Chromium Edge'de Kapatılan İşlevler!

Microsoft'un heyecan yaratan yeni web tarayıcısı, temel aldığı Chromium'da bakın neleri devre dışı bırakmış...

Chromium Edge'de Kapatılan İşlevler!

İlk olarak Aralık ayında duyurulan Chromium tabanlı Microsoft Edge'in herkese açık ön izleme sürümü, bugün indirmeye sunulmuştu. Web tarayıcısı, gayet doğal olarak, birçok açıdan Google'ın Chrome tarayıcısına benziyor.

Microsoft'un kapattığı veya değiştirdiği Chromium hizmetleriKaynak: Microsoft slaydı

Yine de iki tarayıcısı arasında birçok fark var. Twitter'daki WalkingCat'in eline geçen slaytlar, Microsoft'un kapattığı veya yerine başkasını koyduğu Chrome işlevlerini gözler önüne seriyor. Kapatılan hizmetler arasında Google Now, Cloud Print, Chrome OS cihaz yönetimi, Google Cloud Storage, Google Maps Time Zone ve fazlası bulunuyor.

Microsoft'un web tarayıcısı üzerinde yaptığı geliştirmeler de elbette var. Bunlar arasındaki PlayReady DRM, Netflix gibi hizmetler üzerinden 4K akışa izin veriyor. Bu işlev daha önce de sadece Edge'de destekleniyordu. Slaytlarda Microsoft'un hangi alanlara odaklandığını da görebiliyoruz. Firmanın odak noktaları arasında güvenlik, kaydırma, arayüz öğelerinin düzeni, yazı tipleri, pil ömrü, ARM64, web standartları ve erişim kolaylığı var.

Web tarayıcısını indirenler, bu işlevlerin yakında gelecek olanlarını giriş sayfasında görebiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

En iyisi Opera, Firefox ve Icedragon. Brave de çok iyi bir tarayıcı olacak diye düşünüyorum. Asla Chrome kullanmam ama Dragon istediğim noktaya gelirse kullanırım. Bazı servislerin devredışı bırakılması çok normaldir...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play