Cortana, yeni Clippy mi oluyor!?

Yeni iddialara göre, Microsoft'un dijital asistanı Cortana için planları bu kadarla sınırlı değil!

  • Zeynel A. Öztürk
Cortana, yeni Clippy mi oluyor!?

Windows 10'un bir sonraki büyük güncellemesi, Cortana'yı görev çubuğundan masaüstüne taşıyabilir.

The Verge'ün kaynaklarına göre Windows 10'un sıradaki büyük güncellemesi Redstone, Cortana'yı Windows 10 deneyimiyle çok daha bütünleşik bir hale getirecek. Cortana, Başlat Menüsü içerisinde yaşamak yerine Windows 10'un içerisinde dolaşan bir hale gelecek.

Örneğin siz bir belge üzerinde çalışırken, Cortana'nın size bilgi vereceği ve yardımcı olacağı iddia ediliyor. Office 365 uygulamalarında ise Cortana'nın paylaşımlı belgeleri kimlerin düzenlediğini gördüğü, kullanıcıya buna uygun faydalı bilgiler sunduğu söyleniyor.

Tüm bunlar size muhtemelen bir zamanların Clippy'sini hatırlattı; ancak kaynakların iddiasına göre Cortana çok daha az karşınıza çıkacak ve daha çok, işletim sistemiyle bütünleşmiş bir arama motoru gibi çalışacak. Cortana'nın genel olarak Windows 10 işlevlerine daha çok erişebileceği, örneğin Skype görüşmesi yaparken uyarıları susturabileceği söyleniyor.

Henüz Türkçe konuşamayan Cortana'nın bu yeniliklerinden mahrum kalmaya devam edip etmeyeceğimiz ise bir soru işareti. Windows 10'u kullananların bildiği üzere Cortana, Türkçe Windows 10'da yer almıyor ve kullanılamıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Türkçe cortana istek listesinde liste başındaydı ama tınlayan yok tabi

zaten bu yüzden windows telefonları 2,1 lik pazar payına sahip umarım daha da dibe giderler bu kadar berbat resil bir telefon yazılımı olmaz sanki telefonun bedavaya gelmiş microsoft babasının hayrına dağıtmış ne isterse o olacak ios bile bundan kat be kat özgür bir telefon . hala insider da deneme sürümlerinde boğulmuş durumda her gün her dakika market uygulamalarına güncelleme veriyor fakat ne olduğu belli değil değişen bir şey yok çöken şey çok hala türkçeyi oturtamadı lanet olsun aldığımgüne

Ne işe yarar ki Türkiye de Türkçe yi bırak İngilizce olarak bile kullanamıyoruz yazık

@12 Aralık 2015 22:49 ya ayarlamayı bilmiyorsun ya da modelinde yok demektir. 925i nerdeyse 1 yıldır ingilizce kullanıyom ben cortana için

@13 Aralık 2015 13:38 Toplumumuzdaki bazı insanların İngilizce'ye karşı olan cahilliklerini anlatmak istemiş olabilir aslında, haksız değil.

microsoft bob'a çevirecekler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play