Apple etkinliğinden canlı: iPhone 5 tanıtımı

Yılın en heyecanlı anı geldi, çattı ve Apple, iPhone 5'i resmen tanıttı!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple etkinliğinden canlı: iPhone 5 tanıtımı
Resim kaynağı: The Verge

Güncelleme: iPhone 5'deki yenilikleri, yeni iPhone'un fotoğraflarını ve fazlasını bu makalemizde bulabilirsiniz!

İnternete sızan onlarca resim, belge, hayal edilen sayısız iPhone 5 tasarımının ardından, yeni iPhone'un tanıtılacağı tarih geldi çattı. iPhone 5 hakkındaki tüm sorular yarınki dev Apple etkinliğinde şirketin yapacağı tanıtımla nihayet cevap bulacak. Sadece yeni bir iPhone değil, 7 inçlik, daha küçük, "iPad Mini" ve yepyeni bir iPod ile tanışmamız olası.

Küçük çaplı geliştirmelerle gelen iPhone 4S'in ardından iPhone 5'in daha büyük bir yenilik sunması bekleniyor. iPhone 5'den beklenen özellikler arasında daha büyük ekran, 4 çekirdekli işlemci, yenilenmşi bir tasarım ve fazlası var.

Saat 20:00'da başlayacak San Francisco, Yerba Buena Center'daki Apple etkinliğini canlı olarak bu sayfadan dakika dakika takip edebilirsiniz.

Etkinlikten son gelişmeleri canlı anlatımla görebilmek için sayfamızı sık sık yenilemeyi unutmayın.

Etkinliğin başlama tarihi ve saati: 12 Eylül 20:00 (TSİ)

21:56: Canlı anlatımımız burada sona eriyor.

Foo Fighters, konserine devam ediyor... Etkinlikten daha fazla detayı, iPhone 5, iOS 6, yeni iPod nano ve iPod touch hakkındaki her şeyi ilerleyen saatlerde sizlerle paylaşacağız. 

21:49: Akustik gitar festivali devam ediyor. Grup şimdi de "My Hero"yu çalıyor.

21:44: Sürpriz bir şekilde sahneye çıkan grup, dev bir Apple logosu önünde izleyicileri coşturuyor. 

21:43: Foo Fighters grubu sahnede ve konser veriyorlar. Çalınan parça ise "Times Like These".

21:36: Apple'ın 3 senedir üzerinde çalıştığı yeni kulaklıkları EarPods tanıtılıyor. Bu kulaklıklar, geçtiğimiz haftalarda internete sızanların aynısı. Apple, müzik severlerin bu kulaklıkları çok seveceğine inanıyor. EarPods, yurtdışında "bugünden itibaren satışa sunuluyor". 

21:32: iPod touch artık Siri'yi destekiyor. iPod touch 5 farklı renk seçeneğiyle geliyor. AirPlay mirroring özelliği de ilk kez iPod touch için sunuluyor. 720p video kaydı mümkün. 

21:29: Yeni iPod touch'un kamerası daha iyi (5MP), bu arada pil ömrü de geliştirilmiş (40 saat müzik çalabiliyor).

21:22: Yeni iPod touch gösteriliyor. 5. jenerasyon iPod touch, anotlanmış alüminyumdan oluşuyor ve "şimdiye kadarki en hafif iPod touch". Ekranı ise iPhone 5'inki gibi daha büyük. A5 çipiyle gelen iPod touch, artık daha hızlı ve mobil oyunlar için harika bir cihaz.

21:18: Radyo özelliğine sahip iPod'da canlı radyoyu duraklatmak ve devam ettirmek mümkün. Yeni iPod'un fitness ve pedometre özellikleri bulunuyor.

21:15: Sıra iPod'a geldi. Apple şu an yeni iPod nano'yu gösteriyor. Çok iyce bir yapıya sahip iPod nanı, iPhone gibi bir giriş düğmesiyle geliyor ve 2.5 inç'lik bir ekranı var. 7 farklı renkte satışa sunulacak.

21:09: Yeni iTunes, en çok ilgi gören şarkıları ve albümleri gösterebiliyor. Kitaplıkta sanatçıya göre göz atmak da artık mümkün. Yeni bir özellik ise sanatçıların fotoğraf paylaşmasına izin veriyor.

21:07: iO6 ise 19 Eylül'de kullanıma sunulacak. Apple şimdi iTunes'un yeni sürümünden bahsediyor.

21:03: iPhone 5 ön siparişleri 14 Eylül'de başlayacak, 21 Eylül'de belirlili ülkelerde dağıtıma başlanacak. iPhone 4S, 4, 3GS, yeni iPad ve iPad 2 sahipleri ücretsiz olarak iOS 6'ya geçebilecekler.

Resim kaynağı: The Verge

Resim kaynağı: Engadget

20:56: iPhone 5'i öven yeni bir video gösteriliyor.

20:53: Konu yine iPhone 5. iPhone 5'in "şimdiye kadarki en ince iPhone" olduğunu söyleyen Apple, iOS 6'nın da "telefonlardaki en gelişmiş işletim sistemi" olduğunu iddia ediyor. Bu arada iPhone 5'in beyaz ve siyah renklerde sunulacağı söyleniyor.

20:51: iOS 6'da telefona cevap veremediğinizde otomatik olarak SMS gönderme, yeni erişebilirlik seçenekleri, Siri'de yapılan geliştirmeler ve fazlası bulunuyor.

20:49: Fotoğraf paylaşımında yapılan geliştirmelerden ve Siri'nin yeni film arama özelliklerinden bahsediliyor.

20:47: Web tarayıcısı Safari'de yapılan yenilikler gösteriliyor. Tarayıcı artık tam ekran moduna geçebiliyor. iCloud Tabs adındaki özellik ise cihazlarınız arasında sekmelerinizi eşitlemenize izin veriyor. Chrome ve Firefox'un eşitleme özelliklerinde olduğu gibi.

20:45: Şimdi sıra iOS 6'da. Yeni GPS özellikleri ve harita özellikleri anlatılıyor.

20:43: Sıra iPhone 5'in konnektöründe. Apple, yeni konnektörünü "lightning" olarak adlandırıyor. 8 pinli bu bağlantı, yüzde 80 daha küçük ve daha dayanıklı. Eski aksesuarlarınızı kullanabilmeniz için bir adaptör de bulunuyor.

20:41: iPhone 5'in hoparlör tasarımı da geliştirilmiş ve yüzde 20 daha küçük hale getirilmiş.

20:38: Panorama modu ile görselleri birleştirerek büyük bir resim oluşturulabiliyor. 1080p video kaydedebilen iPhone 5'in video stabilizasyonu geliştirilmiş, yüz algılaması işlevi sunuyor.

20:37: Yeni kameranın düşük ışıktaki performansı daha iyi ve fotoğrafları yüzde 40 daha çabuk çekiyor. iPhone 5'in en önemli özelliklerinden bir tanesi de Apple'a göre "panorama".

20:36: iPhone 5'in 8MP'lik kamerası, "yüzde 25 daha küçük" ve "dinamik düşük ışık modu, yüksek doğruluklu lens konumlama, melez IR filtresi" gibi özelliklere sahip.

20:34: Apple, iPhone 5'in pil ömrünün tüm bu geliştirmelere rağmen gerilemediğini, aksine uzadığını söylüyor.

20:32: Real Racing 3, oldukça etkileyici, "konsol kalitesinde" grafiklere sahip.

20:31: iPhone 5'deki yeni A6 işlemci, Apple'a göre A5'ten iki kat daha hızlı ve bu hız farkı birçok alanda hissediliyor. EA'dan Rob Murray, iOS'daki oyun performansını göstermek üzere sahnede...

20:30: Wi-Fi çipi 2.4Ghz ve 5Ghz'yi destekliyor. 

20:29: Yeni iPhone, HSPA+, DC-HSDPA, ve her ne kadar çoğumuzu ilgilendirmese de LTE bağlantılarını destekliyor. 

20:28: Apple yeni ekranın "daha iyi göründüğünü" söylüyor. Bunun yanında dokunmatik sensörleri ekrana entegre edildiğinden iPhone 5'de "dünyanın en gelişmiş ekranı" kullanılmış bulunuyor. Böylece iPhone 5'in böyle bir ekranla  geleceği söylentileri doğru çıkmış oldu.

20:27: "Tüm uygulamalar eskiden olduğu gibi çalışıyor."

Resim kaynağı: The Verge

Resim kaynağı: The Verge

20:22: iPhone 5'in yazılımının da güncellendiğini söyleyen Apple, simgelerde 5. sıranın göründüğünü söylüyor. Artık ekranda daha fazla e-posta, daha fazla takvim etkinliği görebiliyorsunuz.

20:20: iPhone 5'in elinize rahatlıkla sığabilecek şekilde tasarlandığını söylüyor, Apple.

20:19: iPhone 5'in ekranı 4 inç boyutunda, yani beklendiği gibi 4S'inkinden daha büyük. Ekran çözünürlüğü 1136x640, ekran oranı ise 16:9. 

20:17: iPhone 5, "tamamen cam ve alüminyumdan" meydana geliyor ve iPhone 4S'den yüzde 18 daha ince. Retina ekranı ise 326 PPI piksel yoğunluğu sunuyor.

20:16: Ve iPhone 5 göründü. Apple'ın yeni iPhone'u, aynı şimdiye kadar sızan iPhone 5'ler gibi görünüyor.

Resim kaynağı: The Verge

20:13: Cook, "iPhone'u konuşmak için buradayım" diyor. "ilk iPhone ile işe başladık ve her yıl size yeni bir sürüm tanıtıyoruz. Her sene yeni bir aşama belirliyoruz."

20:11: Cook, şimdi de App Store'un başarısından bahsediyor ve çeşitli rakamlar veriyor. Ortalama bir kullanıcı 100 uygulama kullanıyor. 

20:09: Cook'a göre iPad'in tabletler arasındaki internete bağlanma oranı, yüzde 91. 

20:07: Mac'lerin ABD'deki başarılı satışlarından bahseden Cook, şimdi de son çeyrekte 17 milyon iPad sattıklarını söylüyor. Cook'a göre bu herhangi bir PC üreticisinin tüm modellerinin toplamından fazla.

20:06: Sıra Mac'e geldi. Konu ise Mac OS X'in yeni sürümü Mountain Lion ve yeni MacBook Air. 

20:03: "Mağazalarımız gezegendeki en iyi deneyimleri sunuyor. Cuma günü 13. ülkede mağazımızı açıyoruz. Geçen sene mağazalarımızda 83 milyon ziyaretçi ağırladık."

20:02: Cook, Barcelona'daki Apple mağazasından bahsediyor ve Apple mağazalarıyla ilgili bir video gösteriliyor.

20:00: Apple CEO'su Tim Cook sahneye çıktı ve misafirlerini selamladı: "Günaydın."

19:58: Apple, herkesten telefonlarını sessiz moda almasını istiyor.

19:55: Herkes koltuklarındaki yerini aldı... Beklememiz gereken süre, artık sadece 5 dakika.

19:52: iPhone 5 ortaya çıkmadan hemen önce şimdiye kadar internete sızan fotoğraflara bakmak isterseniz, bu galerimizi tıklayabilirsiniz. iPhone 5'den beklenen özellikler için ise bu galerimize göz atabilirsiniz.

19:48: Bugünkü etkinlikte iPhone 5'in yanında iOS 6'da resmen tanıtılacak. Bunun yanında, son söylentilere göre olasılığı düşük olsa da 7 inç'lik bir "iPad Mini"nin ve yeni bir iPod'un da tanıtılması bekleniyor. Tabi ki Apple'ın hepimizi şaşırtacak bir süprizle karşımıza çıkması da mümkün.

19:40: Tim Cook'un sahneye çıkmasına sadece 20 dakika kaldı. Büyük bir değişiklik sunmayan iPhone 4S'in ardından iPhone 5'den beklenti oldukça yüksek ve heyecan giderek tırmanıyor.

19:20: Etkinliğin başlamasına yaklaşık 40 dakika var. Apple sitesinde ortaya çıkan bir detay ise yeni iPhone'un adının gerçekten de "iPhone 5" olacağını gösteriyor gibi. Zira sitede "iPhone 5" şeklinde yapılan bir arama, adres satırında "iPhone 5" geçen bir sonuç döndürüyor:

Resim kaynağı: The Verge

Okuyucu Yorumları

Toplam 179 Yorum

iPhone yine piyasayı sarsacak

@12 Eyl 2012 08:49 iPhone piyasayı sarsmadan önce Çin li şirketin ona açacağı davayı düşünsün.

@netrunner Evet o çok komik olacak :D

@netrunner samsungdan 1 milyar dolar almıştı onunla öder :D

@netrunner iphone fanboyu değilim hatta HTC One X kullanıyorum lakin o kadar patent arasından birşey bulur kurtulur epıl bak gör :D

@netrunner çinli şirket patent aldım diye düşünüyorda koskoca apple patent almamışmıdır acaba. hiç bu aklına gelmiyor mu

bugünkü aşıklamalarım tüm dünuauı yerinden sarşaczak ...

@12 Eyl 2012 12:24 Yazımından anlaşıldığı kadarıyla sen şimdiden sarsılmışsın!

Bence ipgone 4gs çıkacak gibi geliyor bana. Iphone 4s çıkarken de internette baya bi haber dolaşıyordu ihpone5 çıkacak diye. Çünkü 3 modelinin son versiyornu 3gs oldu. Iphone 4s te para vermeden milyarlarca dolarlık reklamı bedadavaya yapmıştı...

@12 Eyl 2012 12:51 4G olacak ama adı iPhone 4GS olursa Apple'a şikayet yağar.

bence çift çekirdek çıkarıcaj ve 4 çekirdek çıkarsa bile anca nokia'yı sarsar .S

iphone 5 in gelmesini sırf 4s ucuzlayacakta alacam diye istiyorum

ben iphone'u sevmiyorum doğrusu çünkü türkiye'de genellikle eknolojiye karşı çok ilgi duyulmadığı için herkez hep iphone'a en iyi diyor benim arkadaşım 603 kullanıyor ve işlemcisi iphone'dan daha hızlı kısacası iphone'un fiyatı gerçek değerinden çok fazla eğer app store için alıyorlarsa zaten iphone yerine ipad 3 alabilirler ama iphone normalde özellikerine göre ortalama en fazla 1000 tl olması lazım ama iphone 5 fiyatına değebilir belki iphone'a karşı olan nefretimi kıracak bir telefondur

iphone 5 tanitilacak mi? yoksa cikacak mi?

iphone 5 uyurken arkadan sarılacakmış, sabah kahvaltiyi yatağa getirecekmiş. Teknoloji diye buna derim ben.

artık büyük an geldi ve çattı diyebiliriz. ilklerin devrimsel öncüsünün yine, yeni ve yeniden olağanüstü özelliklerle bilişim ve teknoloji dünyasının nabzını tutacağı ve buna yön vereceği apaçık ortadadır. diğer pazarlama (arak) firmaları ise her zaman olduğu gibi arka sıralardan zıplaya zıplaya ön taraflara doğru gelmeye çalışarak bizleri daha öncede defalarca olduğu gibi güldürmeye ve eğlendirmeye tam gaz devam edeceklerdir......

@12 Eyl 2012 16:02 Bu fanboy muhabbetlerini bırakın...

iphone mu, değerli zamanı mı neden çok pahalı, güncellenmeyen bir telefona harcayayım, samsungu takip ederim daha iyi.

@12 Eyl 2012 16:38 güncellenmeyen telefon diyorsun ama sürekli güncellemede hayra alamet değildir hep açık vardır demektir bu yuzden iphone iyi bir telefondur samsunga göre ve samsungların boyutu gereginden buyuk iphoneda herkesin istediği özellikler var

video olarak izleyebileceğimiz neresi var

etkinliği canlı izleyeceğiz çok teşşekkürler peki alt yazı olayına girebilir misiniz ya da çeviri? tabi canlı yayında alt yazı eklemek biraz zor olacaktır ama hiç değilse bir tercüman?

android kullaniordum iphonel tanistim suan hem iphone 4 hem 4s ve ipad3 um var ustune tanimam

son 45 dakika! hadi bakalım...

20 dakika kaldı bakalım

samsungcular burda yapmayın bari ya biz sizin sayfalarınızda geziyor muyuz? bi gidin ya..

@12 Eyl 2012 19:28 bunun samsungcusu applecısı mı varmış ilkkez senden duydum.

@12 Eyl 2012 19:34 iphone'a laf sölemeden oturun yerinizden izleyin o zaman niye çamur atıyorsunuzki ? Herkimse işte..

@12 Eyl 2012 19:28 firmalar para kazanıyor biz niye taraf tutuyoruz,komik..

@12 Eyl 2012 19:40 apple'ı sahiplendi adam şuna bak

justin tv büyük ihtimal

izleyebilceğimiz yer varmı acaba

tam olarak hangi linkten izlenecek bilen varmı

link nerde ya

sayfayımı yenilemek gerek başladıgında ?

iphone ne ya :S:S:S:S

@12 Eyl 2012 19:37 Mağaradan yeni çıktınız galiba?

beklemedeyiz...

ustreamlive dan canlı izleyebilirsiniz

@12 Eyl 2012 19:49 hangi linkten?

link yok sadece yazı var heralde

hadi artık tom. herkes sizi bekliyor şekilsiniz ya hıaa...

beyler steven jobs ölmedi aslında bu yorumu 5 yere yapıştır yoksa sende gidersin hany

canlı olarak izleyebilecegimiz bir yer var mı ?

Bekliyoruz ne kadar Android forever desemde İphone 5 beni heyecanlandırıyor :D

resimlerde paylaşılacakmı ?

cnet ustream üzerinden yayın yapıyor

2 geçiyor şuanda ve herhangi bişey göremedik

Cook introyu geç toprağım

iyi de biz nasıl izleyeceğiz!

nokia lumia kadar şaşırtacak bir şey yaptı mı acaba?

büyk heyecandayım valla :D

tabletimin browserinde pc modunda internete girdiğimizden ipad %91 sayın cook

Engadget yayın yapıyor canlı

ve apple tasarım ve simgelerde en ufak bir değişiklik yapmaz,ebat dısında iphone biter beylerrrr

ben onların yorumlarını degıl gercegı ızlemek ıstıyorum acaba yayın yapan bı yer yok mu dırek ya?

@12 Eyl 2012 20:34 ben de bunu demeye çalıştım az önce ama sansür yedi

8 MP kamera olmamış...

daha ince daha büyük daha hafif başka yok :/

arkası nasıl bilen varmı

NFC yok mu? Tam bir hayal kırıklığı.

apple ı sevmesemde bu telefon cidden güzel olacağa benziyor

Resmen fiyasko şimdi gidip bunu alan olur birde

koca apple diyip hayretle bekliyoruz hepaynı kasayla karşımıza cıkıyo

hayal kırıklığı beklenen onca telefondan sonra galiba applenin seviyesi bu kadar

iPhone 5 iPhone 5 dedikleri bu mu şimdi?VASAT,VASAT,VASAT.S3 3 ay önce çıkmasına ragmen bu telefon S3 ün yanından dahi geçemez.Aynı donanım özelliklerine sahip bir telefonu başka bir marka tanıtsa hiç kimsenin hoşuna gitmezdi.

ipohone 3GS İOS6 var ama ipod touch 4. nesile yok ne saçmaya

apple da çöküşe geçiyo sonunda

Steve I gelde arama. Sızan foto dakilerle aynı. Gercekten bir iPhone kullanıcısı olarak hayal kırıklığı oldu. Yenilikçi bir ilerime yok. İşlemciyi hizlandir, ekranı buyut alsana yeni telefon. Maalesef bunu diğer firmalar yapıyor ama Apple da bu kervana katılması üzücü oldu. Hevesimiz kırıldı.

@12 Eyl 2012 21:12 ayy yazııık

bune arkadaşlar gene değişmemiş

iphone 3gs ios 6 var ama ipod touch 4. nesilde yok ayıp ya

Piyasada işler hayallere göre değil gerçeklere göre sürüyor

2gpu 2cpu tasarımda aynı kamera aynı 1000 tl veririm sen ne kadar istiyon Cook

HİÇ BİR ARTISI YOK NEREDEYSE S3 E DEVAM

O parayı hak etmiyor bu telefonlar

Şaşırtıcı bir değişiklik yok malesef.aynı olay 4 ten 4s e geçerkende olmuştu. Bence hayal kırıklığı iphone da artık sıradanlaştı diyebiliriz.piyasada daha iyi ürünler mevcut.Bide işlemcinin çekirdek sayısı kaçmş göremedim.bilgisi olan varmıdır?

bu mu şimdi nerde insanları htc ve samsung almaktan vazgeçirip apple aldıracak yenilikler

Steve'in yokluğunda pek çalışmamışlar gibi geldi bana. Bugüne kadarki gelişmelerden sonra uzay teknolojisi gibi birşey bekliyorduk. Çok şişirme olmuş bence.

sarjından bahsetmedı sarj yerı degısmısmı acaba

hayal kırıklığı oldu

4s ten bir farkı yok

eee sonuç ne koskoca 1.5 yıl uğraştın bu mu şimdi iPhone 5 eğer bu telefon benchmark testinde S3'e taklalar attıramazsa güle güle iPhone seni o an iOs bile kurtaramaz tahminlerim hiç yanlış çıkmadı neymiş efendim kamerası safir lensmişte şuymuşta buymuşta laf kalabalığı yapıyor resmen senin rakibin artık dandik zamsung değil senin rakibin Samsung Galaxy S3.Geç apple bunları benchmark istiyorum ben benchmark göster bakalım ne kadar rakip oldun s3'e...!

ya birazcık teknoloji koy be adam bekle bekle bıraz buyuktuk eeee sonuc of offf

Tam bir rezalet 6 aydan berı telefon almıyorum iphone 5 cıksın alayım dıye 4s ten cok bı farkı yok 4s gorunum olarak daha guzel

İnanmıyorum insanların tüm hevesi kursaklarında kaldı bu nasıl bişi tasarım değişmemiş nedemek bu şimdi apple tasarımda 1 adım öteye geçemez geçemedide zaten ipone nin değişeceğini düşünmek bile cahallık olurdu:) tasrım kocaman bie sıfır ipone 5 diceklerine keşke yeni ipoe deselerdi potron ölünce bi cacık yiyemiyor apple firması yazkık beklentilere yazık ipone fanatiklerine yazık gözün aydın samsung gözün aydın android

Ipod touch 4G de sırı olcakmi yoksa sadece 5G de mı ?

tıpış tıpış gidip alacaksınız.iddaya giren varmı.

@12 Eyl 2012 21:49 sen iyice kaptırmışsın kendini.. ne içiyorsan bana da aynısından gönder bi zahmet

iphone 4s iphone 5'den daha iyi :))

Apple iPhone sayfasına iPhone 5 ile ilgili bir video yayınlamış... :)

fiyasko 4s daha şık bu orantısız boyuna uzamış anlamsız netten birşeyler okumak işkence olur bununlar .umarım 4s ler ucuzlarda alırım bir tane .

tamamen hayal kırıklıgı samsung patlama yapar

@12 Eyl 2012 21:54 yahu hala utanmadan konuşmayın ya :)

yine harikulade yine olağanüstü ve yeniden muazzam... tekrar tebrikler ve teşekkürler sevgili Cook ve tabi ki Apple...

@12 Eyl 2012 22:04 yok öyle bişey apple fanboy

ınternet tarayıcısında tam ekran modu gelmiş bravo sonunda

Dag fare dogurdu.

iPhone 5'in en önemli özelliklerinden bir tanesi de Apple'a göre "panorama". gülesim geldi

En cok yeni ipod touch u merak ediyorum

Apple ürünlerini pek sevmezdim ama Steve Jobs ve onun dehasını takdir ederdim. Apple onunde sayesinde ayaktaydi. Tim Cook gelince büyük hayal kırıklığı olacak diyordum ve oldu da. Yıllar önce Steve Jobs konuşunca Apple batma noktasına gelmişti de sonra onu geri çağırmışlardı. Aynısı...

Tamamen fiyasko bu muydu tanıttıkları.Nokia 920 Lumia yı bekliyoruz.Lumia 900 Amerika ve Avrupada çok sattı,o cihazı bekliyoruz

ne olursa olsun marka iphoneyse yeter..

almayın, alıp ta yabancılara para kazandırmayın, üretebilen bir türk çıksa da destek olmak için dandik te olsa alsak yerli telefonu, ne kadar zor olabilir ki?

aynısını samsung icinde dediler tasarım berbat vs gidip aldılar.iphone 5ede berbat tasarım diyenler hemen gidip alıcak.Hemde bunu diyenler herkesten önce ön siparis vs halletmislerdir.

yazık apple hayranları galaxy s3 çıktığından beri bu cihazı bekliyor ama tam bir fıssss..

iphone böyle giderse 1. samsun 2. nokia 3. iphone olacak gibi görünüyor

icini gelistirmisler.... oda kısmen.. tasarım berbat... nerede kaldı apple yaratıcılıgı... ısıklı masa uzeri acılır klavye hayellerim.. samsung galaxy s3 devasa yapmasa vallahi onu alırdım... yazık...

ben s3 alacagım 5 tam bir hayal kırıklığı bide buna şimdi 800€ isterler en az iphone devri kapanmıştır HTC,samsun patlama yapar

Tamamen fiyasko

Steve kemiklerin sızlıyordun

samsung s3 varken gidip bu telefonu alanın aklına şaşarım.

@12 Eyl 2012 22:38 ben galaxy s3 (ya da herhangi bir android telefon) alanin aklina sasarim asil. paranizla resil oluyorsunuz. guncelleme derdi ayri telefonum destekliyo mu derdi ayri. bir android kullanicisi olarak neler cektigimi bir ben bir allah biliyor. bir daha almam android mandroid

ipod'u almayani doverler artik herhalde diyecektim ki apple yine atti kazigini. iphone 5 gibi a6 sistemle degil a5 sistemle geliyor. ne onemi var ki diyebilirsiniz ama apple a6'nin a5'ten iki kat daha hizli oldugunu vaadediyor. yeterli sanirim.

Amerika, Kanada ve diğer 11 ülkedeki müşteriler 14 Eylül'de ön sipariş verebilecekler ve 21 Eylül itibari ile satın alabilecekler. iPhone 5 fiyatları: 16 GB iPhone 5: $699 (1,264 TL) 32 GB iPhone 5: $799 (1,444 TL) 64 GB iPhone 5: $899 (1,625 TL olacakmış. Tabii bunlar Türkiye fiyatları değil. Türkiye fiyatlarını tahmin bile etmek istemiyorum... :D 2,500 TL ve üzeri bir fiyat olmasını tahmin ediyorum... :)

@ScienceNET eğer fiyatlar dediğin gibiyse çok kötü ya

@ScienceNET maalesef acı verici bir gercek kazık gene, ve gene gidip alacağız o fiyat da olsa bile, ve gene 8-9 ay sonra bunu da kırmaya bilenler çalacaklar ve sigorta falan gene yardımcı olmayacak. :(

bittimi... Ben iPhone 6'yı beklemeye gidiyom beyler :D

son 3 ayda galaxy s2-htc sensation xl -iphone 4s ve son olarak galaxy s3 kullandım ve kullanmaktayım s3 telefonun herşeyini kullanırım özellikle müzik ve interneti hiç off olmaz şunu söyliyebilirim iphone gerçekten bambaşka bir telefon bir dj olarak söylüyorum müzik kalitesini şuana hiçbir telefonda duymadım.beats audio falan hepsi hikaye 1 kere donma kendi kendini kapatıp açma olmazkenn htc sensation xl tam 13 kere galaxy s3 4 kere galaxy s2 ise 7 kere yaptı.donmaları söylemiyorum bile bence galaxy s3 ün tek iyi tarafı renklerin canlılığı ben pişman oldum açıkcası aldığıma benim görüşüm bu androide geçtiğimde asla iphone almam demiştim ama tükürdüğümü yalıyorum s3 ümü satıp iphone 5 alıcam ve daha iphonedan başka telefon alcağımı dşünmüyorum ama şunu unutmayalım jailbreak yapmıyorsanız iphone almanıza gerek yok çünkü zevki jailbreak yapınca çıkıyor.

Fiyasko. Samsung Galaxy S3 şu an en hala en iyi telefon. Ve Apple'a göre kat kat ucuz. Hatta Samsung Galaxy Note 2 daha da iyi olacak. 2 GB RAM 1.6 Ghz 4 çekirdek işlemciden bahsediliyor. Apple'ın en azından 12 MP kamera koyması gerekirdi bu telefona. 4->4S-5 arasında 5'in ekran boyutu dışında kayda değer bir fark olduğunu düşünmüyorum.

bence beklenenı karsılamyor gene aynısı yaptı masaya tepsıde ıphone 4s koydu bıraz ıncelttık bıraz boyunu uzattık olmadı hızlandırdık ama bıraz kameramı bıraz ıyılestırdık neden ıkıncı tepsıde vatr suprız bence gene gelıyo ıphone 5s bekleyım derım paranızı harcamayın hanı ıphone 4 te yaptıgı gıbı 4s

arkadaşlar bu telefon dururken gidipte samsung almak büüyk saçmalık olur

@12 Eyl 2012 23:04 idrak edemiyolar boşver :)

iphone 4 çıktığı zaman herkes tasarımıyla dalga geçmişti. bence yine öyle olacak. Donanım olarak s3 daha iyi gözüküyor fakat a5 işlemci ios 6 için yeterliydi. şimdiyse 2 kat hızlandı müthiş oldu. Yine tek elle kullanılabiliyor çünkü ekran genişlemedi. herkesin kaçırdığı nokta ise ekran uyuşmazlığı konusunda ne yapacaklarını söylemediler. defragmantasyon android'in başağrısı ve apple hiç değinmedi bu konuya.. Kamera zaten aşmıştı çok daha iyi olmuş. özellikle ön kamera çok iyi. LTE için yorum yapamıyoruz.. kullanılan malzeme çok güzel ve apple'ın sitesindeki videoda nasıl işlendiği gösteriliyor, çok hoşuma gitti. passbook nfc çipiyle daha başarılı olabilirdi. fotoğraf çekme hızı %40 hızlanmış ki zaten iphone 4s'te parmağınızı ekrandan çekemeden fotoğraf çekilmiş oluyordu. iyice seriye bağladılar demek ki :) ipod touch da çok güzel olmuş. a5 yeterli zaten ipod için. sonuçta iphone'daki kadar yük binmiyor.. ha bir de şu yeni kulaklığa bayıldım. sitesinde bilgi veriliyor yine. cidden bir mühendislik harikası! lightning usb kablosu çok iyi olmuş iki taraflı olduğundan fakat dönüştürücünün 30 dolar olması kötü olmuş. ben beğendim cihazı. uçuk bir fiyatla gelmezse almak isterim.

1 seneden beri göze çarpan gelişmelerden 1 tanesi 4inç olması gerisi aynı yine bide samsung a bak adamlar ay başı telefon cıkarıyor ve suan en iyi telefon modeline sahipler galaxy s 3 ve galaxy note 2 1.6 ghz. 4 çekirdekli telefonla boş ölçüşemez bileki ekranıda full hd super amoled bu devirde alınacak en şyş tel s3 yurt dışı fşyatları 1.000 tl denk geliyor hemen hemen

Burada iyi Yada Kotu Birbirimize Karsi Atismalarimiz Olmustur.Sebebi Kimse Kullandigi Markaya Camur Atilsin Istemez.Sonucta Daha Cok Yorumlarimizla Artimiz Eksimiz Olacaktir.Fakat Harbiden Ayip Bu kadar iphone Fanatiklerine 3.Kez Hep birlikete Ayni Telefonun Tanitimini Izliyoruz.Yenilik Anlaminda Hic Bir Artisi Olmayan.Kendi Kabugundan Cikamamis.5 Yillik Sabit Kullanici Arayuzunu Gelistiremeyen.Bir iphone'den Bahsediyoruz. Fanatiklik Yapmayi Bir Kenara Birakalim.Acik Olani Paylasalim.apple Suan Telefon Anlaminda Bir Samsung Kadar Olamamistir.Her Ne Kadar Samsung'u Her Ay Bir Model Cikariyor Diye Elestirsekte Gercekten Yenilikleriyle Cok Kisa Zamanda Cigir Acmis Markanin Bu Piyasada apple'dan Cok Daha Keyifli Isler Cikaracagini Beklememek Bu Saatten Sonra Aptallik Olur.Acikcasi Fazla Uzatmadan Galaxy S3 Yeni Iphone 5i Alir Goturur Getirir.Saygilar..

Fiyasko... Nokia lumia 920 patlama yapar

Bunu alacağıma Note 2'yi alırım daha iyi.

ekran çözünürlüğüne bakarmısınız komedi resmen :D ı phone şirketi sadece adıyla satış yaptığını kanıtlamış oldu

iphone.cular hala lazer klavye hayal etsin. iphone 2999.ncuda gelir artık bu özellik :))

hemen alıcam cıktıgı gibi cok heyecanlandım

bence 1-2 sürmez 6 yı çıkarırlar görürsüünüz... ipad olayına çevirecekler bu gerzekler bu işi

kepazelik.. tim cook bu işi beceremiyor.. milleti yine boşuna beklettiler. o değilde bekleyenlere acıyorum şimdi. 4 SL gibi bir cihaz. ne diyelim hayırlı uğurlu olsun..

Apple yetkililer 1,5 yıldır yatıyordu ne güzel... gelsin paracıklar... S3 çıktı 6 ayda uyduruk bir 4s çakması... hoooppp... olayı bitireceklerdi... Çinli goophone diye bir firma dış tasarımdan dlayı patent davası açacak apple ye :)) duyda inan... Çinliler bile apple ye çelme takacaklar... ne günlere kaldık :)) Ama bu model KOSKOCAMAN BİR FİYASKOOOO! utanmadan 6 aydır yok rakipler tasarımı kopyalıyormuş yok piyasada ki hiç bir telefona benzemiyormuş... ip4 ve ip4s çıkardığını unutmuş aptal herif... :))

S 3 1-0 önde :)

keske bu fiyatları ülkemizde görebilsek ama nerdeeeeee

Önemli özelliklerinden biride panorama çekim moduymuş.Benim beş sene önce kullandığım sony Ericsson k 750 telefonumda vardı bu özellik. İnsan söylemeye utanır.

ekranin uzatilmasi taraftari degildim ama fena durmuyor gibi. 16:9 da bilindik oran. iyi olmus :D

hata ne samsung da ne de apple da...bu rezilliklerin tek sorumlusu sony meydanı bunlara bırakınca olanlar oldu biri telefonu genişletti diğeri uzattı al sana teknoluji...

Sıı ye rakip gelmiş diğecektimki onu bile yakalayamamış

:) apple bitiyor

ne olursa olsun iphone :D bi kere şekli var ne öyle samsung falan agzıyla kuş tutsalar yine olmaz. s3te zaten a1018 kadar büyük masallah bence tek kotu yanı ip5 in telefonun büyümesi olmuş..

@13 Eyl 2012 00:03 sizin gibi iphone olsun benim olsun diye düşünenler yüzünden sömürülüyor ya bu millet zaten..

Elin adamı işin kolayını bulmuş. İki donanımsal iki yazılımsal güncelleme adı altında yeni model diye fahiş fiyattan piyasaya sür. Bizim millet de bonkör zaten. Alan da satan da razı.

@13 Eyl 2012 00:05 Fahiş fiyat yok, 4s fiyatıyla aynı fiyattan satılacakmış...

@13 Eyl 2012 10:06 eğer aynı fiyattan satılacaksa 4s almak daha mantıklı

Ekranı dar ve uzun, tv kumandasına dönmüş. En büyük değişikliği de ekran zaten :)

Arkadaşlar 16 GB, 32 GB ve 64 GB iPhone'ların sırasıyla 199$, 299$, 399$ fiyatları Amerika'daki kontratlı fiyatlarıdır. Gerçek fiyatları ile alakası yoktur. Gerçek fiyatlarını güvenilir bir kaynaktan aldım. Sırasıyla; 699$, 799$ ve 899$ dır. Türkiye fiyatlarını ayrıca bir tahmin etmeye çalışın... ;)

ee nfc yok hala ?

s3 varsa kafan rahat alında farkı görün

bu son yorumların çoğu birbirine ne kadarda benziyor :=) herhalde işsizin biri sırf kendi kendini tatmin etmek için devamlı aynı mesajları içeriğini değiştirerek yazmış garibim :=) ha bu arada ürün gayet güzel, birkaç eksik dışında her şey olması gerektiği gibi yani sorun yok.. yurt dışından inşallah imkanım olursa önümüzdeki ay almayı düşünüyorum....

yazılımsal özellikleri bilmeyenlerin gözünü boyamak için telefonun özelliği gibi tanıtıyorlar anti-apple

bu telefonun çıkmasını beklediği için s3 almayan herkes yarın s3 almaya koşacaklar kesin :)

iphone 5 ile 4 arasnda neredeyse hiç fark yok hadi samsung senden bi galaxy S4 bekliyoruz ama S3 e benzemeyen tarafındann..

Gine mi yaaa her sene ayni telefon 4s vardi htc one x alicam ,hayallerimin yikildigi an

Ahahah tasarıma bak İphone artık gerileme dönemine girmiştir nokia lumia serilerini ısrarla isteyiniz..

Tasarımı çok kötü S3ü Lumia 920yi Note 2yi birakın s2 ye bile rakip olamaz.

Ben bundan 9-ay önce yazinca yok epil daha büyük telefon yapmaz diyen akillilari görmek istiyorum. O zamanda sögledigim gibi iPhone'un ekrani 16:9 oraninda ve 4" yada yukarisi olmasi gerektigiydi. Yok millet tek parmakla kullanamiyor musmus onun icin en iyi boyut 3.5" mismis. Simdi tekno tuglanizi gule güle kullanin. Hala diyorum 4.3" ve 720p olmasi gerekiyordu ekranin en az.

fakirlerin eline geçmeden bir an önce sahip olmalıyım. cafelerde masaya bu telefonu ilk ben koymalıyım. havaalanında elma logosu görünür şekilde konuşarak volta atmalıyım. birde tasarımını çok beğendim. ayfon 4S, BMW M6'nın orta konsoluna tam oturacak şekilde tasarlanmış ki benim için en mükemmel özellik bu. umarım 5000 lira fiyat etiketi ile çıkar. -ki pazarcı esnafı,dolmuşçular, halk otobüsü şöförleri,aşçı,uşak,bahçevanın eline geçmesin. inşallah! Allahım ya rabbim.

@13 Eyl 2012 11:30 senden ala faki varmi acaba......telefonun adini yazmayi ögren sonra gir bu sitelere

@13 Eyl 2012 11:30 işte prematüre doğuma güzel bir örnek diyebiliriz :)

@13 Eyl 2012 11:30 eh be yarım akıllı aklın sıra esprimi yaptın? :)

@13 Eyl 2012 11:30 aklı sıra espri yapmış yarım akıllı samsung fanı :)

@13 Eyl 2012 11:30 Hayal dünyan çok genişmiş.Gelelim gerçek dünyana...Söylenebilecek güzel bir söz geldi aklıma senin için ''Ayranı yok içmeye .....'' :) Maketiyle oynamaya devam et

@13 Eyl 2012 11:30 Yaptığın bı kere çok ayıp sen o fakir dediğin dolmuscular esnaflar emin ol ki senden daha iyi iPhone yazmayi biliyorlar seni kınıyorum ve bu yorumu onaylayan denetmenleri de ayrıca kınamak istiyorum saygisiz o fakir olabilir, ama onlarda insan hemde senden daha iyi insanlığı biliyorlar

@13 Eyl 2012 14:15 gencolar buna ironi deniyor

@13 Eyl 2012 20:58 kesinlikle.

@13 Eyl 2012 11:30 s3 ün 2000 TL olduğunu düşünürsek bu telefon 5000 eder ama o fiyata satmazlar az daha aşağıda olur.

Suanda yilin en iyi telefonu Nokia Lumia 920. Android ile gelseydi kesinlikle SIII almamis Nokia'yi beklerdim.

@13 Eyl 2012 13:47 yalan yok güldürdün :)

Bunu bize nasıl yaparsınız hee? sizde hiç mi vicdan yok? ne zamandır beklediğimiz telefon bu mu? biz bunun için daha küçük evlere taşınıp daha az kira ödeyerek, metroye binmek yerine "hava güzel,yürüyebilirim" düşüncesi ile yaya yürürüyerek, bir dilim az ekmek yiyerek, şekerini bahane ederek tatlı ve pastayı tamamen terkederek, daha az ampul yakıp;daha az elektrik kullanarak birikim yaptık.. neden? çünkü İphone 5 e sahip olmak için.şu anda bu satırları yazarken klavye gözyaşlarımla ıslandı. içinde bulunduğum halet-i ruhiyeyi anlatamam. nasıl yıkıldık nasıl.. bluetooth için mi he? panaromik resim çekebilmek için mi? şimdi S3 sahiplerinin karşısına nasıl çıkacağız? ne diyeceğiz onlara. maskarası olacağız samsung ve HTC kullanıcılarının. utanıyorum ve ağlıyorum.. böyle olmamalıydı.millet olarak biz bunu hak etmedik. ağladım,çok ağladım.

@13 Eyl 2012 14:17 işte bu gibi sivrizekalı espritüeller için akraba evliliğinin sonuçları diyebiliriz :)

@13 Eyl 2012 14:17 Adam işsiz beyler baksana noktalama, ünlem, virgül, büyük küçük harf uyumsuzluğu ne ararsan var :))

@13 Eyl 2012 14:17 şuna birisi sevabına herhangi bir epıl ürünü versin hevesini alsın çocuk

@13 Eyl 2012 14:17 Sen daha çok htc kullanıcısına benziyosun :=)

@13 Eyl 2012 14:17 aklı sıra esprik yapmış über zekalı arkadaş :D

@13 Eyl 2012 14:17 geçmiş olsun birader doğru söylüyosun... çok yaşa samsung :D

iBoylar , iPhone 5'in süper arka metal tasarımı üzerine siyah tonlarla yaptığı elma logosu pek belli olmuyor. Beyaz olanı kabul edilebilir ama siyahı felaket. Hayatımda bu kadar rezil bir siyah görmedim. Bu arada iPhone 4 ve 4s tamamen çalıntı bir tasarımdır. Sony mühendislerinin yaptığı prototipin aynısı. Sadece home tuşu koymuşlar, orijinalinde başka tuşlara var. Isteyen netten araştırabilir. Samsung bunu mahkemeye de sundu. Apple'ın cevabı: Onlar ticari amaçlı kullanmadı. Muhtemelen Sony yaptığı prototipin patentini almadığı için bu kadar pişkinler. Evet Apple öncüydü. Kimse inkar edemez ama di'li geçmiş zaman artık.

çok güldüm hele biri ışıklı masaüstü klavye falan bekliyormuş. mevcut teknolojiyi az çok biliyorsunuz sizi biryerden biryere ışınlamasini mi bekliyordunuz. native işletim sistemiyle yine akıcılık ve performansta androidli benzer sistemleri tokatlayacaktir buda yeterli zaten..

Tüm ayfon bağımlılarına büyük geçmiş olsun dileklerimi sunarım... O internetteki şeffaf,incecik,transparan,lazer klavyeli v.b. ayfon beklentilerinizi giderebilmek için sizlere ayfon değil "afyon" lazım artık... ama yinede beklentilerinizin ötesinde bir telefon gerekiyorsa Samsung s3 alın sizde bu dertlerden kurtulun :D hadi benden bu kadar daha fazla üzmiyim şimdi ... ayfon şoku yeter size...Hepinizi hipnozdan çıkmaya ve gerçeğe davet eder ayfon 6 beklentilerinizde başarılar dilerim...

bence,iphone 5 süper bir telefon.çıksın hemen gidip alıcam.birtanede arkadaşa hediye almayı düşünüyorum.

HTC BOŞUNA DEMEMİŞ QUIETLY BRILLANT DIYE... AYFONCULAR ÜZGÜNÜM SİZLER İÇİN AMA SİZ YİNE KAZIK YEMEYE DOYMAZSINIZ GİDER ALIRSINIZ ZRİLYATRİLYON PARALARA BU 18. YY'DAN KALMA TEKNOLOJİK TELEFONU.

@16 Eyl 2012 23:58 Htc one x e wifi antenini bağlamayı başardımı? İlerleme var diyosun,peki doyamadığımız sarı ekran düzeltildimi onex te? yok artık tabi nasıl düzeltilsin.Donanım arızalı yani..He chip yazmıştı bende okumuştum.Chip Arşivde mükemmel htc nin donanımsal hatalarıyla ilgili yazıyı bulabilirsin.Böylece 2000 tl ye nasıl donanımı arızalı cihazı kakaladıklarını görebilrsin.ama dediğin gibi 1,5-1,6 ya mükemmel bi ıphone alabilirsin.hatırlatıyım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play