Firefox, önümüzdeki ay Flash'ı engellemeye başlayacak!

Web'in köşelerinde hayatını sürdüren Flash, bu çok popüler web tarayıcısı tarafından engellenmek üzere!

Flash'a unutamaycağı tekme!

Firefox'un geliştiricisi Mozilla, bugün yaptığı bir duyuruyla "kullanıcı deneyimi için şart olmayan" Flash içeriğini Ağustos 2016'dan itibaren engellemeye başlayacağını söyledi.

Böylece Firefox'un Flash'ı bitirme hareketi hayata geçmiş oldu. Mozilla daha önce yaptığı bir açıklamada 2017'den itibaren Flash içeriğini "tıkla ve oynat" mantığıyla sunacağını söylemişti. Ağustos'ta yapılacak değişiklik, Mozilla'ya göre Firefox'un kilitlenme sayısını yüzde 10 geriye düşürecek ve "daha iyi güvenlik, daha uzun pil ömrü, daha hızlı sayfa yüklenmesi ve daha çabuk tepki" sağlayacak. Firmanın bugün paylaştığı veriler, YouTube ve Facebook'un Flash videoyu bırakıp, varsayılan olarak HTML5 videolar sunmaya başlamasıyla birlikte eklenti kilitlenmelerinin azaldığını gösteriyor.

Bu hamleyle Mozilla, Flash'ı bırakmayı planlayan Google, Microsoft ve Apple gibi firmaların izini takip ediyor. Adobe'un kendisi bile geçen sene Aralık'ta yaptığı bir açıklamada herkese Flash'ı bırakma tavsiyesinde bulunmuştu, ancak Flash'a internetin birçok köşesinde halen rastlamak mümkün.

Okuyucu Yorumları