Dünyayı Nasıl Yok Ettiğimizi Google Earth'te İzleyin

Dünya üzerindeki herhangi bir yerin zaman içinde nasıl bir hale geldiğini Google Earth'ten izlemeniz artık mümkün!

Oynat Dünyayı Nasıl Yok Ettiğimizi Google Earth'te Görün Dünya üzerindeki herhangi bir yerin zaman içinde nasıl bir hale geldiğini Google Earth'ten izlemeniz artık mümkün!

Dünyaya pek iyi davranmadığımız gerçeği, Google'ın güncellenen Google Earth Engine hizmeti sayesinde biraz daha belirgin hale geldi. Petabaytlarca veriyi işleyen Google, 1984 ile 2016 arasında istediğiniz herhangi bir yerin zaman içindeki gelişimini hızlandırılmış olarak gösterebiliyor.

Time-lapse aracı ilk olarak 2013'te yayınlansa da, çoğunlukla kalitesi yüksek olmayan fotoğraflardan oluşuyordu. Şimdi ise herhangi bir konumda (ne kadar yaklaştığınıza bağlı olarak) çok detaylı bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Google, bu inanılmaz detaylı görüntüleri NASA'dan elde ettiği yüksek çözünürlüklü fotoğraflara borçlu. Google Earth, artık 2013'te yörüngeye gönderilen Landsat 8'i kullanıyor ve bu sayede daha detaylı görüntüler elde ediyor. Bu görüntülerin Google Maps'de Haziran'da, Google Earth'te ise şimdi kullanılmaya başlandığını söyleyelim.

Yeni time-lapse işlevi sayesinde büyük şehirlerin zaman içindeki gelişimini ve insanoğlunun yaşadığı yerleri nasıl tükettiğini açık biçimde görebiliyorsunuz. Buzulların erimesini, yeryüzünün akıp gitmesini veya şehirlerin devasa bir park alanına dönüşmesini yeni işlev sayesinde izlemeniz mümkün.

Google'ın yeni Time-lapse sitesinden istediğiniz konumu seçmeniz mümkün. Bununla uğraşmak istemeyecek kadar tembel olanlar, 40 saatlik bu YouTube çalma listesini izleyebilirler.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

buradaki görüntüler gerçek mi varsayımsal mı net bilginiz varmı

@01 Aralık 2016 02:05 uydudan elde ediliyor diyor. gerçek görüntüler bunlar.

İstanbul`u inceleyin ibretlik!

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir