Firefox Quantum Hazır; İndirebilirsiniz!

Firefox'un gelmiş geçmiş en önemli güncellemesi Firefox Quantum, sonunda yayınlandı! İşte Quantum'u önemli yapanlar...

Firefox Quantum Hazır; İndirin!

Mozilla, Firefox'un iddialı değişikliklerle gelen 57. sürümünü Firefox Quantum adıyla indirmeye sundu. Web tarayıcısı artık hem daha hızlı, hem de daha düzenli bir arayüze sahip.

Hızlanan ve RAM kullanımı azalan Firefox Quantum, sonunda Chrome'u zorlamaya başlayabilir. Google Chrome'un pazar payı şu an yüzde 55 seviyesinde ve Firefox, Safari'nin gerisinde üçüncü sırada bulunuyor.

Mozilla, Firefox Quantum'un "2004'te yayınlanan Firefox 1.0'dan bu yana en büyük güncelleme" olduğunu söylüyor. Apple'ın abartılı cümlelerini andıran bu ifadenin haklı bir yanı olabilir. Firma, yeni Firefox'un "her yönden daha iyi olduğunu" da ileri sürüyor.

Quantum'un en önemli yeniliği, Mozilla'ya göre "6 ay öncesinin Firefox'undan iki kat daha hızlı olması". Quantum'un birden fazla işlemci çekirdeğini kullanması ve Rust içindeki yeni CSS motoru sayesinde kaynak tüketimi, eski Firefox sürümlerinden daha düşük.

Web tarayıcısının görünümünde de teknik alandakiler kadar önemli değişiklikler var. Photon adlı yeni kullanıcı arayüzü, köşeli sekmelerden ve yumuşak animasyonlardan oluşuyor ve modern, sade bir anlayışa sahip. Hatta Mozilla'nın yeni arayüzü, diğer web tarayıcılarının eski görünmesini sağlayacak kadar iyi.

Firefox Quantum (Beta) vs ChromeFirefox Quantum (Beta) vs Chrome
A comparison of page load times for Firefox Quantum (Beta) and Chrome. Test it yourself: f Videos captured using webpagetest open source project ). Running on hardware: Acer Aspire E 15 E5-575-33BM 15.6-Inch FHD Notebook (Intel Core i3-7100U 7th Generation , 4GB DDR4, 1TB 5400RPM HD, Intel HD Graphics 620, Windows 10 Home) Performance will vary based on system configuration, network connection, and other factors.

Firefox kullananlar, otomatik olarak Quantum'a yükseltiliyorlar. Firefox sisteminizde yüklü değilse, onu buradan Windows, Mac, Linux, Android veya iOS için indirebilirsiniz. Chrome'la ilgili şikayetleriniz son zamanlarda arttıysa (herkeste olduğu gibi), Firefox'a bir şans vermenin zamanı gelmiş olabilir.

İndirin: Firefox Quantum

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Zaten son iki aydır 64 bit e güncellediğinde baya iyiydi. Quantumun beta sürümünü de kullanmıştım ama arayüzde hata vardı. Ve evet gerçekten iyi.

Ben böyle yavaş çalışan tarayıcı görmedim.Firfoxun en kötü sürümü.Web sayfalarını yavaş açıyor.Bir çok çökme raporu oluştu.Developer Edition sürümü daha performanslı çalışıyor.Bence onu deneyin.

Nihayet hızlı başlangıçla açılabiliyor uygulama. Arayüzü de gayet güzel. Fakat sayfalar gerçekten çok ağır yükleniyor.

bu sürümünde denemedim ama bir önceki firefox versiyonlarında 55-56 sanırım, 0 1 2 3 serileride dahil , adblock plus kullanmayın, açılışta çok fazla donmasına sebep oluyor,

Olmuş valla bu sefer. Şu uyumsuz eklentileri de hallederlerse on numara olacak. Kurulum yapacaklara temiz sıfırdan kurulum yapmalarını öneriyorum.

ram kullanımı hala fazla chrome 7 sekme 150 mb harcarken firefox quantum tek sekme de 170 mb harcıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir