Facebook 10 yıllık kuralı değiştiriyor!

Facebook, aldığı tepkilere rağmen hiç gevşetmediği bu kuralı, tam 10 yıl sonra değiştiriyor!

Facebook 10 yıllık kuralı değiştiriyor!

Facebook yaklaşık on yılın ardından gerçek isim kullanma kuralını değiştirme kararı alıyor gibi gözüküyor. Süren protestolar ve toplu bir şekilde gerçekleştirilen, yeni sosyal ağ Ello'ya geçişler sonucu Facebook isim politikasını değiştirmeye yönelmiş durumda.

Facebook'un baş ürün sorumlularından Chris Cox'un çarşamba günü kendi sayfasında yayınladığı nota göre, Facebook'un isim politikasının gerçek isim olarak düşündüğü şey sadece insanların gerçek hayatta kullandıkları "gerçek isimleri" değildi; takma isimlerini veya ünvanlarını da kullanabiyorlar. Ancak pratikte işler pek öyle dönmedi; bazı kişiler insanları gerçek isim kuralını ihlal etmekten kaynaklı ihbar etmeye başladığında, Facebook tarafından yüzlerce hesap kapatıldı ve bu hesapların geri açılması ancak bir çeşit kimlik belirtimiyle mümkündü. Tabii ki bunun anlamı da Facebook'ta kullandığınız isim kısaltmanız veya takma adınız kimliğinizde de bulunmuyorsa, hesabınızı geri alamamanızdı.

Cox, kuralların uygulanması ve bunlardan etkilenen kişiler için müşteri hizmeti konusunda geliştirilecek daha çok şey olduğunu söyledi ancak Facebook'un geliştirmeler adına neler yapacağını açıklamadı. Büyük ihtimalle gerçek isim kullanma şartı kalkmayacak ama bu kuraldan etkilenen kişiler için düzeltmeler yapılacak. En azından, hesaplarını geri almaları kolaylaştırılacak.

Tabii ki pek çok kullanıcının Facebook'u terk etmesi ve Ello'ya geçmesi sebebiyle Facebook'un bu konu hakkında hızlı bir şekilde tepki vermesi gerekmekteydi. Ayrıca Ello'nun verilerinizi asla reklamcılara satmayacağı sözünü veriyor olması da ayrı bir tehdit öğesi oluyor. Ello, halen beta sürümünde olmasına rağmen hızlı bir bir büyüme göstermekte ve Facebook daha iyi çalışmaya söz verse de yeni sosyal ağ şimdiden ihtiyacı olan desteği görmüş olabilir ve bundan sonra durdurulması zor olabilir...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bende resime bakınca hastag leri mi kaldıracaklar acaba dedim

facebook yanlışlıkla? benim de hesabımı kapattı kimlik fotosunu gönderdim, neyse ki isim ve doğum tarihim doğruydu. Ayrıca; 4 Aydır üzerinde çalıştığım oyun artık yayına hazır, çok emek harcadım ilginizi çekmese bile indirip 5* verirseniz çok büyük destek olursunuz. Oyundaki özellikler; -Gerçek Zamanlı Online -Arkadaş daveti -Günlük Görevler -Günlük Hediyeler -Liderlik Sıralamaları -Başarılar Ve daha fazlası.. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.GameSeekerAtlas.DragRacerOnline

Evet adi facebook hesabımı geri istiyorum :-@

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir