Computex fuarında Windows 8 istilası!

Windows 8 ile çalışan "hibrit" PC bombaları birer birer patladı. İşte PC devlerinin yeni canavarları

  • Ertuğrul Süngü
Computex fuarında Windows 8 istilası!
Yeni hibrit cihazlar Computex fuarında tanıtıldı

Biz Windows 8 hakkında çıkan onlarca farklı haberi takip ederken, Asya'nın en büyük teknoloji fuarlarından bir tanesi olan Computex'de Windows 8 işletim sistemine sahip olan bambaşka cihazlar gözler önüne serildi.

Tayvan'da yapılan Computex fuarının bu yıl en çok dikkat çeken yanı birçok büyük firmanın Windows 8 işletim sistemine sahip olan laptop / tablet karışımı olan ve "hibrit" olarak bilinen cihazlarıyla karşımıza çıkması oldu. Windows'un yakın zamanda piyasada olması beklenen Windows 8 işletim sistemini kullanan cihazlar arasındaysa ilk olarak takılıp çıkarılabilir klavye sistemine sahip olan Asus ve Acer modelleri ilgi odağı olduğu gibi, MSI'ın tablet bilgisayarları da bir o kadar merak uyandırdı.

Hibrit olarak bilinen laptop-tabletlerin en büyük özelliği her iki tasarımı da bünyelerinde barındırabilmeleri. Bu sayede istenildiği taktirde dokunmatik ekranları aracılığı ile hızlı bir etkileşim sağlayabildikleri gibi gerekirse geleneksel laptop gibi klavye kullanımı da sağlayabiliyorlar.

Fuarda karşımıza çıkan modellerse iki temel hibrit tasarım üzerinde duruyorlar: Tümleşik klavyeli ve istenildiği taktirde ekranın üzerinde hareket edebilen ya da kayabilen modeller ve de takıp çıkarılabilir klavyeli modeller.

Acer, Asus, MSI ve Samsung'un patlattığı bombalar, haberimizin devamında...

Acer ve Asus

Asus Taichi, herkesin dikkatini çekmeyi başardı

Gelelim Computex fuarında son kullanıcıya tanıtılan hibrit modellere... Acer fuarda iki adet hibrit model duyurdu. Iconia W510 ve W700 olarak lanse edilen modellerden W700 çoklu görüş açısı ile dikkat çekti fakat asıl vurucu darbe W510'nun takıp çıkarılabilir klavyesi ve tabletin ömrünü 18 saate kadar uzatan pili ile geldi. "Presentation mode" esnasında 295 derece dönebiliyor olmasıysa bir diğer dikkat çekici özeliği olarak hafızalara kazındı.

Asus ise Taichi adı altında çift ekranlı bir model ve de fazlasıyla beklenen Asus Transofmer Book ile karşımıza çıktı. Asus diğer firmaların aksine bir yerine iki full HD In-Plane Switching (Verilen görüntüde bulunan kötü görüş açılarını ve de renk sorunlarını ortadan kaldıran teknoloji) kullanan ve birbirinden bağımsız çalışabilen iki farklı dokunmatik ekran kullanan bir cihazı gözler önüne serdi. Bu alışılmışın dışındaki tasarım sayesinde iki farklı kullanıcının aynı anda laptopu kullanabiliyor olmasıysa gerçekten Asus cephesinde işlerin iyiye gideceğinin net bir göstergesi. Asus Transformer Book ise takıp çıkarılabilir klavyesinin yanında kullandığı Ivy Bridge işlemci ve de Nvidia grafik kartıyla tam bir performans canavarı olacağını belli etti. 1920 x 1080 çözünürlüğü rahatlıkla destekleyecek olan cihaz, aynı zamanda 11.6 ve 13 inçlik modelleriyle piyasaya çıkacak.

MSI ve Samsung da sahnedeydi...

MSI Slider S20 farklı bir tasarım sunuyor

MSI'ın bombasıysa MSI Slider S20 oldu. Aynı zamanda değiştirilebilir ilk Ultrabook olan cihazın ekranı, tek bir hareketimizle açılıp altında bulunan klavyeyi kullanıma açtığı gibi, yine tek bir hareketimizle klavyesinin üstünü örterek tam bir tablet halini alabiliyor. 11.6 inç ebatlarında satışa çıkacak olan cihaz, Intel'in Ultrabook'lar ve tabletler için özel olarak ürettiği Chief River CULV işlemcisini kullanıyor. Cihaz hakkındaki birçok detay halen bilinmiyor olsa da MSI'dan yapılan açıklamaya göre S20'de USB 3.0, Bluetooth 4.0 ve HDMI desteği bulunacak.

Son hibrit cihazsa Samsung'dan geldi. Series 5 içerisinde yer alacak olan cihaz, birçok modelde olduğu gibi takılıp çıkarılabilir bir klavyeye sahip olacak fakat bilinen modellerden farklı olarak klavye ile tablet birbirlerine mıknatıslı bir sistem ile kenetlenecek. Intel x86 işlemci kullanacak olan cihazın hesaplanan pil ömrü 10 saat civarında. Kullanılan işlemciyse Intel Clover Trail modeli olacak. Üzerinde iki ve sekiz mega piksellik kameralar barındıracak olan hibrit, aynı zamanda USIM, microSD okuyucu ve de Superspeed USB girişlerine sahip.

Tanıtılan model tam olarak 11 inç ve yapılan açıklamaya göre Samsung 1080p'lik çözünürlüğe olanak sağlayacak. Dokunmatik ekransa Galaxy Note akıllı telefon modellerinde de kullanılan S-Pen ve S-Memo yazılımlarını kullanacak. Cihaz hakkında bilinen diğer detaylar arasındaysa yaklaşık olarak bir kiloluk ağırlığa ve de 0.35 inçlik kalınlığa sahip olacağı yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

sadece windows 8 için. hybrid işletim sistemine hybrid donanım..

Windows 8 fiyaskosunu çok abartıyorsunuz... 3. millenium faciası için para harcamayın...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play