Bilgisayarınızı Canlandırın!

Bilgisayarımız çökünce ya da yavaş çalışınca ona kızıyoruz. Peki, acaba biz verimli ve performanslı çalışma bekleyen bir kullanıcı olarak, bilgisayarımıza gereken özeni gösteriyor muyuz?

Bilgisayarınızı Canlandırın! (Sayfa 2)

Yazılım kurulumu sırasında dikkatli olun

Yazılımları kurarken genellikle Custom ya da Advanced seçeneğini tercih edin. Böylece kurulum sırasında ilgili yazılımla beraber hangi yardımcı modüllerin yükleneceğini, üretici firmanın tercihine bırakmak yerine siz belirlemiş olursunuz. Pek çok yazılım kendini başlangıç klasörüne ya da System Tray kısmına atmak ister. Çok gerekmedikçe buna izin vermeyin. Zira başlangıç klasörüne ya da System Tray kısmına yerleşen programlar bellekte kalıcı olarak çalışır ve sistem kararsız hale geldiğinde son darbeyi vurarak çöküşü hızlandırır. Tabii tükettikleri fiziksel bellek de cabası. Antivirüs yazılımları yapıları gereği bu genellemenin dışında olmak durumundadır. Zira bu yazılımlar sürekli sistemi gözleyerek şüpheli bir durumda sizi uyaracak şekilde tasarlanmıştır. Öte yandan örneğin SB Live! ses kartınıza ait sürücüleri kartla gelen sürücü CD'sinden autorun özelliğiyle yüklerken, ola ki tüm dialog pencerelerine "Next" diyerek geçerseniz, belki de hayatınız boyunca kullanmayacağınız pek çok yazılımı sisteminize boşu boşuna yüklemiş olursunuz. Siz kapatmadığınız sürece sürekli ekranın üst kısmında bulunan Creative Launcher ise cansıkıcı bir diğer öğe olarak sık sık karşınıza çıkar. Kurulum sırasında sadece birkaç fare tıklamasıyla bu "fazlalıklardan" kurtulabilirsiniz. Bunun dışında başlangıç klasörüne gözatarak işinize yaramayan kısayolları silebilirsiniz. Bunun dışında sponsorlar tarafından desteklenen bazı ücretsiz yazılımlar kurulum sırasında sponsor şirkete ait yazılımı da sisteminize yükleyebiliyor. Yine kurulum sırasındaki adımları dikkatle izlerseniz bu konuda avantajlı olabilir ve eğer olanaklıysa bu sponsor yazılımları sisteme kuran adımları es geçebilirsiniz.

Sabitdiskinizi bilinçli kullanmanız önemlidir

Sabitdiskiniz ne kadar hızlı olursa olsun uzun süreli bir kullanımdan sonra defrag işlemine tabi tutulmazsa performansı oldukça düşer. Öyle ki programların başlaması, Windows’un açılıp kapanması gibi işlemler epey zaman almaya başlar. Bunun önüne geçmek için kullanım şekline göre sabitdiskinizi ortalama en az ayda bir defrag etmelisiniz. Sabitdiskinizden dosya silme ya da yazma işlemleri disk yüzeyi üzerinde dağınık bölgelerde gerçekleşir. Böylece diskiniz zaman içinde "parçalanır" yani fragmante olur. Defrag işlemi, disk yüzeyindeki boş alanlara diskin son kısımlarında bulunan dosyaları yazar ve tüm boş alan tek parça halinde diskin son kısmına ötelenir. Böylece okuma sırasında disk kafası, disk yüzeyi üzerinde birbirinden faklı noktalara gidip gelmek zorunda kalmaz. Defrag programına ulaşmak için sabitdiskinize farenin sağ yuşuyla tıklamanız yeterli. Gelen menüdeki özellikler kısmında defrag'ın yanında scandisk de ayrı bir seçenek olarak dikkatinizi çekecektir. Scandisk klasörlerde oluşması muhtemel dosya sistemi hataları ya da disk boşluğunun hatalı raporlanması gibi problemler için ideal bir araçtır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

kullanıyorum gerçekten super bir program,ancak bazi işlemler sırasında cpu % 60 seviyelerine çıktıgından baska işlerle ilgilenemeyebilirsiniz.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir