"Fiziksel web" Android'e geliyor!

Google'ın şimdiye kadar sadece iPhone'da sunduğu bu ilginç işlev, nihayet Android'e geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
"Fiziksel web" Android'e geliyor!

Google, Bluetooth LE beacon'larında kullanmaya yönelik Eddystone standardını geçen sene ortaya çıkarmıştı. Bu sayede Bluetooth noktaları, telefonunuza veya akıllı cihazlarınıza bilgi gönderebiliyordu. Google'ın "fiziksel web" dediği bu sistem, bir süredir iPhone'da test edilmekteydi. Şimdi ise sistemi Android'de test etmek mümkün hale geliyor.

Fiziksel web'le ilgili birçok terime rastlasanız da, sistemin nasıl çalıştığını anlamak zor değil. Sistemde "beacon" adındaki fiziksel cihazlar, gerçek dünyada belirli noktalarda bulunuyorlar ve siz, bu cihazların yanından geçtiğinizde telefonunuz, cihazdan bir miktar bilgi alıyor (örneğin bir web sayfası). Bu gerçekleştiğinde telefonunuzda bir uyarı görüyorsunuz.

Sistemin kullanıldığı yerler henüz çok kısıtlı. Bazı eğitim kurumları, programlarını veya duyurularını öğrencileriyle paylaşmak için sistemden faydalanmaya başlamış durumda. Sistem, CES 2016'da ziyaretçilere yardımcı olmak için de kullanılmıştı.

Sistemden bugüne kadar sadece iPhone'da Chrome kullananlar faydalanabiliyordu. Ancak yakın zamanda Android kullanıcıları da Chrome 49 yoluyla işlevden faydalanabilecek. Kullanıcı bir beacon'ın yanından ilk geçtiğinde sistemi kullanmayı isteyip istemediğine dair bir uyarı alacak. Beacon'ın yanından sonraki geçişlerinizde sadece sessiz uyarılar alacaksınız.

Ancak bugün yolda dolaşırken bir beacon'a rastlama olasılığınız oldukça düşük. Bunun yanında sistem henüz ilk aşamalarında olduğundan birçok alanda geliştirilmesi gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

türkiye için durum ne

Yeni reklam yöntemlerinden biri, daha etkin ve sıkıcı olacak. Aslına bakarsanız bu teknolojik gelişimler giderek zırvalığa dönüşmeye başladı. Hayatımızı kolaylaştıran şeylerin bir çoğu güzelim zamanımızı heba etmekte.

8 sene önce gönderdiğim bir projeydi. Hayata geçmiş olması çok sevindirici!..

@cleverman 15 yıl önce bir filmde görmüştüm :)

Yıllar önce bir proje daha göndermiştim. Akıllı telefonlar tarafından dar alanlarda yayınlanan web sayfaları projesi. Diğer bir deyişle Akıllı Telefon Dar Alan Server Projesi. Örneğin bir restoranda oturuyorsunuz ve telefonunuz tarafından restoranda oturanlar için sizi tanıtan bir web sayfası yayınlanıyor. Restoranda oturup da sizi tanımak isteyenler telefonunuzun wi-fi'ından yayınlanan bu sayfaya giriyor ve sizi tanıyor. Google; bu proje de seni bekliyor...

Ha ha tabiki Türkiye'de olmayacak bir 10 sene kadar filan o da en az! En sona hep biz bırakılıyoruz :) Süperiz biz yahu! Mükemmel ötesiyiz kralız ya kral.

Haclerların virüs göndermesi için yeni bir yol gibi duruyor!!!! Beacon'u ele geçir, sonrada oradan geçen telefonlara sız! Bence iyi bir şey değil! Hem Hacker saldırısı hemde reklam amaçlı kullanılır! Zaten yeterince reklam görüyoruz!

Tabii ki Smart Phone Small Area Server, o alan içindeki tüm small area server'ları tespit edip size server'ları kişilerin avatarları ile listeleyebilecektir. Bu sayede bir barda karşınızda oturan kişinin dar alan server'ını anında bulabileceksiniz. Onun sayfasını inceleyebilecek, ona kendi sayfanızı gönderebilecek ve de onunla mesajlaşabileceksiniz. Tabii ki durumu uygun olmayan kişilerin bu teknolojiyi kullanmalarının sakıncaları vardır. Bizler teknolojileri normal insanlar için üretiyoruz...

@cleverman Sen çok yalnızsın :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost