Elektrikli otomobillerde yeni rekor!

Elektrikli otomobil dünyası, İsviçeli öğrenciler tarafından kırılan bu büyüleyici yeni rekoru konuşuyor!

Oynat Elektrikli otomobilden ivme rekoru! Grimsel, 100km/saat hıza yalnızca 1,513 saniyede ulaşarak dünya rekorunu kırdı!

Elektrikli otomobiller, hep en yüksek devirde çalışabildiklerinden çabucak hızlanabiliyorlar. Ancak bu kadar çabuk hızlanan bir otomobili muhtemelen hiç görmediniz.

İsviçeli öğrenciler, deneysel yarış otomobili Grimsel'i 1,513 saniyede 100km/saat hıza ulaştırmayı başardılar ve dünya rekorunu kırdılar. Karşılaştırabilmeniz için 1.480 beygir gücüne sahip Bugatti Chiron'un bu hıza yaklaşık 2,5 saniyede ulaştığını söyleyelim. Grimsel, bu hıza çoğu performans otomobili gibi doğru motor teknolojisi ve hafifliğiyle ulaştı. Otomobilin sadece 168kg olan gövdesi, çekiş gücü ve kontrolüyle birleşerek etkileyici bir performansa ulaşıyor.

Grimsel'i gerçek bir yarışta bu haliyle görme ihtimalimiz düşük, ancak araç geleceğin elektrikli motor sporları için oldukça uygun görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

David Icke damgası yiyeceğim ama bunu yazmalıyım: çok değil 10-12 sene önce Dünya`nın en büyük sorunu enerjiydi, hatta bunun için Amerika ve batı Avrupa`da nükleer santraller kurulmaya hazırlanıldığı için yoğun protesto kampanyaları düzenlenmeye başlanmıştı, sonra birden enerji sorunu yokoldu elektrikli araba furyası başladı, medya elektrikli arabaların yaygınlaşması için kendini paralıyor. Herkesi elektrikli arabaya geçirdikten sonra nükleer santral inşaatları için bir mazeretleri olacak galiba

@26 Haziran 2016 18:25 batarya proplemi giderilmiş değil 5 yıl sonra yeni araç fiyatına batarya satacaklar.

@26 Haziran 2016 18:25 Arabalar da nükleer enerji ile mi çalışacak?(!)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir