Buharlı otomobil hız rekoru kırdı

Buharlı otoların geçmişte kaldığını düşünüyor olabilirsiniz ama onlar bugün bile hız rekoru kırıyor!

Buharlı otomobil gözünü rekora dikti!
İşte hız canavarı buharlı otomobil iş üzerinde...

Buharlı otomobiller son yıllarda giderek daha çok kişinin ilgisini çekmeye başladılar. Bunun sonucu olarak da daha dayanıklı ve daha hızlı araçlar üretilmesi için çalışan insanların sayısı arttı. Bu ilginin bir sonucu olarak da İngiltere'de British Steam Car (BSC) adlı bir grup kendi araçlarını üretti ve şimdi de buharlı otomobiller sınıfının hız rekorunu kırmayı başardı.

Hız rekoru denemesi normal şartlarda geçtiğimiz hafta gerçekleşecekti. Fakat deneme öncesi yapılan test sürüşlerinin ikincisinde ortaya çıkan teknik bir aksaklık, denemenin ertelenmesine yol açmıştı. Ve beklenen deneme nihayet gerçekleşti. Buharlı otomobil, İngiliz pilotu Charles Burnett III ile birlikte saatte tam 225 kilometre hıza ulaşarak, 1906 yılından beri kırılamayan hız rekorunu tarihe gömmeyi başardı. Eski rekor, saatte 205 kilometreydi.

Bu rekora rağmen BRC durmak niyetinde değil. Yaptıkları açıklamada asıl hedefin saatte 280 km olduğu ve bu hedefe ulaşmak için çalışmaya devam edeceklerini söylüyorlar...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

bu rekoru kıranlara...

içine bide sauna ekleselermiş çıkan buhar boşa gitmesin bari

kusura bakmayın ama çok gereksiz b rekor ve bu aynı şuna benzer : dünyanın en büyük ateşini yakmak için avustralya ormanlarını ateşe vermek gibi birşey

çıkan ısı ve buhar dünyamızı mahvediyor (buzulların erimesi, havadaki nem oranı artışı, sıcaktan nesli tükenen canlılar vs...)


saygılarrr...!!!

bu arabalar trafiğe çıkarsa kaza olur..!!!

bu arabalar trafiğe çıkarsa kaza olur..!!!

------------------------------------
HAHAHAHHA

Yakıt olarak LPG kullanıyormuş.Yakıt kapasitesi 60 litreymiş.
Bunu suyu buharlaştırmak için kullanmak yerine direkt LPG ile çalışan bir motor kullansa buhar gücüyle çalışan motorundan daha hızlı giderdi değil mi ?

Bir de çevre kirliliği yarattığından bahsedilmiş yorumlarda ,
Benzin,Mazot ve LPG ile çalışan milyonlarca otomobil, binlerce uçak, gemi şuan faaliyette.

140 litre su kapasitesine sahip, dakikada 40 litre buhar akışına sahip bir aracın yoluşturduğu çevre kirliliği bunların yanında okyanusta bir damla gibi kalır.
(Damlaya damlaya göl olur diye bir atasözü de vardı aklıma geldi şimdi :))

Buhar gücüyle çalışan bir aracın erişebileceği maksimum hız (hemde mühendisliğin) sınırlarını öğrenmek bakımından önemli bir çalışma bence.

edipciftci yazmış:
çıkan ısı ve buhar dünyamızı mahvediyor (buzulların erimesi, havadaki nem oranı artışı, sıcaktan nesli tükenen canlılar vs...)

------------

küresel ısınmanın sebebi olan ısı ile bu buhar gücünden oluşan ısının pek alakası yok. küresel ısınmanın sebebi olan ısı, insan üretimi karbondioksit gibi zararlı gazların atmosferde sera etkisi yapması ile oluşur. yoksa dünyamız buhardan oluşan ısıyı kaldıracak büyüklükte ve yeterlilikte :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir