Avea 3G, TTNET ADSL'ye karşı

İki internet hizmetini kullanıcı profilleriyle karşılaştırıyoruz. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Üç kullanıcı, üç platform ve senaryolar...
Netbookları her yerde kullanbilmek için: 3G

Üç kullanıcı, üç platform ve üç senaryoda TTNET'in ADSL hizmetiyle Avea'nın 3G hizmetini kıyaslıyoruz. Az, orta ve çok internet kullanan kullanıcılar, evde, tatilde ve genel olarak her yerde internete bağlanmak isterse hangi pakete ne kadar öder? Peki ya platform? Cep telefonu üzerinden 3G tarifelerini bilgisayarlar için iki farklı mobil internet tarifesi, ADSL için iki kotalı, bir kotasız üç farklı tarifeyi ve ortalama sabit hat masraflarını sizin için değerlendirdik.

Not: Rakamlar TTNET'in kendi internet sitesinden ve Avea'nın basın açıklamasından alınmıştır. Bu yazıdaki kullanıcılar ve durumlar tamamen hayalidir, ihtimalleri değerlendirmek için yaratılmıştır.

Üç hayali karakterimiz 3G ile internete bağlanırken neler hisseder, ADSL'ye kıyasla ne kadar kar, ne kadar zarar eder bu makalemizde yer alıyor...

Ama öncelikle bir Avea özelliklerine ve fiyatlarına bakalım:

•3G'ye geçen Avea aboneleri mevcut konuşma tarifelerini kullanmaya devam edecekler.
•Görüntülü konuşmanın ücreti bir dakikası 10 Kr/1 Kontör'e olacak.
•30 Temmuz – 31 Ekim tarihleri arasında her yöne 15 dakika ücretsiz görüntülü konuşma imkanı sağlanacak.
•5 TL'den başlayan paketler ile sınırsız TV izleme veya izledikçe ödeme imkanı.
•Seçİzle hizmeti ile Avea aboneleri diledikleri dizi, film, belgesel yada müzik kliplerini 18 SMS / 3.5 TL'den başlayan fiyatlarla anında izleyebilecek ya da cep telefonlarına indirebilecekler.
•Müzikİndir hizmeti kapsamında, 100 binden fazla yerli ve yabancı şarkıyı 2009 sonuna dek ücretsiz olarak ister cep telefonlarına, ister bilgisayarlarına indirebilecekler.
• Video portal hizmeti çerçevesinde ise aboneler, 9080'i görüntülü arayarak menülerden diledikleri servise dakikası sadece 10 Kr/1 Kontör'e ulaşabilecek.
•3 aylık kampanya süresi boyunca internet paketleri mevcut fiyatlardan, ancak daha yüksek kapasite ile sunulacak. Aboneler cepte internet için; 100 MB'lik paketten 8 TL/49 kontör'e, 2GB'lik paketten ise 35 TL/199 kontöre faydalanabilecek.
•Yine bu kampanya süresince bilgisayardan mobil internete erişimde ise 35 TL'ye 1GB yerine 2GB, 55TL'ye ise 4 GB yerine 6GB kapasite sunulacak.
• Avea Türk Telekom grubuna üye olmanın avantajını kullanarak, 3G abonelerine aynı zamanda TTNet Wifi aboneliği de verecek. İlk 3 ay içerisinde 12 ay boyunca Avea Internet Paketi'ne üye olanlar ayrıca USB modem sahibi olacak.

İnternet bağlantısı
•Cep telefonu için 100 MB kotalı bağlantı 8 TL
•2GB Kotalı bağlantı ise 35 TL.
•Bilgisayar bağlantıları içinse 3G internet hızının maliyeti, 2GB 35 TL. 6GB 55 TL.
•Kotasız seçeneği yok.
Avea daha genel ve her ihtiyaca yönelik seçenekler arayanlar için 3 Temel paket geliştirdiğini duyurdu.

-Hoşgeldin Paketi 7 TL
•30 dakika her yöne ücretsiz görüntülü konuşma,
•1 saat ücretsiz Mobilvizyon
•100 MB data
•Seçİzle servisinden 1 içerik

- Standart Paket: 17 TL
•60 dakika her yöne ücretsiz görüntülü konuşma,
•3 saat ücretsiz Mobilvizyon
•250 MB data
•Seçİzle servisinden 2 içerik

-Süper Paket: 27 TL
•150 dakika her yöne ücretsiz görüntülü konuşma
•5 saat ücretsiz Mobilvizyon
•500 MB data
•Seçİzle servisinden 3 içerik

CHIP Online notu: 3G hakkında bilmek istediğiniz her şey sizler için hazırladığımız özel dosyada sizleri bekliyor!

Hangi 3G telefonu tercih etmeli? İşte şu anda en çok ilgi gören 3G telefonlar...

İnterneti mesajlaşma için kullananlar...

Cep telefonu ağırlıklı yaşayanlar için 3G ideal

Mehmet interneti sadece e-postalarını kontrol etmek, haberlere bakmak ve sosyal ağlara bağlanmak için kullanan ve internette uzun süre geçirmeyen bir kullanıcı. Çalıştığı için akşamları yorgun oluyor ve bilgisayarla çok fazla arası yok. Ev telefonunu da hiç kullanmıyor, internete bağlanabilmek için boşu boşuna sabit hatta ücret ödüyor.

Kotalı ADSL kullanıcısı ve pek bir dosya indirmediği için de aylık 4GB kotayı aşmıyor. Aylık 8Mbps hızda ADSL bağlantısı için en ucuz tarife olan 29 TL'yi ödüyor. Sabit telefon hattında hesaplı hat kullanıyor ve aylık 9.33 TL sabit ücret ödüyor. Yukarı yuvarlayıp 10 TL dersek aylık 39 lira ödemiş oluyor. ADSL kurulumunda da 26.81 lira, yine yukarı yuvarlarsak 27 lira ödemişti.

Mehmet paraya kıyıp güzel bir 3G telefon alıyor ve artık internete cep telefonundan bağlanıyor. Avea 3G Hoşgeldin paketini alıyor, kurulum ücreti ve sabit hat ücreti ödemiyor. Ayda 7 liraya 30 dakika her yöne ücretsiz görüntülü konuşabiliyor. 1 saat ücretsiz Mobilvizyon ile televizyon izleyebiliyor. Seçİzle servisinden bir kez izleme hakkı var. Cep telefonundan postalarına bakıyor ve sosyal ağlara giriyor, haberleri takip ediyor. Başka bir kullanıcının kolayca aşacağı 100 MB veri limitini aşmıyor ve 2Mbps internet hızından memnun.

Evde, işe gidip gelirken, izne çıkıp tatile gittiğinde internete bağlantı sorunu yaşamıyor. Alışkanlıklarını sürdürüyor ve alışkanlıkları kesintiye uğramıyor. Aylık 39 lira yerine sadece 7 lira ödüyor. Yani en basit internet paketi, interneti pek sık kullanmayan kullanıcılar için gayet ideal ve ADSL'yi bırakmak bu tür kullanıcılar için çok karlı.

Cepte mi iyi dizüstünde mi?

Netbooklar küçük, kolay taşınıyor ve bataryaları uzun dayanıyor

Diyelim ki Mehmet cep telefonu yerine bir netbook satın aldı. Şimdi 2GB bağlantı için ayda en ucuz tarife olan 35 TL'yi ödeyecek. Tabii ki bu kampanyadan yararlandığı için böyle olacak. Eğer Mehmet 3 aylık kampanya süresini kaçırsaydı aynı parayı sadece 1GB için ödemek zorunda kalacaktı.

Mehmet ADSL'ye oranla 4 TL kara geçecek ancak kotası da ADSL'ye kıyasla 4GB'dan 2GB'a düşecek... Hızı da 8Mbps'den 2Mbps'ye inecek. Ancak hala Müzikİndir hizmetinden 2009 sonuna kadar ücretsiz faydalanabilecek. Cep telefonunda 3G'ye kıyasla 28 TL daha fazla ödüyor olacak ancak kotası da 100 MB'dan 2GB'a çıkmış olacak, yaklaşık 20 katına.

Hem cepten, hem dizüstünden mobil internete bağlanmak isterse 7+35=42 TL ödeyecek. ADSL'den 3 TL fazla ödemesine karşın tamamen mobil ve esnek olacak.

Mehmet her halükarda karda olan bir kullanıcı, çünkü sabit ücretten kurtuldu. Ayrıca ister evde, ister sokakta, ister yaz tatilinde olsun istediği her yerde 3G internete en ucuz şekilde bağlanabiliyor artık.

Ortalama kullanıcılar...

Cep telefonu üzerinden internet çekici olsa da kota büyük sorun

Ahmet evli ve çalışıyor, bilgisayara ve internete de meraklı. Ahmet aylık 8Mbps'ye kadar hızla aylık 49 lira bağlantı ücreti ödüyor. Sabit hat olarak Standart hat kullanıyor ve aylık 14.83 TL, yuvarlarsak 15 TL ücret ödüyor. O da Mehmet gibi 27 lira kurulum ücreti ödemiş. Böylece toplam aylık 64 TL internet bağlantısı ücreti ödüyor ama ev telefonunu da arada kullandığı için sabit ücret çöpe gitmiş değil.

Ahmet kotayı pek aşmıyor genel olarak ADSL'den memnun. Ancak iş yazlığa gitme vakti gelince değişiyor. Yazlığa ADSL çektirtmek için yazlık hatta yıllık 108.43 yani 109 lira ödemek zorunda. Üzerine her ay 49 lira bağlantı ücreti ödeyecek, evdeki bağlantıya boşuna para vermemek için bağlantısını dondurtması gerekecek. Dahası yazlığa ADSL bağlattığında interneti sadece evinde olacak, sahile gittiğinde internet olmayacak. Veya bir çay bahçesinde oturup dizüstünde internete bağlanmak için kablosuz bağlantısı olan bir çay bahçesi aramak zorunda kalacak.

Ahmet cep telefonuna Standart paket alıyor ve 17 liraya 60 dk ücretsiz görüntülü konuşabiliyor. 3 saat ücretsiz Mobilvizyon'dan faydalanıyor, Seçİzle'den iki içerik izleyebiliyor. Kota ise 250 MB, cep telefonundan haberlere bakmasına, postaları kontrol etmesine ve sosyal ağlara girmesine yetiyor. Ancak Facebook'ta paylaşılan videolara kotayı bitirme korkusuyla tıklayamıyor. 3G'li cep basit ihtiyaçlarını karşılasa da Ahmet, Mehmet'e oranla daha sıkı bir internet kullanıcısı.

Peki yazlıkta ne yapacak?

Tatil afişlerdekine benzemez, yazlığa ADSL bağlatmak için uğraşmak var...

Ahmet yazlığa ADSL bağlatmayı hem pahalı buluyor, hem de bununla uğraşarak tatilini mahvetmek istemiyor. Gidip dizüstü bilgisayarı için 6GB kotalı 55 liralık mobil 3G internet bağlantısı alıyor. Artık hiçbir şeyi dert etmesine gerek yok, 6GB pek çok ADSL kullanıcısının standart kotası ve Ahmet'in sörf keyfine yetiyor. Aylık 55 lira veriyor ama ne kurulum masrafı var, ne sabit hat masrafı, ayrıca hiç uğraşmasına gerek kalmadı. Tatile çıkmadan evdeki ADSL'yi de iptal ettiriyor.

Elbette Ahmet'in evde bilgisayar kullanan bir oğlu olsaydı evdeki hattı iptal ettirmesi pek mümkün olmazdı. Ahmet dışarıda 3G bağlantı kullanırken oğlu internetsiz mi kalacaktı? Bu durumda Ahmet çok da masraf etmemek için ya yaz tatili bitince 3G paketini kapatacak ya da aylık internet bağlantısı masrafı artmasına razı olacaktı. Üçüncü bir alternatif de 3G hattını beraberinde gezdirmeyip sadece ev bilgisayarında kullanması olacaktı.

Ahmet hem cepte, hem mobil internet kullanmak isterse ödeyeceği ücret de 17+55=72 TL olacaktı. Ama böylece mobil 3G adaptörünü evdeki bilgisayara ve oğluna bırakarak dışarıda işteyken cep telefonundan internete bağlanabilecekti. ADSL hattına gerek duymayacaktı.

İnterneti sonuna kadar kullananlar...

İnternet bağımlıları zaten sağlam hatta bazen abartı donanıma sahipler, bu resimde biz de abarttık

Nusret günün önemli bir kısmını, hiç olmazsa akşamlarının büyük kısmını internette geçiren bir kullanıcı. Evinde gerçek sınırsız 8Mbps internet var ve aylık 99 TL bağlantı ücreti ödüyor. Buna karşılık internette yararlandığı içerik de gerçekten sınırsıza yakın. Büyük boyutlarda dosyalar alıp atıyor ve bu bağlantı hızına ihtiyacı var. Kesinlikle kotaları sevmiyor. Aylık sabit ücretle birlikte 109 TL ödüyor. Sabit telefona hiç ihtiyacı yok çünkü Skype gibi VoIP hizmetlerinden yararlanıyor, ücretsiz olanları kullanıyor. Dahası mesajlaşıyor, posta alıp atıyor ve internetin türlü nimetlerinden faydalanıyor.

Nusret 3G'de sınırsız tarife olmadığını görünce tam anlamıyla hayal kırıklığına uğruyor. Yine de bu yeni teknolojiyi denemeden edemiyor. Süper paket alarak ayda 27 TL'ye 150 dakika her yöne ücretsiz görüntülü konuşma sahibi oluyor. 500 MB veri kotası, 5 saat ücretsiz Mobilvizyon ve Seçİzle servisinden 3 içerik hakkı var. Cep telefonundan dosya indirip almıyor ancak ücretsiz MP3 indirme servisinden de yeterince yararlanamıyor. Kota günlük kullanım için gayet yeterli olmasına karşın video gibi büyük medyalarda veya müzik dosyalarında hızla eriyor. Yine de işe yarıyor ve 150 dakika görüntülü konuşma hiç de az değil. Telefonda sabit hatta bu kadar ücretsiz görüşme yapamıyor

İnternet açısından sıkıntılı bir tatil

3G çayır çimende internet keyfi sunuyor, modeller ideal Türk piknikçisi olmasa da vaat edilen bu.

Mehmet gibi tatile gitmeye niyetlenen Nusret mobil internet alıyor. 6GB kotalı almak zorunda kalıyor ve verdiği 55 lira hiç hoşuna gitmiyor. Çünkü Nusret aylık 99 liraya sınırsız 8Mbps bağlanabilirken şimdi 2Mbps hızla ve kotayla sınırlandırılmış durumda. Yine de özgür, istediği yerden internete bağlanabilir. Sınırsız bağlantı yerine her yerde bağlantı da güzel. Nusret'i tatmin etmiyor ama yapacak bir şey yok. ADSL'den vazgeçemeyecek ancak kablosuz bağlantı aranıp durmamak için de mecburen pahalı bulduğu bu paketi alacak.

Sınırsız ADSL'ye 109 TL, Süper paket cepte 3G internete 27 TL ve mobil 3G bağlantıya 55 TL vererek toplamda ayda 191 TL harcayacak. Daha doğrusu kısa sürede sınırsız bağlantıyla her yerde bağlanabilmek arasında bir tercih yapması gerekecek. Ve muhtemelen alışkanlıkları dolayısıyla sınırsız ADSL'yi sürdürecek, 3G mobil interneti iptal ettirerek kafelerin kablosuz internetinden, yerel ağlardan faydalanmaya devam edecek. Cep telefonunda ise sadece posta alıp atmak için daha uygun bir tarifeye geçmesi muhtemel. Sonuçta medya açlığını evde sınırsız ADSL ile giderecek.

Her yerde internet mi? Sınırsız internet mi?

Bütün servis sağlayıcılar henüz fiyatlarını açıklamadı

Sonuçta cep telefonunda 3G veri paketleri veri miktarı olarak ancak metin ağırlıklı internet gezileri ve işleri için yeterliler. Ancak medya ağırlıklı gezginler için ve sınırsız bağlantıya alışanlar için ise oldukça düşük rakamlar. Bu kotalarla kullanıcıların cep telefonlarından internet kullanmaya alışması beklenemez. Ancak internet bağlantısının yanında sunulan avantajlar ve ücretsiz görüntülü konuşma seçenekleri oldukça çekici.

Mobil internet, kablosuz ağ arayıp durmak istemeyenler için 2MBps hız ile gayet iyi bir sürat sunsa da sınırsız bir paket seçeneği olmaması interneti yoğun kullananlar için yetersiz kalıyor. Kotalı kullanıma alışkın kullanıcılar içinse kampanyalı kotalar oldukça ideal ve özellikle yaz aylarında kaçırılmayacak bir fırsat. Çünkü yazlık sabit hat giderleri yüksek ve ADSL açtırmakla uğraşmanız gerekmiyor. Kotalı kullanıcıları sabit telefon hatlarını da kapattırdıklarında fiyat olarak karlı, hız olarak zararlı çıkıyorlar. Yine de 2Mbps'nin iyi bir hız olduğunu belirtmekte fayda var.

Sonuç itibariyle 3G şu anki hali ve fiyatlarıyla kotalı ADSL bağlantısına fiyat-performansta rakip olmayı başarıyor. 3G esnekliğiyle ve özgürlüğüyle ADSL ile kıyas kabul etmiyor. Ancak gerçek kotasız ADSL pahalı olmasına karşın sınırsızlığıyla interneti yoğun veri indirmek için kullananlar için vazgeçilmez oluyor.

Elbette bu kıyaslamayı Avea'nın fiyatlarına ve kotalarına göre yaptık. Diğer servis sağlayıcılar fiyatlarını açıkladığında onlar için de bir değerlendirme yapacağız.

CHIP Online notu: 3G hakkında bilmek istediğiniz her şey sizler için hazırladığımız özel dosyada sizleri bekliyor!

Hangi 3G telefonu tercih etmeli? İşte şu anda en çok ilgi gören 3G telefonlar...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 91 Yorum

firmalar ortak zaten:D ne karşı karşıyası:d

adsl. malesef çok pahalı 3g ilerde adsl ile aynı fiyata inerse ozaman olur

çok para bea brz daha ucuz olsa ne olur sanki :(

Ali yazın çimenlerin keyfini çıkaracak, çay bahçesine yada kafeye gittiğinde eşiyle dostuyla muhabbete koyulacak, evinde sınırsız internetini kullanmaya devam edecek ve türk telekom ve operatörlerin insafa gelip fiyatlarını düşürmesini bekliyecek :)

jotasız seçeneği yok olay baştan bitmiştir yok oşukadar bedava televizyon bilmemne bunlar boş işler beklediğimiz gibi çıkmadı bu 3g

3-5Gb kotalı olduktan sonra her yerde interneti ne yapayım..? Tabikide SINIRSIZ internet.. (Ne kadar kazık olsada)

Uzun lafın kısası yine ADSl yerine koyabileceğimiz bir şey çıkmadı. 8 mbitti 2 megabitti bırakıp biz kotasız gariplerden bahseden yok. Belki kullanıcı sayıları ve rekabet arttıkça 3G ile internet daha cazip hale gelir ama şimdilik sadece mobil cihazlar için düşük kotalarda kullanmak cazip görünüyor.

sınırsız paket olmaması cok kötü olmus 6 gb sınır hic bir işe yaramazz bence benim aylık minimum indirmem 70 gb zaten :D 3g de benim işimi görmücek:(

mehmet 1 gb sınırsıza 49 tl ve sabit hatta 10 tl ödüyor. film ,müzik ve oyun olarak aylık ortalama 60 gb veri indiriyor. internet hızından memnun olmasada altarnatif olmadığı için yetiniyor. mehmet 3G yi uzun zamndır bekliyor. ama ondanda bütçesi sınırlı ve film,oyun ve müzik ibdiren interneti özgürce gezmesini bilen kullanıcılara uygun olmadığını ard arda gelen mobil kampanyalarından anlıyor. ve hayal kırıklığına uğruyor. içinden yine kaldık ttnet denen bozuk düzene deyip ülke gerçeğini artık kabulleniyor.

Bakalım neler olucak fos mu çıkıcak yoksa baya bi tutulacakmı?Yanılmıyorsam ilk başta Avea fiyat açıklaması yaptı bakalım diğerlerinin fiyatları nasıl olucak

TTNET KULLANILMAMAYA MAHKUM ÇÜNKÜ İNANIN ALDIĞI PARAYI HAK ETMİYOR...

bende ttnet wifi yi avea kartla mobil olarak kullanmak daha kârli. düşüncelerinizi bekliyorum. bu arada bilmeyen için normal adsl kullanalara ttnet bayağı bir wifi kullanıım bedava sunuyor, ona göre kıyaslayın bide. 3g destekleyen telefonlar wifiyide destekliyor(genelde) bunuda unutmayın.

yahu bende iphone var, ben napacam bu mobilvizyon falan.

Nekadar sacma bir sistem inadına kullanmicam.Eger iyilik yapmak istiyorsanız sınırsız yapın 49tl den ucuz yapın rekabeti gorelim ve tercihimizi yapalım.sınırlı kullanmak zorundamıyım.sanki elektirik yada su kullanıyoruz.

türkcell de karşılaştırılmaya alınsa fena olmazdı

Editörün notu:
Yazının sonunda bütün servis sağlayıcılar için fiyatların açıklanmasının sırasıyla kıyaslamalar ve makaleler ekleneceği belirtiliyor. Avea ilk açıklamayı yaptı, onun makalesi yayına önce girdi.

Hem kotalı hem de pahalı. Elveda 3G. 10 yıllık teknolojidir nerdeyse. Gene de pahalı geldi. Yazık yazık.

mehmeti sanki bi yerden tanıyorum (aynadan) xD

bu nusret denen kişi benim ve kotalı(özellikle de 8mb hızım varsa) net almam.normalde 8mb kotasız kullanan adam yani ben gider 3g kotalı alır mıyım hiç.avea sen bu kotayı halletmezsen valla 3g yi iptal ederim haaa.

Hiç işim olmaz yurt dışında millet neredeyse bedavaya kullanıyo burda böyle yapıyolar...ölsemde kullanmam kimsede kullanmasın...

Şimdiye kadar chip online üzerinde okuduğum en iyi hazırlanmış makale budur. Hem seçilen anlatım biçimi hem kullanılan dil çok iyi. Belki biraz daha görsellerle desteklenebilirdi.Ancak bu eksikliğine rağmen yazarı/yazarları tebrik ediyorum.

bfirat a.k.a. unicorn

harika bir anlatım, harika bir yazı. teşekkürler.

bizler ne umduk ne bulduk adamlar 4 peşinde bize 3 yeni geldi ama ucuz değil hemde kotalı ve exta tt netle yarısamaz bu kafalarla belli cukkalı kısım elbette alır ama krizdekı bir tr için pahalı şu anda

Öncelikle bu mükemmel makale için chip online ve yazarlarına teşekkür ederiz.
Benim gibi kullanıcılar için kota demek kabus demek.99 TL'de tuzlu geldiğinden 1mpbs sınırsız kullanmak zorunda kalıyorum.
Kağnı gibi olmasına rağmen alıştık artık.En azından durup durup "aceba kota ne oldu, bu ayın sonunu nasıl getirecem" düşüncesi yok.

3N, ama TURKCELL 3N!

Al Avea'nın "üçüncü sınıf" 3N'sini, vur TTNet'in ADSL'ine!

yenilik dediğin eskisinden hem daha iyi hemde daha ucuz olmalı. burda öyle bir şey yok. tavsiye etmiyorum. kotasız tarifenin olmamasıda başka bir dezavantaj.

Ttnet ile ile aynı grubun şirketi avea'yi kiyaslamak ne kadar dogru? Sonuçta turkcell de fiyata açıkladı.

Ediörün notu:
İlk Avea açıkladığı için ilk o kıyaslandı. Sıra diğerlerine de gelecek. Yazının sonunda belirtilmiş zaten bu konuda tekrar not düşülmeyecektir.

bence 30 temmuza kadar beklemeli ve kullananlardan artılarını eksiklerini görmeliyiz.
sadece merkezi yerlerde 3g hizmeti verilecek diye söylentiler var

Sınırsız yoksa 3G de yok. Bu tarifelerle piyasanın kaymağını toplayacaklar akıllarınca.Bu tarifelere 1 kuruş vermem. Ne zaman sınırsız olur, şuan ki ttnet'in sınırısız 45 Tl nin üstüne 10 TL de fazladan verir o zaman alırım.

sınırsız tarife yok 5 kuruş vermem bu 3G zımbırtısına abartılı reklamlarlar yaptılar bumu sizin 3G niz 700mb bir dosya bir kaç dakika içinde inecekmiş 4 gb koyatlamı yapacağız bunu kaç gün yetecek kota sınırsız tarife ne zaman çıkar o zaman geçerim 3G ye

Adsl ucuzlarsa Adsl, Pahalanırsa 3g tabiki :P :D

sağlık açısından açıklama yapsınlar, ev kullanıcısı devamlı açık bırakır inteneti, 3g kullanan biri devamlı baz istasyonuna bağlı kalacak , ne derece sağlıklı olacak bu iş ..........

6 aydan önce geçmem. Eksiğini fazlasını görelim indirimlere gidilsin 3g yaygınlaşsın. Kısacası ak koyun kara koyun belli olsun ondan sonra...

arkadaşlar çıksın ilk zaman çok hızlı olacak emin olun. sonra hızlar 5-10 kb inecek görecekswiniz. o şirketlerin verdiği hızlar teorik hızlar biz kktcell'de yaşadık bunu... göreceksiniz.

3g ile adsl i kıyaslamak mantıklı değil..

net limitsiz vardı Ali de 8 mb bit dediler 4 den yukarı cıkaramıyoruz dediler.. Ali nin bu işe aklı ermedi.. gitti kendini sopalatttı.. masal böylece bitti. the end .

sınırsız tarife olmadığı için suan 3g ye geçmek imkansız benim için ayrıca ben internet hızının 7 mgbts olaccağına inanmıyorum ayrıca internet yer yer yavaşlayacaktır heryerde sebeke nin full çekme ihtimali yok tabi sadece bu kendi görüşüm ne olduğunu tam bilmiyoruz. sınırsız olsaydı dusunebilirdim benim aylık download miktar yaklasık 25-30 gb arasında değiştiği için bu tarifeler beni tatmin etmiyor

Bence GSM firmaları daha ucuz yapmak istemiştir ama bir yerlerden baskı görerek fiyatları ltnet-lübnan telekom dan daha yüksek tutmak zorunda kalmışlardır

bütçeye 2 milyar tl para gitti rklemlara 2 aydır vermedikleri para kalmadı eeee şimdide sağıyolar akıllarınca yok onlara 3g abonesi falan adam olsunlar versin ler 19 tlye sınırsız 3g almazsam şerefsizim

Sınırsız internet, internet değildir...

ttnetin 3g teknolojisinden sonra adsl tarifelerinde fiyat inidirmine ve hız arttırımına gitmesini bekliyorum. 8 mb dediler net limitsize hikaye hepsi. 3g sınırsız 30 tl gibi fiyatlara inerse 3gye hiç düşünmeden geçerim. bu tarifeler bizim gibi internet kullanıcıları için çok yetersiz. zaten 3-5 yıl içinde 4gde çıkarsa ttnet yalan olur. 1gb hızlardan bahsediliyor. yani işin özü türk telekom alt yapısını komple yenilemeli ve müşterilerine yeni seçenekler sunmalı. yoksa kısa zamanda zarar eden bir kurum haline döner.

3 G 3G diye diye günlerdir reklam yapılıyor.
Bugün şu ana kadar 3G ile görüntülü konuşma yapmak halen mümkün değil.
Durumu Turkcell'e de ilettim, aksaklığı onlar da kabul etti.

yine TTNET kazanır

:) Ahmet yazlığında 3G ile internete bağlanacak deniyor ama benim bildiğim 3G sadece 81 il merkezinde var, yani Ahmet'in yazlığının il merkezinde olması lazım, ama yazlıklar genelde il merkezinden uzakta olurlar.

daha bunlar giriş tarifeleri ileride rekabet kızışabilir ve çok daha makul duruma gelebilir 3g.... 3g li telefonlar yaygınlaşıp rekabet dahada kızışınca adsl fiyatlarının düşmesi kuvvetle muhtemel gibi görünüyor

Yok be abicim bu paraya kullanılmaz....Kota işi ne olacak herkesin dediği gibi....

yanılıyosun. kendim yaptım video konferansı. Gayette güzel çalışıyor. İlk gün olacak o kadar. İyileştirmeler olacak. Tespitler olacak. ama asla mükemmel olmayacak tıpkı diğerleri gibi.

3G'nin il merkezleri dışında yayılması demek baz istasyonlarının sayısının artması demek. 20 yıl sonra çok tehlikeli sonuçlarla karşılaşacağız.

bence oparatörler zarar edicek o kadar 3g reklamı yapıp para harcadılar kaç kişi geçeicek allahınızı severseniz!!

çok ucuzmuş!

3g bikaç yıl sonra iyice ucuzlaşmaya başlayınca büyük ihtimalle adsl ve ttnet devri kapanacak...
bireysel kullanıcıların hepsi 3g e geçecek....
3g şimdilik pahalı...

Bülent yurt disinda sinirsiz kotasiz 3G hizmeti veren ve Türkiye de karsilikli ucretsiz uluslararasi dolasim anlasmasi bulunan bir firmaya abone olmayi tercih edip hem cok daha ucuza hem de kotasiz internete Türkiye de bireysel sözlesme ile kavusamayacagi bilincli tüketici hakkina uluslararasi dolasim ve sözlesmeler garantisi ile kavusacak, Buna aykiri kartellesmeye girisecek firmalarin lisanslarinin iptaline ya da cok buyuk tazmin yukumlulukleri ile karsilasma ihtimallerini gören sirketlerin de Turkiye de daha insafli tarifelerle kotasiz gercek özgür internete kavusmalari icin bireysel cözumlere başvuracak.

mehmet ayrıca paraya kıyıp bi 3g telefon alıyor telefon ortalama bişeyse 800 lira veriyor aylık 7 tl veriyor buda 84 lira yapıyor 884 lira 2 yıl kullanıyor ve aylık yukarı yuvarlarsak 37 lira para ödemiş oluyor. 2 sene sonra telefon tekrar değişmek zorunda kalıyor falan filan... ucuz falan değil 3g şu anda...

Editörün notu:
Mehmet'in PC'ye verdiği 1500 TL'yi bölersek 12'ye ayda eder 125 TL. Kısacası yorumunuz mantıksız, bu hizmetleri kullanmak için alacağınız donanım ister PC ister dizüstü ister cep telefonu olsun bu hesaba katarsak işin içinden çıkılmaz.

Nerde bu 3G? Çekmeköyde çekmiyor Turkcell 3G :)))))

aslında pek palı diil ama internet hızı oranla oldukca pahalı acaba normal adsl int ile online girdigim oyuna 3g ile nasıl baglanırım pc kasma yaparmı bilgi verirseniz sevinirim

aslinda fazla bir fiyat farki yok ve heryerden internete girme imkanin olacak ben olsam 3g internet kullanirdim en azindan heryerden internete girebilirim sadece evden degil:)

80-100gb aylık download yapan biri ne kadar öder?

birde bu 3 3g internetten gezdiklerinden google yi açmayi bile kotaya işlerser görün komediyi

arkadaşlar 3g, 4g 5g bunların hepsi para tuzağı. adamların amacı ne yaparız da faturalarının yüksek gelmesini sağlarız düşüncesi. halkı yolunacak kaz gibi görüyorlar hesaplayın bakalım 1 mb kota aşımından 1gb indirsen kaç tl yapar biz millet olarak bilinçlenmedikçe onlar bizi soymaya devam edecek.

3g cep kullanımı için ideal yoksa bilgisayarda kullansanız hem yavaş hem limiti aştımmı hapı yuttunuz demektir...

3g taşınılabilinir olması ve getirdiği yeniliklerle,adsl hız ve fiyatıyla iyi

kota her yerde gider zaten 1 resim bile açsan gider neden google'ı açtınmı gitmesin :)

hıc olmassa adsl fiyatları duser :)

Kardeşim 3G de çıktı artık insanlar tam antisosyal olacak zaten insan ilişkileri her geçen gün azalıyor bu 3G yüzünden insanlar artık sokakta bile internete bağlanacağı için birbirlerine selam vermez hale gelecekler bence :(

100 mb da hiçbirşey değilki

HERŞEYİN EN KISA ÖZETİ BUDUR :))

"Ve muhtemelen alışkanlıkları dolayısıyla sınırsız ADSL'yi sürdürecek, 3G mobil interneti iptal ettirerek kafelerin kablosuz internetinden, yerel ağlardan faydalanmaya devam edecek. Cep telefonunda ise sadece posta alıp atmak için daha uygun bir tarifeye geçmesi muhtemel. Sonuçta medya açlığını evde sınırsız ADSL ile giderecek"

ben 8 mbps hızla internete giriyorum 2tl fazla ödüyorum çok fark ediyor internette gezerken takılmıyon download hızlı oluyor

3g 8 mbps adsl e rakip olamaz

ttnete çeşitli laf sokmalar oldugu için cok mutluyum :'))

ttnet e rakip olsunda ne olursa olsun.

birde adslye 8 mbps diyolarya deli oluyorum ben denedim en falza 400 kb hızına ulaşıyo oda gecenin en kuytu saatlerinde.bence yakın zamanda gsm şirketleri bu 3g olayını geliştirirse adsl diye bişey kalmaz tabi fiyatları da biraz bıdamak şart.telekomun milyar dolarları bulan alt yapı yatırımı ilerki zamanların çetin rekabetinin habercisi gibi. 3g ve adsl rekabeti yakın zamanda dünya standartlarını yakalamamızı sağlayabilir

iyide avea ile ttnet ortak çalışıyor 3g için

56K MODEME DEVAM :)

saçmasapan soygun tarifeleri.

3G servisinin sizlere getirisi: Artık karınıza veya kocanıza yalan söyleyemeyeceksiniz. Ben işteyim lafı yutulmayacak her an her saniye gözlem altında olacaksınız. Paranızı boşa savurmaya devam edeceksiniz. Evde internet + cepte 3G = size pahalıya çıkacak. Telekom grubu soyguna devam edecek. Yeni servisler ile beyninizi yıkayıp üye olmanızı sağlayacak.

Ya bu kotasız internete kafayı takanlar download dan başka bi şey için interneti kullanmazsınız internetten bi habersiniz sonrada yok öyle yok böyle bana yetmez muhabbetleri. Dikkat etseniz hiç bir operatör sizleri o kadar umursamıyor. Tek yaptığınız asla tam olarak seyretmıyeceğiniz yada dinleyemeyeceğiniz kadar veri indirip bunları saklayacak yerler aramak. Turkcell ipone 3g kullanıyorum yaklaşık 1 yıldır evdede 2mb adsl kullanıyorum ikiside oldukça yeterli geliyor bana.
Editöre not:Bu kadar karmaşık makaleye ne gerek var ki Millete diyeceğiniz sadece şu kadar kota bu kadar fiyat. Ahmete mehmete senaryolara ne gerek var.

AVEA 3G ,TTNET ADSL ye karşı olamaz çünkü ikiside Türk Telekom Grubundan.gerisini siz düşünün

8MBİTE KADAR TTNET DE ESKİDEN 1MBİT LİMİTSİZ KULLANIRDIK NAPALIM KADER DERDİK ŞİMDİ NE DİYECEĞİMİZ BELLİ ALLAHINDAN BUL TTNET

BU TTNET NE YAPTIGINI SANIYOR İNTERNETİM DAKKADA BİR KESİLİYO

KAFALARINA GÖRE İNTERNETİ KESİYORLAR EN KALİTESİZ HİZMET NET LİMİTSİZ 8MBİTE KADAR A 49 LİRA ALIYOLAR YUH ARTIK TTNET

TTNET KENDİ ÇALIŞANLARINA BEDAVA İNTERNET VERECEGİNE DÜZGÜN HİZMET VERMELİ

ben olsaydım 2 sinide seçmezdim chip :)

Tabiki de ADSL ! Internet erişimi en güzel ve kaliteli Bilgisayar platformunda erişim imkanı vermekte. Bu düşünceme katılmayanlar kesinlikle olacaktır. Mesela şöyle bir cevapla '' Gittiğin Her Yerde Internet 'e Erişmek Kötümü Olur Diye ''. Evet doğru bir düşünce ama böyle bir karşılaştırma yapılınca ADSL tercihim. Çünkü Internet 'i olduğu yerde kabul edin.

3gnin kat edeceği daha çok yol var, ayrıca bu nasıl 3g avrupada adamlar 8mbps kullanıyorlar 3g yi.

kesinlikle quiknet adsl

Cepten 3g servislerine para ödeyip dizi, film, tv falan izlemek, haberleri takip etmek çoook komik. Stick modemini alırısın dizüstü bilgisayarın varsa istediğin yerden internete girer, istemediğin kadar bedava film mp3 program haber herşeye bakarsın, 3g nin cepler için en faydalı özelliği görüntülü kouşmadır. Servisler falan hikaye. seto

mobil anlamda düşünürsek 3G derim. 3G destekli şebekenin yakınında olduğun sürece dağda bile olsan internet hemen elinin altında. Yalnız ev ortamında adsl'ye biraz zor rakip olur.
1-ADSL'de limitsiz seçeneği var.
2-ADSL 3G'den hemen hemen her yerde daha hızlı.

arkadaşlar bundan 3 yıl kadar önce henüz daha adsl yeni yeni yaygınlaşırken telsim grps üzerinden sınırsız aylıks abit ücretle paket satıyordu ozamanlar tam 400euroya motorola accompli 007 touch screen cep telefonu almıştım ve sn de 4kb download hızım vardı konumumda tam merkezde 300 metre ilerde kavşakda baz istasyonu vardı çekmediğim kalmadı, aradan 5 ay geçti adsl geldi rahata erdim yazik olsun verdiğim paralara... 3g mi benden uzak olsun!

stabil bir bağlantı bekleyemezsiniz düşüp düşüp durursunuz, şarj sorunu ve download hızları düşük olur vede en önemlisi, latency(aynı anda gönderme/alma) süresi çok yüksek olur, kablo/adsl bile yeterli değilken insanı çıldırtır cep telefonundan internet...

ttnetın net lımıtsız tarıfesını kullanıyorum 49 tl verıp,ustelık lımıtsız fılmlerı ındırıyorum harıka ya

karşılaştırılması bile abes

Karşılaştırma bile yapmam adsl'nin eline su bile dökemez 3g...

şunu artık kafalarına soksalar bu işte bir arpa boyu yol alırlar belki,bu 3g kampanyalarını nekadar allayıp pullasalarda sonuçta limitli kardeşim, limitsiz olmadığı sürece isterse 10000mgt hız 3g olsun ne fark eder

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir