Chrome için son tarih belli oldu!

Google'ın Chrome için verdiği radikal karar, pek çok eklenti için büyük değişim anlamına geliyor!

Google, Netscape plugin'leri için son tarihi verdi

Google, bir süre önce Chrome tarayıcılarında Netscape plugin'lerinin kullanılmasını yasaklamış, bu plugin'leri de mevcut Chrome sürümlerinden çıkarmıştı. Ancak henüz güncellemeye yapamayacak olan önemli eklentilerin çalışabilmesi için bir de beyaz liste hazırlamıştı.

Google şimdi bu eklentilerin geliştiricilerine, Eylül 2015'e kadar süre verdi ve bu tarihte Netscape plugin'lerine desteğin tamamen kaldırılacağını açıkladı. NPAPI olarak bilinen Netscape plugin'lerinin yerine Google'ın yeni geliştirdiği Pepper Plugin API (PPAPI) kullanılacak. Geliştiricilerin, sahip oldukları eklentileri bu yeni API ile yeniden hazırlamaları gerekiyor. Aksi halde eklentiler artık kullanılamayacak.

Nisan ayında yayınlanacak Chrome sürümünde ise NPAPI otamatik olark kapalı olarak gelecek ve NPAPI kullanmak isteyen web siteleri görüntülenmeyecek. Kullanıcı isterse gelişmiş ayarlar menüsünden NPAPI'yı açabilecek.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

bu apilerin farkı ne de böyle bir şey yapmaya karar vermiş? kullanıcıdan daha kolay mı bilgi çalabiliyor? eklenti tarafından elde edilen her bilgiye google mı erişebiliyor?

Google tekelleşiyor. Kendi ürünlerini kullanmayanları devredışı bırakmaya çalışıyor. Olay bu. Firefox ile yollarını da ayırdı ya. yakında diğer tarayıcılar için eklenti yapanlar Chrome için eklenti yapamayacaklar bile demeye başlarsa şaşırmam...

firefox patlama yapacak

Maxthon'un gözünü seveyim. Tüm platformlarda en mükemmel tarayıcı Maxthon.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir