Yeni nesil mobil işletim sistemleri!

Saf Android'i, iOS'u, Windows'u unutun. 7 alternatif işletim sistemini Nexus 7'mize kurduk; denedik!

Plasma Active ve Sailfish

Plasma Active ve Sailfish

Plasma Active

iPhone'dan tutun Android'e kadar tüm mobil cihazlar asıl olarak tüketim içeriği için tasarlanır. Yani video izlemek, internette gezinmek ve müzik dinlemek için idealler. Ama içerik oluşturmak için pek de kullanışlı sayılmazlar.

Bu genelde bizim için bir problem olmuyor, çünkü bir yazı yazmak veya programlama yapmak için cep telefonumuzu değil ana bilgisayarımızı kullanıyoruz. İşte Plasma Active bu açığı kapatmaya çalışıyor. Dokunmatik ekranla rahatlıkla kullanılabilirken, aynı zamanda gerçek iş yapmak için gerekli gücü ve kapasiteyi sunuyor.

KDE'den alındığı için tüm popüler KDE uygulamaları mevcut. Buna Calligra Suite de dahil.

Daha ilk bakışta KDE kökeni anlaşılıyor, ama bunun grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) ve simge setinden böyle olduğunu düşünüyoruz. Uygulamaları başlatmak için K menüsü ve Window List ise bulunmuyor. Asıl olay, yukarıdaki çubuğu aşağı çektiğinizde oluyor (Android'de olduğu gibi). Burada açık uygulamaların listesini ve yüklü uygulamaları arayabildiğimiz bir alan buluyoruz.

Sailfish

Eski Nokia çalışanları tarafından kurulan Jolla firması, yeni bir mobil işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Plasma Active gibi Mer platformu üzerinde Qt teknolojilerini kullansa da, Plasma Active'in sahip olduğu karmaşık özelliklerin hiçbirine sahip değil.

Ubuntu Touch'da olduğu gibi, işletim sisteminin asıl dikkat çekici noktası kullanıcı arayüzü. Özellikle cihazla etkileşim konusunda yenilik yapmayı amaçlayan Jolla'nın programcıları, sonuçta Android ve iOS'dakinden daha zengin kontrolleri uygulamayı başarmışlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

cm ye kurulum yaparken atılan gapps ile store sahibi olunuyor

Android tablete windows yükleyebilirmiyim?

@06 Oca 2014 10:30 hayır yükleyemezsin bence siz en iyisi androidde kalın ben bi ara ubuntu yüklemişdim taplete gerçekden çok can sıkıcı cogu foksiyon çalışmıyo çak fazla pil kullanıyor daha 3 5 yıl gelişmesini beklemek lazım

@06 Ocak 2014 10:30 bazi Mi ler için Windows 10 Mobile Rom'u var yani androide yükleyebiliyorsunuz. Gelecekte daha çok cihaz için genişletilecek olursa tabletinize Windows 10 Mobile yükleyebilirsiniz.

evet yuklebilirsin....................................

Firefox OS,Tizen ve Plasma active perfomans ve şarj konusunda zirveye oynar bence,her ne kadar açık kaynakı desteklesemde Android gerçekten çok sıkıntılı olduğu gerçeğini görmezden gelemiyorum.Ubuntuyu herkesin kullanım alışkalıklarından dolayı sıkıntı yaratacağını düşünüyorum.

belki birileri biliyordur ben adb komutu ile bootloader kilidini açıcam ama adb komut pencersini açamıyorum shift+sağ tuş yapıyorum ama öyle bir seçenek gelmiyo bilen var mı

@06 Oca 2014 16:50 stackoverflow a sorsana delikanlı

haberin manşetine diğer gereksiz çöpler desek daha mantıklı olurdu kanımca....

varlığından haberimiz bile yok, olmasada olur dediklerimiz bunlar.

Android Linux tabanlı bazıları android tabanlı sonuç Linux insan tabanlı aç gözlü firmalar yerinde saya dursun Linux un onu açık.

Hepsini toplasan bir IOS 6 etmez.

@08 Oca 2014 22:04 doğrudur kardeş

GNOME 3 tabanli bir tablet gelse tek tercihim olcaktir.

tizen tek gelecek vaadedeni içlerinde. Ubuntudan da çok ümitlydim ama pek mesai harcamıyorlar anlaşılan mobile

Bu işletim sistemlerini nasıl yükleyebilirim. Bunun için bana link atabilirmisiniz.

XdaDevelopers ta senior üyeyim ilk defa CyanogenMod'a ayrı bir işletim sistemi muamelesi yapıldığını görüyorum. Kendi sitesinde bile ayrı bir işletim sistemi olduğundan bahsedilmiyor ki burada iki farklı makalede böyle bir şeyden söz edilmiş. " Sonuçta saf Android 4'e oldukça benzeyen bir görünüşle karşılaştık. Masaüstü resmi bile Android'i hatırlattı."

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir