Düşük Güç modu gerçekten işe yarıyor mu?

iOS 9'la gelen yeni Düşük Güç modu, pilden ne kadar tasarruf etmenizi sağlıyor?

Düşük Güç modu pilden ne kadar tasarruf ediyor?

iOS 9 bir dizi faydalı yenilikler geliyor. Bunlardan belki de en faydalısı, pil seviyeniz yüzde 20'ye düştüğünde devreye giren yeni düşük güç modu. Wired'ın incelemeleriyle bu modun sağladığı kazanımlar, detaylı biçimde ortaya çıktı.

iOS 9'da iPhone'unuzun pil seviyesi yüzde 20 ve yüzde 10'a gerilediğinde, Düşük Güç Modu'nu etkinleştirmek isteyip istemediğinize dair bir uyarı gösteriliyor. Ayarlar > Pil yoluyla da etkinleştirilebilen bu işlev, işlemciyi yavaşlatıyor ve arka planda uygulama yenileme, bluetooth, hareket efektleri ve fazlasını kapatıyor.

Her kullanıcı telefonu farklı biçimde kullandığından işlevin ne kadar tasarruf sağladığını anlamak zor. Ancak Wired'ın testi, en azından genel bir fikir veriyor.

"Düşük Güç modu, standart moda göre yüzde 70 güç harcıyorsa pilin 1,43 kat daha uzun dayanması gerekir. Bu durumda 14 saatlik bir pil ömrü 20 saat olacaktır. Bu çok kötü değil. 20 saatlik pil ömrüyle yaşayabilirim. Elbette iPhone, sadece pil seviyesi yüzde 20'ye düştüğünde Düşük Güç modunu açmanızı öneriyoruz. Bu durumda ek bir saat elde ediyorsunuz."

Buradan Düşük Güç modunun Apple'ın söylediğine benzer bir kazanım sağladığı anlaşılıyor. Yani piliniz azaldığında Düşük Güç modu sayesinde telefonunuzu biraz daha uzun süreyle kullanabiliyorsunuz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

ama güç tasarrufunu aktifettiğinizde iphone 6s inizin performansı 150 tl lik android telefon kadar oluyor.

@26 Eylül 2015 01:52 yahu nedir bu android ile alıp veremediginiz! 150 tl ye öyle bir telefon varsa al da kullan çok değerli iphoneMania ??

@26 Eylül 2015 01:52 İnan hiç fark etmiyorum bile

@26 Eylül 2015 01:52 hayır yanlış biliyorsun gözle görülür bir fark olmuyor ben kullanıyorum ve tasarruf modunda gerkbeench 3 de iPhone 6 ile aynı skoru veriyor yani tasarruf modunda ip6 hızında kullanmış oluyorsun

iPhone 5s'te kullanıyorum artık bir günü çıkartır oluyor, öyle çok bir yavaşlama hiç sezmedim şimdiye kadar. Jailbreak ile gelen paralı Güç Tasarruf tweaklerinden çok daha fazla verim aldım iOS 9'daki modda.

Wp da bu özellik var zaten

@26 Eylül 2015 10:24 androiddede var... araklamada Apple 1 numara...

iPad Air da var mı böyle bir işlev?

full şarjdan sonra tasarruf modunu açıyorum gün boyu telefonu rahatlıkla kullanıyorum. hiç performans değişikliğini hissetmedim. iphone6

Ulan yıllardır bu özellikler WP'da Android'te var. 930 kullanıcısıyım, %20 olduğunda bile ne donma ne kasma görüyorum. iPhone'u ve sistemini abartıp durmayın. Lütfen.

Windows Phone 10 ile ne iphone ne adroid kalacak pazarda. Lumia 1520 kullanıyorum iphone 5s ile çok takas istediler onlara acınası bi gözle,baktım ;)

@26 Eylül 2015 15:48 mağazanda resmi youtube uygulaması bile yok, sanırım mağazadan bahsetmeyi unuttun. sahte birçok yazılımın yanında mağazada ne var:? ayrıca hiç kimse windows phone'lu bir telefona iPhone 5s takası istemez, isteyen de zaten akıllı cihaz kullanmasın.

@26 Eylül 2015 15:48 şu kadar verdiler vermedimcilerden biri daha verme aslanım, verme goççum senin telefon aslan kaplan en doğru kararı vermişsin en iyisini sen bilirsin.

Ben de iphone 5s kullanıyorum ve düşük güç modu benim beklentimi karşılıyor.Android deönceden vardır WP 10 da vardır yada yoktur saçma tartışmalar bence.Sonuçta bu şirketlerin amacı kullanıcılarının tercih edeceği modeller üretmek.Apple Samsungdan alır WP Appledan.Benim telefonum seninkini ezer küçük çocuk mantığıdır.Zaten herkes iyi olduğunu düşündüğü telefonu tercih ediyor :)

Apple bence yeni model üretmek yerine şu enerji işini halletmeli...ben halen pil ömrünün kısalığı nedeniyle iphone 6 aldığıma pişman oldum

arkadaş apple bu özellik sadece bizde var başkalarında yok demedi ki burada apple pil tasarruf modunun işlevselliği anlatılıyor adamlar çıkmış androidde de var windowsta da var kardeşim varsa alın kullanın madem burada o tartışılmıyor ki.

Hic bi fark gormedim hala sarj cabuk bitiyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir