geçtiğimiz mart ayında da Apple CEO'su Tim Cook'a bir mektup göndererek bu iki kimyasalın kullanımının durdurulmasını istemişlerdi. Apple'dan ise konu hakkında henüz bir yorum gelmemiş durumda...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

apple yakında batacak görürsünüz artık devir windows phone ile android devri.

katil Apple ne doğayı umursar nede işçilerin sağlığını umursamaz...

Sanki oteki firmalar farkli

Katil apple, hırsız apple, paragöz apple, All-in-One ne lanet bi firma anlamadım insanlar niye bunlardan bişeyler alırlar ve dandik markanın logosuna taparcasına hayranlık duyarlar

Apple en azından daha önceki uyarıları dikkate almış ve düzenlemelere gitmiş. Çevre duyarlılığına önem veren bir firma, bu önetileri de dikkate alacaktır. Bazı insanların çok sevdiği samsung için söylenenleri iyice okuyun, ne demek istediğimi anlarsınız.

@17 Haz 2014 09:02 senin gibi Apple ürününü eline bile almamış ergenler ancak boş boş konuşurlar. İnsanlar sadece logosundan dolayı Apple ürünü almıyorlar, aynı zamanda ürünleri piyasadaki diğer ürünlere göre daha kaliteli. iPhone için demiyorum, ama diğer ürünleri gerçekten kaliteli. 2000 yapımı klavyesini açtım, alt plastik parçayı çıkardıktan sonra tam boy metal bir parçayla tuşları sağlama almışlardı. Sadece metal parçayı açmak için 32 vida sökmek zorunda kaldım. Bu sadece bir örnekti.

Haberin tamamini okumadan atip tutanlarla ayni ulkede yasiyorum ya bi sise benzeni kafaya diksem de gam yemem. Yemin ediyorum bizim insanimiz gerizekalilikta son noktaya varmis.

Sen de yorum yaz