Chrome'un güvenlik uyarıları artacak!

Chrome'da zaman zaman görünen bu uyarı sayfasını çok daha sık görmeye hazırlanın, çünkü...

Chrome'un güvenlik uyarıları artacak!

İnternette gezinirken Chrome'un güvenlik uyarısına bir veya daha fazla defa rastlamış olma ihtimaliniz yüksek. Google, Safe Browsing (Güvenli Gezinti) işlevinde geliştirmeler yaptığını ve değişiklikleri önümüzdeki birkaç hafta içinde etkin hale getireceğini söylüyor. Bu geliştirmeler sonucunda Google, zararlı, olta saldırıları veya istenmeyen yazılımlar içeren sayfaları daha isabetli algılayacağı için, alacağımız uyarıların sayısının artmasını bekleyebiliriz.

Firma, geçtiğimiz birkaç ay içinde "ad injector" türü uygulamalara odaklanmıştı. Bu tür uygulamalar, sayfalara sonradan reklam eklemekte ve zararlı saldırılarında kullanılıyordu. Safe Browsing'in kullanıcıların ad injector'leri bilgisayarlarına yüklemelerine engel olması bekleniyor.

Google'a göre Firefox ve Safari'de de kullanılan Safe Browsing, Mayıs itibariyle günde 5 milyon uyarı gösteriyor. Sistemin şimdiye kadar ayda 50.000 zararlı web sitesi ve 90.000 olta saldırısı sitesi keşfettiği söyleniyor. Google'ın istatistiklerine bu sayfadan göz atabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sonuclar cok guvenilir degil. Bu sayede torrent v.b. herseyi bloke ediyorlar hem de uzun bir suredir. Bilinen ve guvenilir sitelerden yasal olan dosyalari dahi indirmeyi engelliyorlar cogu zaman. Google sonuclarda sadece reklam ve satis agirligina onem vermeye basladi. Sonuclar bizim aradiklarimizdan com kendi yonlendirmeye calistigi seyler. Artik Badoo kullaniyorum.

@18 Temmuz 2015 00:16 Abi shaqqa mı yapıyorsun? Ha Baidu (Badoo dediğin şey aslında Baidu), ha Chrome. İkisi de chromium tabanının farklı temaları. Yandex, Opera falan da aynı tarayıcı, farklı tema. :D Kullanacaksan Mx (Maxthon) veya FF (Firefox) kullan. Ben Mx kullanıyorum.

Kickass torrent'i bloke ettiler. Direkt kapattım. Hem kendilerine hemde bize zarar veriyorlar.

Firefox u tek gecerim.

@18 Temmuz 2015 03:45 Bir de bunu kulaktan dolma bilgiyle chrome kullananlar anlasa.

İllede Mozilla Firefox. Bağımsız ver özgür yazılım.

Chromium tabanı başlı başına bir zararlı zaten. Bilgisayarınızdan chromium tabanlı tarayıcıları (Chrome, Yandex, Opera vs.) uzak tutun. Kendi tabanına sahip Maxthon'u veya Gecko tabanlı Firefox'u kullanın. Şahsi favorim Maxthon'dur. Dünyanın en az CPU ve RAM harcayan tarayıcısı olduğu kanıtlanmıştır, üstelik en çok dahili özelliğe sahip tarayıcıdır. Adamlar imkansızı başarmış.

Google Chrome nin anasayfasına bulaşıp formatdan başka kurtulma yolu olmayan portalsepeti ne çare bulsun başka tarayıcılara bulaşamıyor bulaşsada siliniyor ama Chrome ye bi bulaştımı tamam tek kurtuluş format atmak oluyor

@18 Temmuz 2015 12:59 maxthon diye bir tarayici var hocam hicbir virus reklam vs etki etmiyor. ben o tarayiciyla butun dertlerimden kurtuldum. pc rahatladi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir