Çin'de Ejderha Dinozor kemikleri bulundu!

Çin'de, 160 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen, 15 metrelik bir "canavar" keşfedildi!

  • Levent Öztürk
Çin'de ejderha dinozor kemikleri bulundu!

Science Daily'nin haberine göre, University of Alberta'daki paleontolojistler Çin'de bulunan bir fosil, yeni bir dinozor türünü işaret ediyor.

Bu buluş, Lida Xing, Tetsuto Miyashita ve Prof. Philip Currie'yi de içeren paleontolojistler tarafından gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, bu dinozor türü yaklaşık olarak 160 milyon yıl önce yaşamıştı ve yaklaşık olarak 15 metre boyundaydı. Bulunan bu dinozor, yakınında bulunduğu Qijiang City için Qijianglong, "dragon of Qijiand" (Qijiang ejderhası) olarak adlandırıldı.

Tahminlere göre Qijianglong, çok uzun boyunları ile bilinen "mamenchisaurid" türü dinozorlardan biri olabilir. Bu fosil aslında 2006 yılında inşaat işçileri tarafından bulunmuştu ve kafası ile omurgası bir aradaydı.

Araştırmayı yapan ekibin söylediğine göre, Qijianglong'un omurgasının yapısı, kafasının yukarı ve aşağı hareketini kolaylaştırırken, sağa ve sola hareketi zorlaştıracak bir yapıya sahipti. Ayrıca, kuşlarda da olduğu gibi, omurga kemiklerinde hava boşlukları bulunmaktaydı ve bu şekilde uzun boynunun yarattığı büyük ağırlığın taşınması kolaylaşıyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

yıl 2015 ve bu asparagas haber saçmalıklarına gerçekten inanan var mı?...

Bu çekik gözlülerin ejderha dedikleri şey bana göre geçmişte yaşamış dinozorların doğaüstü bir şekilde abartılmış halidir...

dünya 7 bin yaşında değil miydi? Hatta 7 günde yaratılmıştı (!)

@06 Şub 2015 00:33 Süphesiz ki onları ibret alın diye yarattık. (Bakara 13.)

7 bin yasinda olan Dunya degil insanligin yasidir.

Kuranda dünyanın yaşı yazmaz, tevrat ve incilde yazar. Sazan gibi atlama kardeş öyle, fındık beyninle bir şeyleri çürütebilirim sanma

çinde "ejderha" bulunmuşsa inanmak için 2 kere düşünecen arkadaş bu çinliler ejderhaya çok meraklılar zaten e yalancılık sahtecilik de bunlarda olduğuna göre ben inanmak için bir neden göremiyorum.

7bin yaşında? Kuranda yazmaz evet. Ve hala böyle keşifler yapılıyor olması güzel

Yetmez ama evet!

Yanlız bi zamanlar ejderhalar yaşamış

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play