Facebook'un gerçek oyun platformu geliyor!

Candy Crush'ı bir kenara bırakın; Facebook'un gerçek PC oyunları sunacak olan platformu ortaya çıkıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook'tan gerçek oyun platformu!

Bugüne kadar Candy Crush, Bejeweled ve Farmville gibi popüler oyunlara ev sahipliği yapan Facebook, oyun alanında seviye atladı. Sosyal ağ, oyun motoru üreticisi Unity ile olan ortaklığı sayesinde artık Firewatch, Gone Home ve Ori and the Blind Forest gibi oyunlar sunmaya hazır.

Facebook ve Unity arasındaki anlaşma sayesinde geliştiriciler, Facebook API'yla çalışmaya gerek kalmadan yeni Unity oyunlarını direkt olarak Facebook üzerinde yayınlayabilecekler. Facebook'un oyun alanında böyle bir adım atmasının nedeni ise Steam'e benzer, ancak sosyal özellikleri daha güçlü bir platform oluşturmak. Firma bu işe Mayıs ayında oyun severlere sunduğu Facebook Arcade uygulamasıyla adım atmıştı.

İlk bakışta Facebook'tan gelen oyun uyarılarının yeni kabuslara yol açacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak oyun üreticilerinin 650 milyon potansiyel müşteriye ve oyun tutkunlarının daha geleneksel PC oyunlarına Facebook üzerinden ulaşacağı düşünüldüğünde Facebook'un fikri, iki taraf için de karlı olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bilgidin oyun joystick ve iki kişiilik destek gelirmi acaba :))

E tabi flash oyunlara tekme vurula vurula, yeni bir platforma olmazsa facebook yavaş yavaş dibi boylayacak.

Bu facebook ta her alana kafa tutuyor. Bi süre sonrada kendi mobil işletim sistemini geliştirip android e kafa tutar. Mağazaya tek kendi uygulamalarını koysa yeterli zaten.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play