Firefox, Chrome ve IE: Hangisi en iyisi?

En iyi tarayıcı Firefox 4 mü, Chrome 10 mu yoksa IE9 mu? Test ettik, karşılaştırdık. İşte sonuçlar.

  • Zeynel A. Öztürk
Dev tarayıcıların son sürümleri karşı karşıya!
Chrome, Firefox ve Internet Explorer'ın son sürümleri piyasada. Peki hangisini tercih etmelisiniz? Makalemiz, kararınızda size yardımcı olabilir.

Tarayıcıların üç devinin yeni sürümleri Internet Explorer 9 , Mozilla Firefox 4 ve Google Chrome 10 hemen hemen aynı zamanda yayınlandılar. Peki bu tarayıcılardan 'en iyisi' hangisi? CHIP Online, bu zor sorunun cevabını tarayıcıları farklı yönlerden inceleyerek ve test ederek aradı.

Görünümden eklenti desteğine, güvenlikten performansa üç tarayıcının tüm eksilerini ve artılarını araştırdık, test ettik. Hangi tarayıcının kazandığını Sonuç sayfamızda öğrenebileceksiniz. Şimdi hazırsanız sonraki sayfamızda Görünüm ve Kullanım Kolaylığı incelememizle teste başlayabiliriz.

Bu arada, eğer bu tarayıcıları hala indirmediyseniz, aşağıdaki bağlantıları kullanarak hemen yükleyebilirsiniz.

İndirin: Mozilla Firefox 4
İndirin: Internet Explorer 9
İndirin: Chrome 10

Görünüm ve kullanım kolaylığı

IE9: Görünümde site öne çıkıyor ve tarayıcıdaki ayrıntılar dikkatimizi bozmuyor

Internet Explorer 9

4/5 puan

Google Chrome ile tanıştığımız sade ara yüz, şimdi de Internet Explorer 9'da ortaya çıkıyor. Sadeleştirilmiş temiz ara yüzde göze tek çarpan, ziyaret ettiğimiz web sitesi oluyor. Ek arama çubuğu kaldırılmış ve arama işlevi URL çubuğuna eklenmiş. Sekmeler ise URL satırının sağında beliriyor ve başlangıçta biraz karışık görünebiliyor. Sekmeleri ekranın sağına veya soluna sürükleyerek ekranın yarısını kaplamasını sağlayabiliyorsunuz. Ziyaret ettiğiniz web sitesine göre Jump List'ler faydalı bazı kısayollar sağlayabiliyor. Ara yüzü değiştirmek ise pek mümkün değil. IE9'un görünümünden hoşlanmıyorsanız buna alışmaktan başka çareniz yok.

Firefox 4

5/5 puan

IE9: Görünümde site öne çıkıyor ve tarayıcıdaki ayrıntılar dikkatimizi bozmuyorFirefox'un ara yüzü inanılmaz derecede toplu ve basit görünüyor. Birçok işlev turuncu 'Firefox' düğmesi altında toplanıyor. Ara yüzde Geri ve İleri gezinti düğmelerinin yanında 'Giriş', 'Yer imleri' ve 'Sekmeleri gruplandır' düğmeleri yer alıyor. Sekme alanından kazanmak için bir sekmeye sağ tıklayıp onu uygulama sekmesine dönüştürmeniz mümkün. Yeni panaroma işlevi ise birçok sekme açık olduğunda sekmeleri gruplandırmanızı sağlıyor. Firefox 4'ü diğerlerinden farklı yapan en önemli özellik ise ara yüzün esnekliği ve yüksek derecede özelleştirilebilmesi. Firefox Sync adındaki eşitleme özelliği de artık eklenti olmak yerine tarayıcıyla entegre olarak geliyor.

Chrome 10

5/5 puan

Chrome, sade ve basit olma çizgisini sürdürüyor. URL satırındaki otomatik tamamlama oldukça akıllı bir yapıya sahip. Yeni hızlı çevirme özelliği sayesinde, yeni bir sekme açtığınızda sık ziyaret ettiğiniz web siteleri arasından bir seçim yapıp o siteyi kolaylıkla ziyaret edebiliyorsunuz. IE'de olduğu gibi sekmeleri ekranın sağ veya sol tarafına sürükleyerek ekranın yarısını kaplamasını sağlamanız da mümkün. Sayfaları Google Translate ile çevirebilme işlevi ise tarayıcıya oldukça iyi entegre edilmiş ve sorunsuz çalışıyor. Firefox gibi Google da diğer bilgisayarlar arasında eşitleme yapabiliyor.

Sonuç: Firefox 4'ün yüksek özelleştirilebilme potansiyeli, Chrome'un ise URL çubuğunda yaptığı otomatik tamamlama ve Hızlı Çevir özellikleri, iki tarayacıyı bu kategoride IE9'un önüne taşıyor.

Eklentiler: Hangi tarayıcı en esnek?

IE9'da eklentiler, çoğunlukla arama motorlarıyla ilgili...

Internet Explorer 9

3.5/5 puan

Internet Explorer denince eklenti sözcüğü akla gelen son şeylerden. Sunulan eklentilerin bir çoğu aramayla ilgili ve zengin bir eklenti içeriği mevcut değil.

Firefox 4

5/5 puan

Firefox'un eklentileri sizi adeta başka bir boyuta taşıyor. Tarayıcıda teknik olarak değişiklikler yapabileceğiniz eklentilerden görünümü özelleştirmenize izin veren eklentilere sayısız eklenti bulmanız mümkün. Ancak eklentilerin en önemli sorunu, Firefox'un başlangıcını önemli derecede yavaşlatabilmesi.

Chrome

4/5 puan

IE9'da eklentiler, çoğunlukla arama motorlarıyla ilgili...Chrome, Internet Explorer'a göre çok daha fazla faydalı eklenti sunsa da Firefox'tan hala geride. Eklentileri yüklemek ise oldukça kolay. Eklenti sitesine gittiğinizde 'Chrome'a ekle' düğmesine basmanız yeterli. Ancak çok fazla eklenti yüklemeniz tarayıcıyı yavaşlatabiliyor

Sonuç: Firefox 4, sunduğu geniş eklenti çeşitliliğiyle bu kategoride ipi göğüslüyor.

En güvenli tarayıcı hangisi?

IE9'daki izleme koruması, istenmeyen sitelere karşı etkili bir koruma sağlıyor

Internet Explorer 9

4/5 puan

Internet Explorer geçmşite yaşadığı güvenlik problemleriyle biliniyor. Son sürümde ise internette daha güvenli bir şekilde gezinmek mümkün. Bunun için iki yeni güvenlik aracı sunuluyor: İzleme koruması ve ActiveX filtresi.

'Kara listeler' sayesinde reklam sitelerinin izleme davranışı kontrol altına alınabiliyor. Bu koruma, Firefox 4'deki 'gönüllü' korumadan çok daha iyi bir güvenlik sağlıyor. ActiveX filtresi sayesinde ise tarayıcı bir site içindeki ActiveX öğelerini engelleyebiliyor.

Firefox

4/5 puan

IE9'daki izleme koruması, istenmeyen sitelere karşı etkili bir koruma sağlıyorYeni 'beni izleme' üst bilgisi sayesinde gönüllü sitelere sizi izlememesini bildirebiliyor, bu sayede ilgili sitelerin izleme çerezleri bırakmasına engel olabiliyorsunuz. İşlev teoride kulağa hoş gelse de pratikte bazı sorunlar var: İşlevi kullanmak, reklamcıların insafına kalıyor.

Diğer yeni bir özellik ise HTTPS güvenlikli sayfaların daha kolay tanınabilmesi. HTTPS, sayfaları PC'niz ile sunucu arasında şifreleyen bir protokol. Firefox 4'de bu tür bir siteye girdiğinizde URL çubuğunun solunda bir düğme ve güvenlik bilgileri görüntüleniyor.

Chrome 10

5/5 puan

Chrome, 'Beni izleme' özelliğine kendinden sahip değil. Buna benzer bir işleve sahip olmak için 'Keep My Opt Outs' adındaki eklentiyi yüklemeniz gerekiyor. 'Kişisel Engelleme Listesi' için de aynı şeyler geçerli. Ancak olta saldırısı ve zararlı koruması varsayılan olarak etkin bulunuyor.

Chrome, 'Sandbox' adındaki özellik sayesinde potansiyel olarak tehlike barındıran işlemleri, uygulamadan farklı bir 'kum havuzu' içerisinde çalıştırıyor ve bununla güvenliği önemli derecede geliştiriyor. Zararlı olmasından şüphe duyulan tüm Flash içeriği de sandbox içerisinde çalıştırılıyor. Her sekme ayrı bir işlem olarak çalıştırıldığından bir sekme kilitlendiğinde, diğerlerini etkilemeden sadece o sekmeyi kapatmanız mümkün oluyor. Diğer önemli bir nokta ise, Google'ın güvenlik yeni güvenlik açıklarında elini daha çabuk tutması ve gerekli tedbiri daha hızlı alması.

Sonuç: Yüzde yüz güvenlik elde etmek hiçbir tarayıcıda mümkün değil. Ancak üç tarayıcı da bu alanda önemli ilerleme kaydetti. Chrome'un Sandbox özelliği ise güvenlikte onu rakiplerinin önüne çıkartıyor.

Hız testleri: En hızlı tarayıcı hangisi?

Internet Explorer 9

5/5 puan

Internet Explorer 9, Acid 3 testlerini 100 üzerinden 95 puanla tamamlıyor. Bunun anlamı ise W3C standartlarının neredeyse tümünün desteklendiği. Önceki sürüm ise bu testten ancak 22 puan alabilmişti.

IE9, JavaScript hız testi SunSpider JavaScript'te de ortalama 225.1 milisaniye ile rakiplerini geride bırakıyor. Tarayıcı bu başarısını yeni Chakra JavaScript motoruna borçlu.

IE9, donanım hızlandırması sayesinde yoğun grafiklere sayip sitelerde de sağladığı yüksek çerçeve/saniye oranı ile rakiplerini geride bırakıyor.

Firefox 4

3.5/5 puan

Firefox 4 de ekran kartınızı kullanarak donanımsal hızlandırma sağlıyor, ancak bu hızlandırma Internet Explorer'daki kadar başarılı değil. Bunun yanında donanım hızlandırmalı bir pencereyi taşıdığımızda bazı donmalarla karşılaştık.

Firefox, JavaScript'te ise 275.4ms ile çok az bir farkla IE9'un gerisinde.

Chrome 10

4/5 puan

Tarayıcı Web standartları testinden 100 puanla geçmeyi başardı (Acid 3 testleri). V8 hız testinden 8708 puan almayı başaran tarayıcının Peacekeeper puanı ise 9865. JavaScript testinde ise 296.0ms ile Firefox 4'ün sadece biraz gerisinde.

SunSpider JavaScript testleri sonucu. Düşük değerler daha iyi.

Chrome'un inanılmaz hızlı tepki süresini düşündüğümüzde ve buradaki performans farklarının çok küçük olduğunu hesaba kattığımızda, Chrome'un Firefox'u geçtiğini ve Internet Explorer ile yaklaşık olarak aynı seviyede bulunduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç: Internet Explorer 9, JavaScript'i en hızlı tarayıcı olmaktan da öte, donanım hızlandırmayı en iyi sağlayan tarayıcı.

SunSpider JavaScript testleri sonucu. Düşük değerler daha iyi.

Ve sonuçlar. İşte testimizin galibi...

Testimizin galibi Chrome 10. Ancak tarayıcılar arasında büyük farklar yok.

Ve sonuçlar. İşte testimizin galibi...

Birinci: Chrome 10 (18/20 puan)

Chrome, grafik hızlandırmasındaki performansı ile göz doldurduğu gibi sörf sırasında da tarayıcılar arasında en hızlı hissi sağlıyor. Web sitelerini tercüme etme ve eşitleme özellikleri oldukça hoş. Bunun yanında güvenlikte de sandbox koruması ile öne çıkıyor. Eklenti desteği, Firefox'daki kadar olmasa da oldukça yüksek.

İkinci: Firefox 4
(17.5/20 puan)

Yeni ara yüz oldukça çekici bir görünüme sahip ve bir o kadar da özelleştirmeye izin veriyor. Siteleri simge haline getirebildiğiniz uygulama sekmeleri ise oldukça faydalı bir özellik. Tarayıcının sörf hızı da oldukça yüksek, tabi zaman zaman yaşadığımız takılmaları saymazsak.

Üçüncü: Internet Explorer 9 (16.5/20 puan)

Internet Explorer 9, hız testlerimizde en hızlı tarayıcı olarak öne çıktı. Ayrıca izleme koruması özelliği sayesinde reklam ağlarına karşı korunma sağlamak mümkün. Ancak tarayıcı eklenti desteğinde rakiplerine kıyasla geride kalıyor.

İndirin: Mozilla Firefox 4
İndirin: Internet Explorer 9
İndirin: Chrome 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 76 Yorum

Yani eklenti desteği olsa IE9 chip online da bile birinci olacak.
Güvenlik konusunda Chrome'un öne çıkartılması garip bilindiği üzere safariden sonra en çok açığı barındıran tarayıcıdır kendisi sürekli güncellenmesi bundan dolayıdır.

Hız konusunda IE9 rakiplerini fena zorladı gerçekten kimse beklemiyordu bunu :)

THGTR deki teste bakmanızı öneririm daha ayrıntılı ve gerçekçi sonuçlar olduğunu düşünüyorum.

bide nedense testlerde hep google'ın V8'i kullanılır, IE test drive dan jscript testi kullanılmaz ilginçtir.

operayı da test etmeniz için daha ne yapması lazım?

ben bir firefox fanatiğiydim ve ondan başka hiç bir taraayıcı kullanmazdım, hatta öyle ki firefox olmayan bilgisayarlarda da portable versiyonunu çalıştırıp internete girerdim yalnız zamanla firefox yavaşlamaya ve geç tepki vermeye başladı sonra chrome'a geçtim ve... internette gezmenin keyfine vardım. firefox'ta en sevdiğim şey eklentilerdi özellikle de adblock eklentisi, baktım adblock chrome için de varmış yükledim firefox'u bıraktım; tavsiye ederim.

Buralar birazdan sanki kendileri üretmiş gibi fanboy yorumlarıyla dolup taşacak. :)

Ben Opera kullanıyorum.Burada Opera daha iyidir muhabbetine girmeyeceğim ama yaptığınız test eksik bir test.Çünkü en azından Opera ve Safari eksik.Safari'nin yeni sürümü henüz olmasa da Opera daha yakın zamanda son sürümünü çıkardı.Teste onu da dahil edip testin güvenirliğini arttırabilirdiniz ve insanlara seçme hakkı verebilirdiniz.Üstelik grafiklerde Opera görünüyor olsa da yazıda yer vermemişsiniz.Kaldı ki Opera son sürümüyle ACİD testinden 100 üzerinden 100 almış.
En azından Opera hiç olmazsa 4. büyük tarayıcı.Kaldı ki yazılarınızda çoğu zaman vooooouuuvv diye verdiğiniz tarayıcı özellikleri Opera da çoktandır var.
Saygılar...

Opera'nın neden eklenmediğini anlayamıyorum.

ben bu dört tarayıcıyı çok sevdiğim için chrome firefox opera ve internet explorer kullanıyorum

nedense firefox, opera ve chrome dendiğinde kulağıma birden hatta birkaç yerden şiddetli bir biçimde sifon sesi geliyor. alla alla bunun mantıklı bir açıklaması olması gerekir kanaatimce....

Opera'yı listeye needen eklemediğinizi anlayabilmiş değilim. 5 yıldır Opera kullanıyorum ve kullanmaya da devam edeceğim.

Firefox eklentiler dışında bir hiç ... Yavaş bilgisayarları daha da yavaşlatıyor. Hiç 64bit sistem kullanmadığımı göz önünde bulundurursak ;
Opera en iyisidir....

Opera'yı koymamışsınız... umarım diğer 3 tarayıcıyla karşılaştırılamıcak kadar süper bir tarayıcı olduğunu kavradığınız içindir...

bu üç tarayıcı birbirlerine düşman ama opera değil o yüzden
google crome interneti yavaşlatıyor
internet exporer çok yavaş
frefox sürekli çöküyo
ben de frefox kullanıyom

Internet explorer en hızlısı yani fark ediliyor zaten kullanınca baya geliştirmişler diğerlerinin önüne bile geçmişler :)
Eklenti olmaması büyük eksiklik, öte yandan kullanım rahatlığı yönünden artıları var yazılmamış, site pinleme gibi.
Chrome'dan daha stabil çalıştığını söyleyebilirim, firefox 4 te gayet iyi zaten birden çok tarayıcıya ihtiyaç oluyor artık, üçü de yüklü.

Hızda Internet Explorer 9 en başarılı doğru işin içine donanımıda katınca iyi bir iş çıkarmış. Fakat görsellikte bu yazıya katılmıyorum. Arama çubuğu eksikliği dışında görünüm olarak Internet Explorer çok şık üstelik websitesini direk ön plana çıkarmayı başarabiliyor. Eklentilere gelince IE 9 bu konuda başarısız fakat zaten eklentiler Firefox'u yavaşlatmaktan başka işe yaramıyor. Chrome'un anında çeviri özelliği güzel fakat her seferinde koskoca bir barın açılması can sıkıcı olabiliyor. IE 9'un web slice özelliğide bazı sitelerde oldukça işe yarıyor. Bence şu anda en iyi tarayıcı Internet Explorer 9 yiğidi öldür hakkını ver demişler ama Microsoft bu defa başarmış.

bencede en iyisi google choreme mozillayı kullandım internet exploreni de

bence en iyisi ie9 :) eklenti kullanan birisi degilim bence gayet basarili
firefox 4 tuhaf sorunlar var cokme donma takilma vede en son actigin sayfa tekrar yukleme gibi tuhaf sorunlarla karsilastim hosuma gitmedi direk sildim...
chrome da yedek browser olarak yuklu :)

Bence şuan en iyisi chrome..explorer sürekli kilitleniyor..flash içeriklerde dar kalıpta sıkılıp kalmış..

Betalife arkadaşım seninle aynı görüşteyiz.Operanın son sürümünü bile yayınlamadı chip.Diğer tarayıcılardan iyi para kopartıyor demekki... Sonradan tarafsız bir site olduğunu iddaa eder.Bu ne perhiz bu ne turşu

OPERA....DÜNYANIN EN HIZLI TARAYICISI.....KONFOR VE RAHATLIK OPERADA

En iyisi opera gerisi hikaye.

Zuma oynuyorum.. Firefox, Chrome, ve operada anlamsız kasılmalar oluyor.. özelliklede makina uyku modundan çıktıktan sonra.. ama explorer her durumda en iyi sonucu veriyor.. iyi oynayanlar bilir.. anlık bi kasılma bile sonucu etkiliyor.. ve Explorer dışında hiç kasılmasız oynuyamıyorum.. 3D cd oyunları gibi kasıyor.. ama explorer ter temiz.. safari denemedim.. diğer 4 tarayıcı için konuşuyorum.. gözle görülür birşekilde bariz explorer diyorum.. denemesi bedava.. açın zumayı oynayın.. bekleyin makina uykuya geçsin.. uykudan açın ve tekrar deneyin.. ilkindede uykundan sonrada Explorer daki akıcılığı hiç birinin yakalayamadığını göreceksiniz..

Chrome İyidir, ama aero desktop enable ediceksin ki göresin ikonunun üzerine getirdiğinde pencereleri (windows 7)

Opera gelmiş geçmiş en yenilikçi, en hızlı ve en güvenli tarayıcı. Opera kullanıcıya diyor ki "Biz size altyapıyı kurduk, tarayıcınızı kendi kafanıza göre istediğiniz gibi şekillendirin." Önemli olan da budur zaten. Selamlar.

eski bilgisayarlarda crohme cok hızlı ama mozilla en iyisi

eski pcler için=crohme veya opera
yeni pcler için hepsi

Tabi ki de chrome : )

opera hala her site ile uyumlu değil.çok sevmeme rağmen banka siteleri,devlet siteleri ve bilumum başka sitelerde ie ye yada yüklü başka bir tarayıcıya(ki benim için hepsi aynı,yükleyip hepsini tek tek denedim önyargım yok) başvuruyorum.

Microsooooft :) birileri kuyruğuna basınca nasılda yapıyorsun bişeyleri :D

şu zamana kadar IE'yi bu hale getirseydin ya. Seneller sonra yeniden IE kullanıyorum, firefox'u bırakmıyorum tabiki tilki bu her an atak yapabilir.

Artık en hızlısı Internet Explorer 9 ve çok stabil, diğerleri öne geçene kadar rafa kalktılar.

bence her pc için google crome :D daha pratik yanii

forever Google Chrome 10

En iyisi Google Chrome kişisel seçimim :)

hiçbiri youtube kadar olamazzz..

Google Chrome Herzaman 1. ;)

chrome her zamanki yerini yine almış

Opera opera opera =)

firefoxxx firefoxxx firefoxxx

Burdaki test sonuçlarına göre de hız konusunda Internet Explorer 9 önden gidiyor. Hem görsel açıdan da güzel. Hem en hızlı hem şık daha ne olsun?

Firefox 4 ile İE9 iyi.

Bu 3 kritere göre mi tarayıcı testi yapıyorsunuz? Eklenti desteği, görüntü, hız ve güvenlik... IE9 neye göre görüntü bakımından diğer tarayıcılardan geride kalıyor bunu anlamış değilim. Ayrıca tarayıcı hızı bakımından bir önceki sürümlerin karşılaştırılmasında sırf firefox daha hızlı diye defalarca yaptığınız haberlerde birinci seçtiniz :) şimdi IE9 daha hızlı ama birinci değil :) gülüyorum size. Bu test falan değil. Bildiğimiz şeyler çevirip çevirip bizim önümüze koyuyorsunuz.

Maxthon'u tanımadığınız belli deneyin bakalım saydıklarınıza benziyormu kullandıktan sonra vazgeçilmeniz olacaktır

bence donanım hızlandırması ile internet explorer daha önde rakiplerinden

teste neden opera yok? Opera 4 ever.

Her türlü Mozilla F4 :)

firefox 4 opera nın aynısı resmen çalmışlar operadan ayrıca opera bence en iyi o niye testte yok

Pc cahilleri yok firefox yok chrome 1 numara derken, explorerı açıpta kullanmıyormu acaba?

EXPLORER EN HIZLI TARAYICI İŞTE TESTLERDEDE HERŞEY ORTADA.

Eklentiler yüzünden mecburen kasan hantal Firefox 4 kullanmak zorunda kalıyoruz.

Chromede her zaman için iyi bir alternatif.

0pera 'nın kopyası. sadece bu

FIREFOX 4 BİR TARAYICI BİLE DEĞİL OPERANIN TURUNCUSU
chrome ve opera çok iyile ama seçim yapmak gerekirse chrome.
operanın testte olmamasına da üzüldüm olsa 2. olurdu herhalde.

Firefox' un en sevdiğim yanı eklentileri olması, Bende Firefox diyorum, I.E.9'da güzel ama yedek kulübesinde oturmaya devam etsin :))

nerde aynısı başlangıç ekranı aynı diye ikisini karşılaştıramazsın bence firefox

Kullanım kolaylığı, hızlı gelişimi, estetik görüntüsü, yenilikçilikteki öncülüğü ve en önemlisi hızı chrome dedirtiyor. Pc cahilleri diye başlamış bir arkadaş pc cahili ver xp de Explorer ı onada bakayım operası mozillası chromu safarisi var bir o yok varda denemedikmi üstelik p4 pcde chrome ilemi daha iyi performans alırsın explorer ilemi pc cahili millete cahil demeden önce düşün.

opera kullananlara aciyorum valla ne testleri var ne biseyleri her testte opera opera diye ilkokul cocuklari gibi bagiriyorlar.

Chrome da geçmiş tamamen silinemiyor diye biliyorum. Ayrıca gizlilik bildirimi de fiyasko. Güvenlik testi yaparken kişisel verlilerin gizliliği ve 3. kişilere satılması da göz ardı edilmemeli.

Firefox paylaşmıyor diye biliyorum.

chrome süper çok hızlı öbürkünler fiyasko pc yi zorluyo

Chrome da geçmiş tamamen silinemiyor diye biliyorum. Ayrıca gizlilik bildirimi de fiyasko. Güvenlik testi yaparken kişisel verlilerin gizliliği ve 3. kişilere satılması da göz ardı edilmemeli.

Firefox paylaşmıyor diye biliyorum.
-------------------------------------------------------------
ilk paragrafa kesinlikle katılıyotum. chrome çıktığından beri chrome yi kullandım. ancak sözünü ettiğin endişelerini ben de palaşıyordum. ve en sonunda ff4 ün çıkması ile firefox ikinci tarayıcım olmaktan çıkıp asıl tarayıcım oldu. şimdi gizllik konusunda daha rahatım. ff4 ün arayüzü de eskiye göre çok daha iyi ve basit olmuş. bu anlamda chrome'u fazla aratmadı. (bir tek hız da ufak bir gerilik var o da ciddi bir durum değil)

chromu hızlı kasmıyo (dedemin bilgisayırın tek bu çalışıyo)

ikisi de değil.

IE9 en hızlısı, hız da hız diyenler nerede? :D
Kaldıki en az açığı bulunan tarayıcı operadan sonra.
Chrome kadar çökmüyor, ff4 gibi hantal değil

bilgisayardan anlayan insan (gerçekten anlayan) firefox'u beğenmiyorsa ben de firefox u silerim arkadaş.
ayrıca google'ın yöneticisinin söylediklerini bile dinleseniz, chrome'u asla kullanmazsınız ki chrome'daki bir çok şaibe de cabası.
ben amerikadan çıkma hiçbir şeye güvenmiyorum, windows'a bile ama firefox kabul edilebilir

şimdi ie ve firefox u bir kenara koyalım chrome u bir kenara koyalım... chrome sürekli gelişim peşinde... sürekli standartları zorluyor ve en hızlısını her defasında yapıyor... yan gelişimlerde taçlandırıyor bu tarayıcıyı tabiki.

Anlık bakmaktan ziyade, genel gelişime bakmalı. Tercih Chrome'dur.

Firefox dan hiç bir zaman vazgeçmem eklentileri olsun özellikleri olsun benim her isteğimi karşılıyor fakat şu 4.0 lı versiyon ile birlikte baya baya donar oldu özelliklede flaş videolar ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Youtube a girdiğim ve video izlediğim sıralarda kilitleniyor ve kapatamıyorum mecburen sonlandırmak gerekiyor. Tabi benden kaynaklıda olabilir bu makinem güçlü diye kendime suç bulmuyorum.Diğer yandan normal kullanımda değilde video içeriklerde kitlenmesi ayrı bir sıkıntı. Şu flaştan internet dünyası kurtulsa da html 5 e geçsek süper olacak. En büyük destekcilerinden biri olan apple ı taktir ediyorum. Bu şekildeki hareketleri ile kendini değerli kılıyor

Abicim bende FF hastasıyım bir ara FF donduğu için kızıp chrome kurmuştum malesef chrome de beni yüz üstü bıraktı tekrar FF frover...

abi bence 1. chrome 2. ıe9 3. firefox hepsini de kullandım ve kişisel olarak test ettim. kullanışlılık olarak chrome un eline ikisi de su dökemez.

bu testte sunulan tarayıcıların üçü de ayrıca ek olarak safari de yüklü bilgisayarımda. kafama göre takılıyorum. ama operayı hiç denemedim. en iyi chrome hep onu kullanırım genelde :)

arkadaşlar ben bi firefox kullanıcısıyım etrafımda arkadaşlarım chrome kullanıyorlar ve övüyorlar ben kullandığım tarayıcıdan son derece memnunum Yapılan testlerede acıkcası inandığımı söyleyemeyeceğim firefox gerçekten görsellik bakımından kullanım acısından cok uygun sık kullanılanlara yakdettiklerimi dosya olarak alabiliyorum cok rahat bir şekilde formattan sonra aktarabiliyorum ve arka plan bannerleri ile süslenmesi bence göz arda edilemeyecek bir özellik

Bende hepsini denedim beyler ama en hızlısı İE9 onu kullanıyorum önceden google chrome vazgeçilmezimdi chromede çok hızlı kasmıyor kesintisiz çalışıyor microsoftun yeni yeni aklına geliyor hızlı tarayıcı yapması bugüne kadar nerdeydi opera tarayıcı bile değil safariye güzel diyenler hiç pc kullanmasınlar safaride kullandım bişeye yaramıyor kullanmadığım tarayıcı kalmadı en son İE9 kullannıyorum çok rahatım testlerde de belli oluyor zaten 1.ci sırada en hızlı tarauıcı ünvanına sahip microsftun aklı başına gelmiş tebrik ederim inş İE10 böyle olur ama fazla eklentileri yok

Bende hepsini denedim beyler ama en hızlısı İE9 onu kullanıyorum önceden google chrome vazgeçilmezimdi chromede çok hızlı kasmıyor kesintisiz çalışıyor microsoftun yeni yeni aklına geliyor hızlı tarayıcı yapması bugüne kadar nerdeydi opera tarayıcı bile değil safariye güzel diyenler hiç pc kullanmasınlar safaride kullandım bişeye yaramıyor kullanmadığım tarayıcı kalmadı en son İE9 kullannıyorum çok rahatım testlerde de belli oluyor zaten 1.ci sırada en hızlı tarauıcı ünvanına sahip microsftun aklı başına gelmiş tebrik ederim inş İE10 böyle olur ama fazla eklentileri yok

google chorme 1 2ie9 3 mozilla

firefox cok kullandim baktim cöküyor kabak tadi veriyor sildim gectim chromeye iyikide gecmisim nefes aldim benim icin firefox bitmistir bes para etmez bundan sonra herkeze chrome tavsiye ediyorum 1 numara chromedir kurun rahatlayin otomatik kendini güncellesin arkasinda kocaman google var güvenliginden endise etmeyin birde yanina wot ve ab block eklentisini kurun tamam keyfini sürün internetin deneyin pisman olmassiniz

hayatınız yalan

Opera denemeyen bilemez. Çoklu parola yöneticisi, SpeedDial (Hızlı Erişim Düğmeleri), Sağ tuş hareketleri (sayfalar arası geçişler ve daha fazlası için), Hız... Üstelik IE, Chrome ve Mozilla'ya göre daha gelişmiş ve etkileşimli Geliştirici Araçları (DragonFly: Öğeyi Denetle olayı). Bir web tasarımcı bundan daha iyi bir debug aracı bulursa paylaşsın...

17 Tem 2013 21:47 Alıntı olarak yazdım; Chrome kendini güncelleyebildiği gibi artık Firefox'da otomatik olarak size sorarak kendini güncelleştirebiliyor ayrıca Firefox'da verilerinizi kolayca yedekleyebilir ve bir başka Firefox kurulu pc'ye kolayca aktarma yapabilirsiniz Firefox tarayıcıya hakim olmanızı sağlayacak topluluk güncellemesi özelliğini de beraberinde getiriyor dileyen herkes kendi tarayıcısını ücretsiz olarak güncelleyebilecek. Google'a bu kadar güvenme nedeninizi anlayamamaktayım sonuçta babamızın oğlu değil her iki firmada işini en iyi yapma gayretinde ancak Google her zaman için birşeyleri batırıyor Firefox son zamanlarda çok yol katetti. O zamana göre çökme nedeninin eklentilerden kaynaklandığını söyleyebilirim :)

BENDE CHROME KULLANICISIYDIM TA Kİ 1 SAAT ÖNCESİNE KADAR SÜREKLİ KASTIĞI İÇİN PC DE KENDİLİĞİNDEN YÜKLÜ OLAN İNTERNET EXPLORER i denedim 0 KASMA SÜPER GELİŞMİŞ TAVSİYE EDİYORUMMM

Sen de yorum yaz