Çin, şimdi de Office kullanmayı yasakladı!

Yasaklama konusunda hızını alamayan Çin, Windows 8'den sonra bu yazılımı da yasakladı!

Çin, şimdi de Office kullanmayı yasakladı!
Çin'de kullanılan her 10 Windows'tan dokuzu kopya

Yasak kelimesi teknoloji dünyasında kullanıldığı zaman akla ilk gelen isim Çin olur ve öyle görünüyor ki bu durum daha uzun bir süre böyle devam edecek. Henüz 2014 yılının başında Windows 8 kullanımını ülkede yasaklayan Çin, Microsoft'tan tüm hıncını alamamış olacak ki bu sefer de Office kullanımını yasakladı.

CRI'dan yayınlanan rapora göre, Çin hükümetine bazı bakanlıklar ve onların tüm alt kuruluşları, Microsoft Office programlarına yasak getirmiş durumdalar. Yasaklama için belirtilen sebepse, Windows 8 için öne sürülen ile aynı: Amerikan hükümetinin, Çin üzerinde etki edebilecek zararlıları bu program yoluyla ülkeye sokmaya çalışması... Office yerine kullanılacak program da çoktan belirlemiş zira Çin'in kendi ürettiği envai çeşit Office benzeri yazılım bulunmakta ve bu iddia CRI tarafından da onaylanmış bulunuyor.

Microsoft cephesindeyse Çin'in aldığı bu karar büyük bir darbe etkisi yaratacağa benziyor çünkü ülkeye orijinal Windows ürünleri sokmak için uzun süredir devam eden bir pazarlama çalışması, tek bir kararla ortadan kalkmış durumda. Bu arada unutmamak lazım ki eski CEO Steve Ballmer, Çin üzerinde kullanılan her 10 Windows kopyasından dokuzunun korsan olduğunu belirtmiş ve akabinde çalışmalar hız kazanmıştı.

Pek tabi Microsoft'un bir sonraki hamlesi merak ediliyor. Eğer Çin kapılarını bu şekilde kapalı tutmaya devam ederse, firmanın büyük bir gelir kapısı ortadan kalkacak. Diğer taraftan, Windows Phone işletim sistemine sahip telefonlar ülkede satılmakta ve bu güne kadar hiçbir yasak ya da türevi ile karşılaşmadı.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Çok haklı bir düşünce

yok artık, bence linux kullansın daha iyi Rusya gibi

Tuhaf ama milli güvenlik için aslında çok doğru bir karar

biliyor microsoft'un çöp olduğunu normal ;)

@01 Tem 2014 20:03 mikrosofta çöp diyor bak şu velede

@01 Tem 2014 20:03 6 adet MS fanboyu hemen - vermiş...

Çin ülkesini teknoloji özürlü olmasını istiyor. Office olmadan şirketler rahat çalışamaz

Türkiye'de olsa hemen olay çıkartırlar .Adamlar işlerini biliyor . Tabi bizim insanlarımızın bazı kesimleri amerika ve avrupa hayranı olduğu için Türkiye'nin kendisine ait bir şeyi olmasını istemez.

@01 Tem 2014 20:11 adam gibi bir alternatifi yapılıyorda mı sanki.youtube ile izlesene.com aynı şeymi

Yasaklar her zaman daha cazip olmustur...

En cok hosuma giden sey: adamlar acik acik Amerika nin yedigi halti soyluyorlar.. Iste buyuk devlet olmak bu.. Mustafa Kemal i ozledim..

Yasak ne zaman çözüm olmuş, madem bu bir tehlike sizin için daha iyisini yapın da kullansın millet.

Çin, o yazılımların gerçekte ne olduğunu çok iyi biliyor. Yasaklamasının asıl nedeni bu! Ben Çin'in harika bir işletim sistemi ve süper 3. parti yazılımlar üretebileceğini düşünüyorum. Bence Çin yazılıma daha fazla ağırlık vermelidir... <Cleverman>

Yasaklamak yerine, onu yerini alabilecek daha iyi seçenekleri geliştirerek kendiliğinden kullanım dışı bırakmak daha akıllıca olur. İşte Kingsoft Office ortada, şimdi adı WPS Office oldu, herkes onu kullanıyor. Her şeyi açıyor ve okuyor.

Adamlar yasaklıyor ve kendi yazılımlarına yöneliyorlar. Bizde de böyle olmalıydı ama kimsenin yemiyor. Hatta halk bile isyan eder, bu kadar sömürgeleşmiş bir zihniyet yarattılar bu ülkede. Yazık, çok yazık...

güldürdün ya la allan çin çini :)

Kali linux kullansin herkez hacker olsun sdsdssdadadass

Windows xp`ye desteği kesmeyin diye adamlar açık açık uyarmıştı. Microsoft yaptığı hatanın sonucuna katlanmalı. müşterileri yeni işletim sistemine yönlendirmeye zorlamak için yazılım desteği kesmek üstüne milyonlarca çatır çatır çalışan bilgisayarı çöpe atmaya yeni bilgisayar satın almaya zorlamak firma için iflaslık bir hatadır! bu arada sene 2014 amerika`nın en gözde firmalarının fabrikalarında bile apple 2 kullanılıyor! ;) kimse parayı sokaktan toplamıyor bi Microsoft at çöpe deyince on binlerce çalışan bilgisayarını çöpe atıp yeni bilgisayar satın alsın!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir