Firefox 2016'da müthiş bir dönüş yapacak!

Mozilla, 2016'da Firefox'u tekrar hızlı ve sorunsuz bir web tarayıcısı haline getirmekte kararlı!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 2016'da müthiş bir dönüş yapacak!

Yeni yılın gelmesiyle birlikte Firefox, bir dizi yeni özelliğe kavuşacak. Web tarayıcısının geliştiricisi Mozilla, yapacağı yeniliklerle Firefox'u eski hızına kavuşturmak istiyor.

Tarayıcının yavaşlığı ve yeni sürümlerin çok yavaş gelmesiyle ilgili eleştirilere kulak veren Mozilla, 2016'da Firefox kullanıcılarının kalbini tekrar kazanmaya kararlı. Firma, bu amacına Firefox'un arka planında yapılacak değişikliklerle ulaşacağına inanıyor.

Mozilla, bir süredir sürdürdüğü Firefox çalışmalarını "Elektroliz" (kısaca E10) olarak adlandırıyor. Bu çalışmalar kapsamında web sitelerinin içeriği, artık ayrı bir işlemde, Firefox'tan bağımsız tutuluyor. Aynı Google Chrome'da olduğu gibi. Bu yöntem, daha yüksek performans ve daha yüksek kararlılık olmak üzere iki avantaj birden sağlıyor.

E10 kapsamında Firefox'un en derin noktalarına ulaşan değişikliklerde yapılmış bulunuyor. Değişiklikler, bazı eklentilerin uyumlu hale getirmesini gerektirecek gibi görünüyor. Bazı uyumsuzluklar nedeniyle Firefox'un bu yeni sürümü, henüz kullanıma sunulmuyor. Yenilenen Firefox'un 19 Nisan 2016 tarihinde, Firefox 46 olarak karşımıza çıkması bekleniyor.

Firefox 45'te neler olacak?

Firefox 45'te neler var?

Peki Firefox'un gelecekteki yeni sürümleri, web tarayıcısının görünümünde ne gibi yenilikler yapacak? Firefox 45'ten itibaren tarayıcıya yeni bir menünün ilave edilmesi ve Eşitleme (Sync) işlevinin ön plana çıkması bekleniyor. Yeni menü, 8 Mart 2016'da yayınlanması planlanan Firefox 45'te ortaya çıkacak.

Firefox 45'ten kaldırılacak bir işlev ise Sekme Grupları olacak. Bu işlev, sekmeleri gruplar halinde organize etmenize izin veriyordu. Ancak işlevin çok kullanılmadığını fark eden Mozilla, onu kaldırmaya karar verdi.

Shumway: Mozilla'nın Flash'ı öldürme planı

Mozilla'nın Shumway projesini duyurmasının üzerinden 3 sene geçti. Bu çalışma zamanı (runtime) ortamı, Flash'ı kısmen de olsa gereksiz hale getirecek. Bununla birlikte Shumway Flash'ın Flash'ın yerini tam anlamıyla alması şu an imkansız görünüyor.

64-bit'e yoğunlaşacak

Mozilla, yıllar süren bekleyişin ardından 64-bit Firefox'u geçtiğimiz günlerde yayınladı. Ancak firma, bu sürümü öne çıkarmamayı tercih ediyor. Örneğin Mozilla'nın web sitesinden Firefox'u indirdiğinizde, 32-bit sürümü indirmiş oluyorsunuz. Bunun en önemli nedeni, 64-bit sürümdeki kısıtlamalar. 64-bit Firefox, NPAPI desteğini sunmadığından yalnızca Flash'ı destekliyor. Mozilla, Silverlight veya Java gibi NPAPI eklentilerini kullanan sitelere "daha yeni web teknolojilerini kullanın" tavsiyesini yapıyor.

İndirin: Firefox (64-bit)

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

link 32 bit versiyon

@04 Ocak 2016 12:02 emin misiniz? c:\program files\ klasörüne yüklenmişse 64-bit olmalı. 32 bit sürüm program files (x86) klasörüne gidiyor çünkü.

@Zeynel Öztürk Şöyle söyleyeyim. Arkadaşın yaşadığı sorunu ben de yaşamıştım. Firefox 64 bit ilk indirime sunulduğunda defalarca denememe rağmen yine X86 klasörüne yüklendiğini gördüm ve bir sorun var diye düşündüm. Bir süre sonra ise sürüm numaramı kontrol ettim ve 64bit version yazdığını gördüm ama kayıt yeri yine x86 klasörü. Böyle de bir gariplik var. Not: Windows 7 64bit SP1

Chromeyi sevmiyorum ama mecburum. Win 10 kullanıyorum. Edge çok toy daha işin başında, firefox kurdum tam bir rezalet, opera kurdum işimi görmedi, daha sayfa açamıyor adam akıllı. Maxthon kurdum, chromenin sadeliğinden sonra o da bok gibi geldi. Chrome çok ram harcıyor. 8gb ram ile pek sorun olmuyor ama bazen çıldırtıyor insanı. Kapattıktan sonra nadir de olsa şu hatayı veriyor: tıklıyorum ama arka planda çalışıyor. Eğer beklersem bir 10 dk sonra açılıyor ama beklemeyip yeniden başlatırsam np

@04 Ocak 2016 12:31 Yandex'i deneyin. Aynı yollardan geçmişiz. :)

Chrome gibi flash'ı tarayıcıya entegre etse daha iyi olacak. Linux kullanıcıları maalesef Firefox ile güncel Flash sürümü kullanamıyor. Chrome sağolsun güncel flash sürümü entegre geliyorda kurtarıyor bizleri.

Bı arada FF 43.0.3 sürümüne güncellendikten sonra bazen çökme yaşanıyor, diğer kullanıcılarda durum nasıl?

2016 da geri dönecek ise, o zamana kadar kim vurduya mı gitti?

En iyisi ie. Gerisi macera.

klasik firefox çıkışları bişey yapamıyor tasarım yok bişey yok neden kullanayım ben saçma sapan tarayıcısını sekmeler bile zorla kapanıyor kanser ediyor insanı hem arkasında adam gibi geliştirme ekibi bile yok google gibi bir firma ile yarışa bilecek bir tarayıcı yapmadı chrome kullanan her zaman fazla firefox geliyor geldi gelecek hesabi yapıyor chrome ise ben burdayım diyen bir tarayıcı eskiden farklıydı firefox ne zaman chrome çıktı o zaman ipi çekildi

hangi tarayıcıya iyi dediysek kendini mahvetti. en son firefoxda karar kıldım sonra bilindik bir şirketin vpn eklentisini bana sormadan devredışı bırakmış ve etkinleştirme seçeneği yok. eklentinin alternatifi de yok. firefox özgür bir tarayıcı olmalı.

Android'de gelişmeleri gerekiyor.

Forever Firefox... Açık Kaynak Dünyasının çok güzel bir ürünü...

28.0 sürümünü kullanıyorum, Chrome ve benzeri tarayıcı arayüzlerini sevemedim gitti. "Yenile, Ana Sayfa, durdur" simgelerini istediğim yere taşıyamıyorsam benim için yeniliğin anlamı yok. Twitter gibi siteleri kullanırken sorun yaratıyor, fakat ben kullanmıyorum. Video oynatıcısı olarak FLASH'i seviyorum çökse de... HTML5 ile izlerken sanki kalite bir gıdım daha aşşağı gibi, göz değil pixel ölçücü. :p

@04 Ocak 2016 19:20 Gerek yok eski sürüm kullanmana classic theme restorer eklentisi ile yeni sürümlerde eski görüntüyü yerine getirebiliyorsun. Firefox bu olmaz diye bir şey yok yani.

@05 Ocak 2016 12:20 deneyeyim bir teşekkürler.

ya senelerdir firefox kullanıcısıyım. Yeter artık dedirtti. Javascriptlerde niye bu kadar kasıyorsun be kardeşim ya. İnsallah bi çözüm bulurlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost