Gates'ten Google'ın balon projesine eleştiri!

Bill Gates, Google'ın büyük merak uyandıran ilginç internet projesiyle adeta dalga geçti...

  • Zeynel A. Öztürk
Bill Gates: "Google balonları sizi iyileştirmez"

Google, Haziran ayında duyurduğu yeni balon projesiyle interneti dünyanın her yerine ulaştırmayı amaçladığını göstermişti. Uzaktan kontrol edilebilen balonlar 20 kilometre yükseklikte asılı kalacak ve gökyüzünde bir ağ oluşturacaklardı. Böylelikle internete bağlanamayan bölgelere 3G bağlantısı sunulacaktı.

Google, Project Loon sayesinde çok daha fazla kişinin tıbbi bilgilere ulaşabileceğini, bunun hayat kurtarabileceğini savunuyor. Ancak üçüncü dünya ülkelerine yardım etme konusunda son derece tecrübeli olan Microsoft yönetim kurulu başkanı Bill Gates, Project Loon'un sağlık konusundaki faydalarından şüpheli.

Bloomberg Businessweek'e konuşan Gates, şunları söyledi: "Sıtmadan ölürken sanırım yukarı bakıp bu balonu göreceksiniz. Ama bu balonun size nasıl yardım edeceğini bilmiyorum. İshal olan bir çocuğu iyileştirecek bir web sitesi de yok. Dijital devrime yürekten inananlardanım. Büyük sağlık hizmeti merkezlerini, okulları birbirine bağlamak iyi şeyler. Ancak düşük gelirli ülkelerde bunun ne kadar işe yarayacağı tartışılır. Tabi, sıtma için direkt olarak bir şey yapacağınızı söylüyorsanız, bu ayrı bir konu."

Gates, Google'ın Google.org yoluyla gerçekleştirdiği hayırsever işleri de eleştirdi. Google.org'un başta kendisine koyduğu hedeflerin oldukça geniş olduğunu, ancak Google'ın bu hedeflerin bir kısmını kırptığını söyleyen Gates, şunları ekledi: "Şimdi sadece temel işi yapıyorlar. Bu iyi. Ancak sadece temel işi yapanlar, yoksulları kurtarmayacak."

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bill Gates'i çok seviyorum. Süper bir insan ama Microsoft için zor günler geliyor. Başarılar diliyorum...<<<Cleverman>>>

Bu adamı can gönülden takip ediyorum hatta ilham alıyorum ve burda dünya devi Google' dan korkmayıp sözleri açık açık söylemiş eğer bu adam bu işlere geri dönerse birçok firmanın batması kesindir...

@12 Ağu 2013 14:32 Dünya Devi Google'dan korkmamış diyorsunda, Adam dünya devi Microsoft'un kurucusu :)

Gates haklı itiraz edilemez

bu konularda şirketlerin rekabet etmesi ve kullanıcılarında fanlık yapması bir fayda sağlamaz. Google ında varsa böyle bir projesi Gates ile beraber yapsın ne yapıyorsa. Adam bu işlerle yıllardır uğraşıyor böyle bir şey dediyse vardır bir bildiği.

bişey yapmak hiçbirşey yapmamaktan iyidir...

Bazen sadece dalga geçersin :D

adam haklı. google onlara reklam pompalamak için alttyapı kuruyor.

Adam haklı beyler, dağılın..

Google'ın o balonlarda ki amacı kullanıcıların bilgilerini ellerine geçirmek başka birşey değil kullanıcılar nereye ne zaman girdiğinin bilgilerini alıp ona göre reklamlar vermek ve para kazanmak ve belkide ülkelere satmak bu bilgileri hastalık filan fasa fiso bunlar...

Bir ara internet te balon demişti bu bill gates arkadaşımız ...

bill gates bu güne kadar ne yaptı acaba yoksullar icin hic birsey...... benim 10m2 iş yerime polis avukat savcı yollayıp mahkemeye vererek iflas ettirdi. şimdi afrikayı düşünücegine cehennemi düşün ihtiyar.

ben destekliyorum bu projeyi.o insanlar dünyadan ve sömürüldüklerinden habersizler.okuyacak bir kağıt parçaları bile elinde yok.Elbet nete girecek cihazlarıda yok ancak.Bunlar yardım kuruluşlarınca sağlanırsa o insanlar aydınlanıp kendilerini sömüren batıyı daha iyi tanıyacaklardır.Afrikanında kurak verimsiz topraklar olmadığını aksine dünyanın en değerli topraklarında yaşayacaklarında öğreneceklerdir.Benimkide belki bir hayal ama o insanların uyandırılması lazım.

2side farklı çıkar çevresi dolayısıyla farklı güç savaşlarından kaynaklanıyor.fancılığın luzumu yok hepside bilgileri satıyor işliyor.ve ileriye doğru yapay et yapay insan kalpsiz insan(avatar) projesi kapsamında çalışmalar yapıyor.yok hayırmış yok bilmem balonmuş projeleri kapsamında birbirlerine sallıyorlar fan kazanmak için tabikide

Bill Gates sadece bu hizmeti yapanın MS olmamasına bozulmuş saçmalıyor...

Adam haklı nerede aptal aptal bir proje prada google

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play