Apple Watch'un pil ömrü kaç yıl?

Apple Watch'un pil ömrü çok uzun olmayabilir. Peki ama pil, değiştirmeden önce kaç yıl yaşıyor?

Apple Watch'un pili, 2.5 senede "ölecek"

Apple Watch nihayet ortaya çıktı ve en çok merak edilen detay, yani pili hakkında detaylı incelmeler de hemen yapıldı. Hatta Apple da, pilin tek şarjla kaç saat dayandığına ait verileri yayınladı.

Apple ürünlerinde pil sorunu sık sık şikayet edilen bir mesele olduğundan, bazı modellerinin fiyatı 10 bin doların üzerine çıkan Apple Watch'un pilinin, değiştirilmeden kaç yıl dayanacağına dair tartışmalar da başladı.

10 bin dolarlık mekanik bir saatin, on yıllar hatta yüzyıllar boyunca dayanması ve nesilden nesile geçmesi beklenirken, söz konusu dijital bir saat olduğunda, pil ömrünün 2.5 yılı geçmesi zor görünüyor. 

Saatin pilinin, günlük şarj etme düzeni nedeniyle 2.5 sene içinde ölmesi beklenirken, teknoloji firmalarının alışkanlığı olduğu üzere, birkaç yaşını doldurmuş eski ürünlere desteğin zayıflaması hatta ortadan kalkması düşündürüyor. Yedek parça bulunamaması gibi sorunların da baş göstereceği bir dönemde kullanıcıların canının sıkılması ihtimal dahilinde.

Apple'ın resmi bildirimine göre saatin 1000 kez komple şarj edilme ömrü bulunuyor. Bu süreçten sonra orjinal kapasitesinin yüzde 80'i tükenmiş oluyor. Saatin her gün bir kez şarj gerektireceği düşünülürse, 1000 gün, yaklaşık 3 yıla denk geliyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bu saate 10000$ veren adam bunun pili aman çok dayansın da 10 sene kullanim ya da aman bunun yedek parçası biterse ne olacak demez zaten. :D Kaldı ki orta halli bir insan bile zamanında iPhone 3GS'e verdiği para ortada şimdi onlar yedek parça mı arıyor. :D

İleriye dönük kullanamayacağın ve geliştiremeyeceğin ayrıca 2 sene sonra yedek parçası dahi bulunmayacak bir ürün için o kadar para vermek mantıklımı ? :D

Casio nun yerini alabileceğini sanmıyorum :D

3 sene sonra bir daha alırız. Kaliteye olabildiğince para verebilirim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost