En iyi 5 dosya kurtarma programı!

Silinen dosyaları, silinen fotoğrafları geri getirme dendiğinde, bu 5 programın üzerine yok! İşte silinen dosyaları kurtarma uzmanları...

  • Zeynel A. Öztürk
En iyi 5 dosya kurtarma programı!

Silinen dosyaları geri getirme,  silinen fotoğrafları geri getirme, garantisi olmadığı kadar oldukça pahalıya patlayabilen bir iş. Bu yüzden verilerinizi düzenli olarak yedeklemekten vazgeçmemenizde fayda var. Verilerini düzenli olarak yedekleyenlerin bile ani veri kayıpları sonrasında sıkıntı yaşayabildiklerini hatırlatmak istiyoruz.

Veri kaybını fark ettiğiniz anda söz konusu sürücüyü kullanmayı durdurmanız, büyük önem taşıyor. Veri kurtarma uzmanlarına para dökmeden silinen dosyaları geri getirme, başka bir deyişle silinen dosyaları kurtarma şansı için, etkilenen sürücüyü, kurtarma işlemine kadar hiç kullanmayın.

Biraz şansla, yanlışlıkla silinen veya başka bir nedenle ortadan kaybolan verilerinizi kurtarmanıza yardımcı olacak 5 veri kurtarma, yani silinen dosyaları geri getirme programını aşağıda sizin için sıraladık.

Dosya kurtarma programı: DMDE Free Edition

Farklı sürücü türlerinden veri kurtarabilen, bilgisayarda silinen dosyaları geri getirme konusunda uzaman olan DMDE Free Edition, sürücüyü seçtikten sonra Windows Gezgini'ne benzer bir ara yüzde kurtarabileceğiniz dosyalar arasında dolaşmanıza izin veriyor. Ücretsiz sürümde bazı kısıtlamalar olsa da, kurtarabileceğiniz veri miktar kısıtlanmıyor.

İndirin

Dosya kurtarma programı: Recuva

Silinen dosyaları kurtarma dendiğinde akla gelen ilk araçlardan biri olan Recuva, tecrübeli kullanıcıların hemen geçebileceği bir sihirbaz arayüzüyle açılıyor. Arama işlevini, belirli bir konumu veya tüm sürücüleri içerecek biçimde çalıştırabiliyorsunuz. Tarama işlemi tamamlandığında kurtarabileceğiniz dosyalar, durumlarına göre puanlarıyla listeleniyor.

İndirin

Dosya kurtarma programı: PhotoRec

İsmine bakmayın, dosya kurtarma programı olan PhotoRec sadece fotoğrafları değil, 200 farklı dosya türünü bulup kurtarabiliyor. Sabit disklerden USB ve CD/DVD'lere veri kurtarabilen araç, disk bölümlerini kurtarmak için de kullanılabiliyor.

PhotoRec'in en önemli dezavantajı, komut satırından çalışması ve fareyle kontrol edilmemesi. Ancak araç, menüler yardımıyla size her adımda yardımcı oluyor ve dahası, diski salt-okunur olarak bağladığından yanlışlıkla kurtarabileceğiniz verileri silme olasılığınız bulunmuyor.

İndirin

Dosya kurtarma programı: Partition Recovery

En korkunç veri kayıplarından bir tanesi, tüm diski veya bölümü kaybetmek olsa gerek. Bu durum, çoğu zaman bölüm başlığının silinmesi ya da bölümün yanlışlıkla silinmesi sonucunda meydana gelir. MiniTool Partition Recovery Free ile diskinizi tarayıp, kayıp bölümleri geri getirebiliyorsunuz. Program yanıt vermeyi durdurmuş gibi görünürse endişe etmeyin, işlemin sonunda size bulduğu tüm bölümleri gösterecek ve onları kurtarma olanağı sunacak.

İndirin

Dosya kurtarma programı: Paragon RescueKit 14

Şimdiye kadarki tüm kurtarma araçları, Windows'u açabildiğinizi varsayıyordu. Peki Windows'u bile açamıyorsanız ne olacak? Bu gibi durumlarda Paragon Rescue Kit 14 Free Edition devreye giriyor. Aracı Windows'unuz çalışırken, şimdi yüklemek en iyi fikir; aksi halde bunu çalışan bir Windows'ta yapmanız gerekecek. İşlem için boş bir CD/DVD veya flaş sürücüye ihtiyacınız var.

Oluşturduğunuz ön-yükleme medyası ile PC'nizi açtığınızda kayıp bölümleri kurtarabilecek, ön-yükleme sorunlarını onarabilecek ve dosyalarınızı farklı bir sürücüye kopyalayabileceksiniz.

İndirin

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

recuva tavsiemdir ,,,,

Bu tür sorunlar sizin için hayati ise, "Shadow Explorer" kullanın! Shadow Explorer aynı zamanda şifreleme virüslerine karşı da dosyalarınızı korur. Diğer taraftan şifreleme virüslerinin şifrelediği dosyaları dosya kurtarma yazılımları ile kurtarma ihtimaliniz de var; çünkü bir dosya şifrelendikten sonra orijinali silinir. Dosya kurtarma yöntemleri her zaman sonuç vermeyebilir. Bu yüzden Shadow Explorer'ı tavsiye ederim...

En iyisi r_studio verü kurtarma gerisi fasa fiso. Kaç defa kurdığımı hatırlamıyorum artık. En son 500 gb silindi klasörleri olduğu gibü getirdi. Diğeri ıygulqmalqr kategorilere göre kurtarıyor mesela mpc video foto gibi isimleride kendisi veriyorlar artalık alak bulak oluyor. Ama rstudi klasör sistemini olduğu gibi kuruyor..

nasıl oluyor anlamıyorum arkadaş. 98 den beri pc/laptop kullanıyorum. ayrıca onlarca harici harddisk, onlarca flash disk kullandım. ne bilgisayarlarımda ne de harici belleklerimde daha tek bir verimin dahi silindiğini hatırlamam. ha yanlışlıkla siliyorsanız o ayrı.

FORMAT ATTIKTAN SONRA KURTARMA ŞANSI VARMI 3-4 SENE ÖNCEKİ VERİLERİ ÇIKARMAK İSTİYORUM

@22 Haziran 2016 16:39 Üstüne hiçbir veri yüklemediysen var ama 3-4 senedir bilgisayarı bir kenara atmadıysan silinen dosyaların üzerine defalarca veri yüklenmiştir bu yüzden kurtaramazsın

@22 Haziran 2016 16:39 Alınır geri arkadaşım alınır, üzerine yazmak tabirini yanlış anlatıyorlar... Örnekle ASMA adında bir klasör var sildin ve başka bir gün ve tarihte bir ASMA adında bir klasör daha yaptığında aynı adlı ilk klasörün alınamayacağını söylerler, ama alınıyor çünkü klasörlerin adı aynı fakat içerikleri farklı, bu yüzden şehir efsanelerini boş ver..

@22 Haziran 2016 16:39 var

@22 Haziran 2016 16:39 benim bildiğim üzerine veri yazılmış diskten de bilgi alınabildiği. fakat maliyeti oldukça artırıyor bu işlem. bir kaç işlem yapılması gerekiyor çünkü bunun için...

dip not bunların hiç biri ssd lerde işe yaramaz ssd den veri kurtarılamaz. tabi ssd ilk çıkan lardan değilse.

@24 Haziran 2016 04:50 SSD Flashdisk mantığıyla çalışıyor. Flashdisklerden veri kurtarabiliyorken neden SSDlerden kurtaramayalım?

@11 Eylül 2016 16:27 Trim nedeniyle ise yaramaz. Onu soylemis arkadas. Ilk SSD'lerde Trim yoktur, sorunlu seriler. Ama o sorun dosya kurtarmada avantaja donusuyordu. Simdi ise yaramiyor.

Genelleme yapacak olursak. Normalde verileri sil deyince ya da formatlayınca gerçekte silmiyor, FAT denen indekslerden adları siliniyor ve zamanla yazma ihtiyacı oldukça o kısım boş alan muamelesi görüp üzerine yeni bilgi yazılıyor. Dolaysıyla veri kurtarmak için üzerine veri yazılmadan harekete geçmek gerekiyor. Yani kritik bir dosyayı sildiyseniz bilgisayarın elektriğini kesip doğrudan kapatın. Oturumu kapat derken bile bir şeyler yazdığından kurtarmak istediğinizin üzerine yazabilir.

Telefon da fotoğraf kurtarma program varmı.silinmis fotoğraf

fotoğraflar şifrelenmiş. fidye talep ediyorlar kurtarma şansı varmı?

@02 Ocak 2017 13:16 evet onun da çaresi var... bir konu şunu anlamanızı rica edeceğim, bu konunun uzmanı olduğunu söyleyen kimselerin o tür verilerin geri alınamayacağını ileri sürmeleri, kendilerinin kurtarma yöntemini bilmemelerinden kaynaklanan bir söylev, öyle ya kendileri bilmiyorsa o halde başka kimselerinde bilmemesi gerektiğinden alınamaz oluyor..

bu programların tamamını orjinal lisanslı olarak denedik hiç birisi 5 kuruş etmez hele programın önünde yada sonunda free varsa.. ssd lerden kurtarılmaz demiş bir arkadaş, hayır kurtarılır ama bu tanıtılan programlarla değil, istediğin kadar format at istediğin kadar aynı dosyanın üzerine yaz, hatta veri öğütücü program da kullansan ki test için kullanan arkadaşlar oldu onlardan da geri aldım. Sözlerimi iyi anlamanızı rica edeceğim her veri alınır alıyoruz da ama bu programlarla değil...

@07 Ocak 2017 16:41 bu programlar işe yaramıyorsa beki sen hangi programı öneriyorsun açık söyle bizde deneyelim...

@08 Ocak 2017 12:54 Demek istediğim şey, bu tanıtılan veri kurtarma programları ile tamamını değil kısmen çok küçük parçalarını kurtarabiliyor yada hiç kurtaramıyorsunuz. Veri kurtarma program ile değil donanım ile olur, daha anlaşılır şekli ile veri kurtaran program değil, veri kurtaran ve sadece o iş için donatılmş yazılıma ve donanıma sahip makina yada makinalar ile olur diyorum. Ama ben amatörce en iyisini yapmak istiyorum derseniz Recovery My Files Full öneriyorum.

@07 Ocak 2017 16:41 hocam bu kadar eminseniz kendinizden size göre bir flash diskim var. Tam 8 yıldır içindeki verileri farklı programlarla kurtarmaya uğraştım ama nafile. Eğer yardımcı olursanız çok memnun olurum.?

@09 Ocak 2017 04:03 ben.. Ziyaretci 08 Ocak 2017 12:54. bana bu sitede bu yazdığım profilden ulaşabilirsin.

@SeQaR hocam merhabalar ben fotografcıyım geçensene 5 ayda bir dügünüm oldu fotorafları ben sildim müsteri aradan 3,4 ay geçti geldi benden resimleri istedi geri getire bilme gibi bir şansım varmıdır .Çalıstıgım pc üzerine sürekli fotograf çekimi yaptıgım için resimler yükledim bunun bir çaresı varmıdır yardımcı olursan sevinirim

@08 Ocak 2017 12:54 ben istanbula kargoyla usbdeki verilerini kurtarılması için gondericem sizce iyimi yapıyorum

@07 Ocak 2017 16:41 arkadasim Sony A7 s2 kamerasindan 64gb sd karta format attim yanlislikla icindeki videolarim gitti. uzeri hicbirsey yuklemedim kopyalamadim 4 degisik firmaya yolladim alamadilar.. formattigim dk da yanlis yaptigimi anladim ve bir daha kullanmadim ama soyledigin gibi getiremediler :(( yaparim diyorsan haberleselim kardesim

Gopro kameramdaki 32 gb hafiza kartini makinadan cikarip aktarim yapmaya baslarken hafiza karti hata verdi. Makinaya taktim formatla uyarisi veriyor. Formatlamadim. Veri kurtarma programlarini denedim bazi fotograflari kurtardim fakat videolari kurtaramadi. Boyutlarindan mi bilmiyorum. Micro sd karttan veri kurtarmayi en basarili hangi programla yapabilirim.

Arkadaşlar aralarında en iyisi bence recuva 2.500 tane aile resimlerimizi ve 27 tane video geri getirdi.

geçen sene virüs girdiği için bilgisayarımdaki 10 yıldır biriktirdiğim fotolar açılmadı harici hardiske yedeklediğim için üzülmemiştim. fakat harici hardisk çalışmıyor. bu fotoğrafları nasıl kurtarabilirim. lütfen yardımcı olun. 3 cocugumun fotografları var ve hiçbirini çıkartmadım

En iyisi R - Studio, kullanması biraz zor olsada silinen tüm verileri aynen geri getiriyor.

Benim usb deki resimlerin videolarım birden bire silindi istanbula isi bilen birine yolluycam sizce dogrumu ne yapmalıyım

Güzel programlar ancak fiziksel sorunlarda mecbur harddisk tamiri yapan veri kurtarma yerlerine kurtarmak gerekiyor tavsiye olarak acilverikurtarma.com var. Fiziksel sorunlarda yedek parça ve donanım olmadığından mecbur buralara göndermek zorunda kalınıyor. Garantisi devam eden disklerde değişim oluyor ancak içindeki veriler gidiyor.

mrb cok önemli resmlerim dvd deydi üç ay önce atmıştım bugun baktıgımda kendiliğinden silinmişti sizce bir yöntemi varmı geri getirmenin o resimler çok önemliydi benim için lütfen çok acil yardım edebilirmisiniz

Ben r_studio kullanıyorum dosyaları,fotoğrafları,videoları,diğer verileri aynen geri getiriyor.Tek kötü yanı hiçbir telefonu görmüyor :(((

bunlar dahil çok daha fazlasını denedim ama, başarılı değiller. yanlışlıka sistemi kurduğum harddisk yerine yedekleri biriktirdiğim diğer hdd i formatta biçimlendirdim. ne yaptımsa, 3-5 mb foto ve word sayfası kurtarabildim.

whatsaptan gelen fotoları sd karta atmıtım ve sonra telefonu formatladım. fotoları nasıl kurtarabilirim. lütfen yardımcı olun arkadaşlar

Shadow Explorer candır . . .

DMDE Free Edition tek kelime ile mükemmel.

sony a7s 2 kamerasindan format atilinca goruntu kurtarabilen babagit varsa yazsin.

4 gün önce, 300 gb a yakın verimin bulunduğu(içinde 15yıllık fotograflar, videolar, office belgeleri, müzik dosyaları ve adobe reader belgeleri bulunan) hdd imi sistemin bulunduğu hdd ile karıştırıp formatladım. bildiğiniz win10 sistem flash diskini takıp, sürücüyü sil dedim... işlem bittikten sonra sistemi yüklemeye kalktığında dank etti kafama. flashı çıkarttığım gibi, bilgisayarı kapattım. bilgi işlemde çalışan bi tanıdığıma ulaştım, veri büyüklüğünden dolayı kendisi yapmak istemedi firmaya 1

1 yönlendirdi. 24 saat içinde analiz edilip verilerimi kurtardılar, hemde klasör klasör!yalnız bunun için ödediğim ücret oldukça yüksek.kimse bundan bahsetmemiş yazmak istedim min. 150 usd den başlıyor. kurtarma işlemi yapılmış disk ile yapılmamış disk arasında bilgilerin geri getirilmesinin garantisinden başka fiyat farkı da yabana atılmamalı!işlem yapılmış diskten daha fazla ücret talep ediyorlar bilginize.fiziksel arıza olayına hiç girmeyelim ben sadece bad sektörle kurtardım.en az 2 yedkleme

Silinen dosyaları kurtarmak için birçok yol var.Ne yazıkki benim masaüstündeki önemli bir dosyamı Windows 10 sildi,onu nasıl kurtaracağım bilemiyorum,Windows 10 a geçtiğime bin kere pişman oldum :(((((((

Recuva'yı denemiştim. İşime yaramadı. Pek bir şey bulamadı. Yorumlara bakıp bir de R-Studio'yu deneyim en iyisi dedim ve iyi ki de denemişim. HDD nin adeta şeceresini çıkarttı. R-Studio'yu öneren arkadaşlara çok teşekkürler.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost