Diskinizi temizlemenin 4 "doğal" yolu!

Eğer PC'niz gereksiz araç ve uygulamalarla dolup taşıyorsa, işte onu rahatlatmanın 4 "doğal" yolu...

  • Zeynel A. Öztürk

Sıkıştırın...

Sıkıştırın...

Sıkıştırın

Windows, entegre sıkıştırma işlevi sunan NTFS dosya sistemini kullanıyor. Bu işlev, dosyaları sıkıştırılmış haldeyken bile kullanmanıza izin veriyor.

Sıkıştırılmış dosyaları açmanız, normalden biraz daha uzun sürebilir, ancak işlemcisi güçlü bir bilgisayarınız varsa bunun farkına varmayabilirsiniz.

Sıkıştırma özellikle nadiren açtığınız Office belgeleri, PDF dosyaları, sıkıştırılmamış resim dosyaları gibi dosyalarda etkili olabilir. JPEG dosyaları, video ve mp3 müzikler gibi hali hazırda sıkıştırılmış dosyaların boyutu, NTFS sıkıştırmasıyla pek küçülmeyecektir.

Dosya veya klasörleri sıkıştırmak için önce onu Dosya Gezgini içerisinde bulmanız gerekiyor. Bunun ardından klasör veya dosyaya sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın. Gelişmiş düğmesine tıklayın ve açılan pencerede "Disk alanından kazanmak için içeriği sıkıştır" kutucuğunu işaretleyerek Tamam'a tıklayın.

Sıkıştırmayı iptal etmek için aynı adımları izleyip, işaretlediğiniz kutucuğu temizlemeniz yeterli.

Sistem Geri Yükleme'nin kullandığı disk alanını azaltın

Sistem Geri Yükleme, acil durumlarda sisteminizi eski haline geri yüklemenizi sağlayan önemli bir güvenlik katmanı. Ancak yedekleriniz çok fazla yer kaplıyor olabilir. Değiştirmek için Denetim Masası'nı açın, Sistem'e tıklayın ve soldaki menüden Sistem koruma'yı seçin. Yeni pencere açıldığında "Sistem Koruma" sekmesine tıklayın ve Yapılandır'a tıklayın. Açılan pencerede Disk Alanı Kullanımı altındaki çubuğu kaydırarak Sistem Geri Yükleme işlevinin kullanabileceği en yüksek disk alanını belirleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Sadece birkaç sene önce 30-40GB'lık sabit disklerle yetiniyorduk? o.0

çok yarar oldu teşekkür edrim.

ondan öncecede 400mb. 800mb 1.2gb gibi hdd.lerde gördük hocam ama bu günede şükür deyip yakında 100tb 800tb 1000tb yide görürüz değilmi benim ömür yederse o zamanlara 5yıla kalmaz diye düşünüyorum :)

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir