Firefox 52, WebAssembly Desteğiyle Geldi!

Mozilla, Firefox'un yeni sürümünü, başta WebAssembly desteği olmak üzere, bir dizi yenilik ve güvenlik onarımıyla indirmeye sundu!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 52, WebAssembly Desteğiyle Geldi!

Firefox 52, bir dizi yenilik ve 28 güvenlik onarımıyla Mozilla tarafından indirmeye sunuldu.

Firefox 52'yle birlikte web tarayıcısı, şifrelenmemiş bağlantı üzerinden (http) sunulan web sitelerinde parola girmeye çalıştığınızda size bir uyarı gösteriyor. Bunun yanında Firefox, bu sürümle birlikte Adobe Flash Player dışındaki tüm eklentileri engelliyor ve web uygulamalarını doğal koda yakın bir hızda çalıştırdığını iddia ediyor. Onarılan 28 güvenlik sorununun 6'sının "kritik" etiketini taşıdığı bilgisi veriliyor.

Firefox'a eklenen WebAssembly desteği, geliştiricilerin oyun, 3 boyutlu işleme, video düzenleme gibi CPU'yu yoğun olarak kullanan uygulamalar oluşturmasına izin veriyor. Mozilla WebAssembly'nin çok şeyi değiştireceğine inanıyor ve bu konuda oldukça iddialı.

Chrome, Edge ve Safari de WebAssembly'yi kullanma planları yapıyor. Google, WebAssembly desteğini Chrome 57'de etkinleştireceğini söylüyor. Chrome 57'nin planlanan çıkış tarihi ise 14 Mart.

Firefox 52'yi buradan indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Açılış çok yavaş, google arama motoru sayfası gelinceye kadar canı çıkıyor, 7gb ram de 270 mb ram bellek kullanıyor,

@09 Mart 2017 20:29 Sen kullanmasını bilmiyorsun belli, o sebeple çamur atma boşuna iz bırakmaz. Ne anlarsınız siz Firefox'tan? Almanya da en çok kullanılan tarayıcı Firefox acaba neden diye biraz düşün bakalım aslan parçası!

@10 Mart 2017 12:31 Ben kullanmıyorum demiyorum ki kullanıyorum. Kullanıyorum ki yorumumu şu anda bu tarayaıcıdan yazıyorum, açılışının yavaş olduğunu kullandığı bellek durumunu belirttim, bunu çürütecek bie şey söylersen daha iyi olur, Mesela edge veya chrome ile kıyaslama yapıp sonucunu yazabilirsin,

Javayi felanda mı engelliyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play