Cepler 0'ın altındaki soğuklara dayanıklı mı?

iPhone 4S'in sonuncu olduğu bu ilginç testi kazanan cepler bakın hangileri oldu...

  • Zeynel A. Öztürk
Cepler 0'ın altındaki soğuklara dayanıklı mı?
Cep telefonları soğuk havalara nasıl tepki veriyor? İşte tüm bilmeniz gerekenler

Cep telefonlarımızı ne kadar soğukta kullanabiliriz? Apple'a göre iPhone'u 0 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda kullanmamamız gerekiyor. Yani geçtiğimiz günlerde yaşadığımız soğuklarda, iPhone'umuzu dışarı çıkarmanın sorumluluğu bize aitti. HTC ve Nokia ise kılavuzlarında bu konuya değinmiyor. Samsung cepleri ise -20 derecede kullanmanız mümkün.

Cep üreticilerinin bu iddialarının ne kadar gerçek olduğunu sınamak isteyen NetworkWorld, birtakım cepleri çeşitli sıcaklıklarda sınadı. İşte testten elde edilen sonuçlar.

İlk düşen iPhone 4S: iPhone 4S, 0 derecede normal bir şekilde çalışırken Nokia N9 ve iPhone 4S -5 derecede sorun çıkarmaya başlıyor. iPhone 4S SIM kart hatası verirken, Nokia N9 pilinin boş olduğunu düşünmüş. iPhone 4S, -10 derecede ise pilinin bittiğini söylemiş ve kapanmış.

LCD ekranlı tüm ceplerin bu sıcaklıklarda sorun çıkardığı, AMOLED'lerin soğuğa çok daha iyi dayandığı ortaya çıkmış.

Normal cepler ve bu akıllı cepler soğukta başarılı

Testte -40 dereceye dayanan cep çıkmamış

Testin diğer bir sonucu, "akıllı olmayan", normal ceplerin -25 dereceye kadar herhangi bir sorun çıkarmadığı olmuş. Bu sıcaklıkta neredeyse hiçbir akıllı cep çalışmayı başaramıyor.

Bununla birlikte Samsung'un akıllı cepleri, -30 derecede bile çalışmaya devam edebilmiş. Finlandiyalı mühendisler kadar soğuk görmeyen Koreli mühedislerin telefonlarının Nokia'yı geçmiş olması size ilginç gelebilir. Galaxy S II'nin test sırasında -35 dereceye kadar kapanmadığı söyleniyor.

Bazı normal cepler de -35 derecede çalışmayı sürdürebilmiş (LCD ekranları yavaşlasa da). Ancak -40 dereceye hiçbir cep dayanamamış. Soğuklara en iyi dayanan normal cepler, Nokia'nın ucuz cebi C1-01 ile beş yaşındaki Nokia E65 olmuş.

Peki cepler neden soğukta çalışmıyor?

Sıcaklık belirli bir seviyenin altına düştüğünde pil içerisindeki kimyasal reaksiyon yavaşlıyor ve pilin sağlayabildiği akım azalıyor. Voltaj belirli bir seviyenin altına düştüğünde ise telefon, pilin tamamen boşaldığını düşünüyor ve kapanıyor.

Soğuk, ekranı nasıl etkiliyor?

LCD ekranlar üç katmandan oluşur. Likit kristaller, polarize filtreler ve elektrotlar arasında yer alırlar. İnce film transistörü (TFT), ekranın arkasında yer alır ve pikselleri denetler. Sıcaklık düştüğünde likit kristallerin akışkanlığı azalır. Sıcaklık -10 dereceye düştüğünde, akışkanlık 2-3 kat azalır. Bu ise pikselin soğukta daha yavaş renk değiştirmesi anlamına gelir. Böylece LCD ekran, soğukta yavaş çalışıyormuş gibi görünür ve ekranda "hayaletimsi" efektler oluşabilir.

AMOLED ekranlarda renkler, organik ışık yayıcı diyotlar içinde organik maddelerle oluşturulur. AMOLED'de kikit kristallerin bulunmayışı, soğukta daha iyi çalışmalarını sağlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

iphone 4 üm var -20 dereceyi gördüğü oldu banamısın demedi....

MacWorld'ün yorumu harikaydı bu konuda "Demek ki kalitesiz telefonlar, soğuğa ve sıcağa daha çok dayanıyor", kendilerini kandırsınlar. Sesli güldüm.

Samsung kalitesinde vir vir otenleri sahneye alalim :D

c6-01'i sobasız odada her zaman şarj ederim 0 derecenin altında olur geceleri genelde hava ve telefon gayet sağlam çok şükür:)

O kadar para verip de sokağa çıktığında 2bin TL'nin boşa gittiğini görmek daha mantıklı yani öyle mi MacWorld'ün yorumunu beğenen arkadaş...
Bırakın şu apple fanlığını da teknolojiyle ilgilenin biraz!

iphone 4s cebimdeyken kapanmış. baya bir tırstım birşey mi oldu diye eve gelip şarja taktım 5 dk sonra açıldı şarjı daha yüzde 30 larda gösteriyordu demek ki soğuktan kapanmış.

iphone 4 üm var -20 dereceyi gördüğü oldu banamısın demedi....
------------------------------------------------------------------------------

at yalanı, öpeyim inananı.

valla iphone 3g var. çok sıcaklarda ben koyuyorum buzdolabına. çok aşırı sıcaklarda da gidiyor pil. şarj olmak yerine şarjını boşaltıyor. dolaba koymak iyi oluyor ondan :D birşey olduğu yok

samsungun işlemcisi diğerlerine göre en fazla ısınan işlemci. haliyle soğukta telefon kendi kendini ısıtıyor resmen :)

ayfon kullanıcıları kendi telefonlarının yarı fiyatına android işletim sistemli başka teşefonların ondan iyi olduğunu gördüklerinde de donuyorlar zaten.
yani donma ayfon için yeni birşey değil

iphone 4 üm var -20 dereceyi gördüğü oldu banamısın demedi....
------------------------------------------------------------------------------

at yalanı, öpeyim inananı.

-----------------
söz yok yeterli :D

normal tuşlu telefon -40 dahayanacağına eminim :))

sony ericsson xperia var suan ben kazakistandayim eksi 27 derecede banami demedi calisiyor ben dondum telefon donmadi

sony eicsson un her modelinin kullanma kılavuzunda kaç derece soğuk-sıcakta çalışabildiği açıkça yazıyor. en dayanıklı sony ericsson modelleri.özellikle xperia modelleri 4 saat boyunca sürekli olarak bekleme modunda -35 dereceye maruz kaldığında hiçbir fonksiyonu etkilenmiyor ve sorunsuz çalışıyor.ayrıca internet bağlantısı,buluetooth,gps,playstation gibi telefonun ısınmasını sağlayan bütün uygulamalarda kapalı iken.inanmayan derin dondurucuya istediği telefonları birlikte aynı anda koysun 4 saat veya 1-2 saat bekletsin sonucunu kendi görsün.sony ericsson un 4 saat boyunca -35 derecede dışarda kimsenin kalamayacağını düşünerek daha fazla saate gerek duymadığını düşünüyorum.herkes denesin farkı görsün bence.

bende de x10 var karın yagdıgı gece dısarı cıktım telefon elimdeydi 15 20 dakka sonra rest atmaya basladı ısınana kadar tekrarladı.. hava sanırım -5 derece falandı

kardeş kazakistana dayım demişssinde türkiyede erzurumda -35 c oldu 3 gün önce ne n8im nede iphone 4ümde herhangi bir problem yaşamadım ancak geçen sene kış olimpiyatlarında samsung wave2 ile video çekerken sürekli telefon kapanıyordu soguktan

Merhaba bende nokia c6-01 ve sony ericsson xperia neo var ben dışarıda -27 derecede kullandım telefonlar banamasın demedi.
Bence bu testte motorola telefonları sokmamışlar bence soğuğa ve sıcağa en dayanıklı telefon motorola.

iphone 4'ü eksi 35 derecede şöminenin yanında kullanırsın tabii, dışarıda ne işin olur? ha ha ha...

-20 derecelerde iphonum çalıştı diyenin hikayesi muhtemelen şu:

Telefon çalar sıcacık çepten çıkarılır ve konuşulur:
-Cicim neredesiniz AKM'de misiniz tmm geliyorum.
Görüşme biter telefon sıcacık cebe geri girer.

The END

5800 dağda -25 i gördü. üstelik dağcı eldiveni varken dokunmatiğinin çalışması güzel. yeni modellerde böyle birşey yok diye biliyorum.

Sen de yorum yaz