Firefox, önümüzdeki ay Flash'ı engellemeye başlayacak!

Web'in köşelerinde hayatını sürdüren Flash, bu çok popüler web tarayıcısı tarafından engellenmek üzere!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox, önümüzdeki ay Flash'ı engelleyecek!

Firefox'un geliştiricisi Mozilla, bugün yaptığı bir duyuruyla "kullanıcı deneyimi için şart olmayan" Flash içeriğini Ağustos 2016'dan itibaren engellemeye başlayacağını söyledi.

Böylece Firefox'un Flash'ı bitirme hareketi hayata geçmiş oldu. Mozilla daha önce yaptığı bir açıklamada 2017'den itibaren Flash içeriğini "tıkla ve oynat" mantığıyla sunacağını söylemişti. Ağustos'ta yapılacak değişiklik, Mozilla'ya göre Firefox'un kilitlenme sayısını yüzde 10 geriye düşürecek ve "daha iyi güvenlik, daha uzun pil ömrü, daha hızlı sayfa yüklenmesi ve daha çabuk tepki" sağlayacak. Firmanın bugün paylaştığı veriler, YouTube ve Facebook'un Flash videoyu bırakıp, varsayılan olarak HTML5 videolar sunmaya başlamasıyla birlikte eklenti kilitlenmelerinin azaldığını gösteriyor.

Bu hamleyle Mozilla, Flash'ı bırakmayı planlayan Google, Microsoft ve Apple gibi firmaların izini takip ediyor. Adobe'un kendisi bile geçen sene Aralık'ta yaptığı bir açıklamada herkese Flash'ı bırakma tavsiyesinde bulunmuştu, ancak Flash'a internetin birçok köşesinde halen rastlamak mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ben çoktan engelledim bile...

Ram olayını bi azaltta flasha bakarsın fuzuli işler peşindesin

Flash artık bitmeli. Adobe bile flash ı evlatlıktan reddetti. İnternetteki oyunlar yerine windows 10 mağazasındaki oyunları oynayın. Yani flashı silin kullanmayın. Aynısı java için fakat minecraft gibi popüler oyun ve uygulamalar java kullandığı için gerekli. Minecraft microsoft un elinde dirext e geçirirse daha iyi olur. Java da güvenlik açıklarıyla dolu. Bu arada android in içinde de java var.

HTML5 artık bir noktaya geldi. Eski bir Flasher olarak ben bile Flash'ın artık emekliye ayrılması gerektiğini düşünüyorum ama bu zaman alacaktır. Firefox'un "Tıkla, oynat!" stratejisi doğru bir stratejidir. Güvenlik ve performans kayıplarının bu şekilde önüne geçilecek ve Flash tamamen ölünceye kadar da insanlar gerektiğinde ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir. Aslında Flash için çok şeyler yapılabilir ve şikayet konusu olan tüm sorunlar ortadan kaldırılabilirdi ama Adobe isteneni veremedi...

Firefox, Chrome fark etmiyor, APU'larda HTML5 işlemciyi acayip yoruyor. Özellikle 720p60 ve üzerini, ben flash'e dönmek zorunda kaldım.

Sen de yorum yaz