Apple, iOS 18 kapısını Google Gemini için açık bıraktı

Apple, iOS 18 ve iPadOS 18'e entegre edeceğini duyurduğu ChatGPT'den sonra, Google Gemini'yi de kendi cihazlarına getirebilir.

Apple, iOS 18 kapısını Google Gemini için açık bıraktı

Apple, Pazartesi günü şirketin yıllık geliştirici konferansı olan WWDC’de duyurulan OpenAI ortaklığıyla beraber ChatGPT’yi destekleyen büyük dil modeli GPT-4o’yu iOS 18, iPadOS 18 ve MacOS Sequioa’ya entegre edeceğini duyurdu. Ancak açılış konuşmasının sona ermesinden kısa bir süre sonra, Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, şirketin Google’ın büyük dil modeli ailesi olan Gemini’yi de işletim sistemlerine dahil edebileceğini söyledi.

Federighi açılış konuşmasının ardından gazetecilerle yaptığı konuşmada, “sonuçta kullanıcıların istedikleri modelleri, belki gelecekte Google Gemini’yi seçmelerine olanak sağlamak istiyoruz” dedi ve ekledi: “Ama şu anda açıklanacak bir şey yok.

Apple açılış konuşmasında işletim sistemine daha fazla yapay zeka modeli ekleme planlarından bahsetmiş olsa da özel olarak Gemini’den bahsetmediğinden dolayı, bu doğrulamanın oldukça önemli olduğu söylenebilir. Kullanıcıların cihazlarında tek bir yapay zeka modeline bağlı kalmalarını zorlamak yerine istedikleri modeli seçmelerine izin vermek, Apple cihazlarına Google veya Samsung gibi rakiplerinin hiçbirinin sahip olmadığı bir kişiselleştirme imkanı sağlayacaktır.