Google, Chrome OS'u resmi olarak tanıttı

Google Chrome OS'u resmi olarak tanıttı: İlk gerçek ekran görüntüleri, video ve detaylar burada...

Google, Chrome OS'u resmi olarak tanıttı
Chrome OS'un hedefi öncelikli olarak netbook ve PDA gibi "ikinci" sistemler...

Sahte ekran görüntülerine ve birmek tükenmek bilmeyen söylentilere son: Google en sonunda sır gibi sakladığı Chrome OS işletim sistemini gün yüzüne çıkardı. Internet devi "açık kaynaklı" bu işletim sistemini bilgisayarlardan çok PDA, Tablet gibi çevre aygıtları hedefleyerek geliştirdiğini vurguluyor.

İnternet devi, düzenlediği basın toplantısında Chrome OS hakkında merak edilen hemen her şeyi açıkladı, ilk gerçek ekran görüntüleri ve bir de resmi videoyu kullanıcıların beğenisine sundu. Toplantının ana fikri ise şu oldu: Chrome OS, bir Google ürününden beklenen hızı, basitliği ve güvenliği aynı anda sunacak.

Chrome OS, geleneksel işletim sistemi kalıplarını yıkacak gibi görünüyor. Çünkü Google'ın işletim sistemi, aslında yetenekleri inanılmaz derecede artırılmış bir web tarayıcı. Üstelik Chrome OS sabit disklerde değil, sadece SSD, yani katı durum disklerinde çalışacak.

Bir diğer dikkat çekici açıklama ise, Chrome OS'un gelişmiş bilgisayarlar için değil, netbook gibi ikinci sistemler için geliştiriliyor olması. Google, Chrome OS için donanım üreticileriyle çalışacak ve bu işletim sistemi için geliştirilecek özel cihazlar piyasaya sürülecek. Yani hiç kimse Chrome OS'u indiremeyecek, işletim sistemine sahip olmanın tek yolu, Chrome OS destekli bir cihaz almakytan geçecek.

Bildiğiniz işletim sistemlerinden çok farklı...

Google, Chrome OS için büyük üreticilerle birlikte çalışacak.

Chrome OS, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, komplike yazılımları çalıştıracak bir işletim sistemi değil. Desteklenen tüm uygulamalar web tabanlı olacak. Detayları açıklanmasa da, Chrome OS çevrim dışı olarak da kullanılabilecek; ancak tam performans için web bağlantısı şart olacak.

Chrome OS'un aslında yetenekli bir tarayıcı olduğundan bahsetmiştik. Bu tarayıcı tabii ki Chrome'dan başkası değil. Bu durumda diğer tarayıcıların Chrome OS'u desteklemesi doğal olarak pek mümkün görünmüyor.

Chrome OS'un 2010 yılı sonunda hazır olması bekleniyor. İlk açıklamalar Google'ın Windows 7'ye rakip olmak yerine çok farklı bir kulvarda ilerleyeceğini gösteriyor. Ancak Google'ın bununla yetinmeyip Chrome OS'u daha yüksek konfigürasyonlar için optimize etmesine de herhalde hiç kimse şaşırmayacaktır.

Yayınlanan resmi videoya buradan, ilk resmi Chrome OS ekran görüntülerine ise buradan ulaşabilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Vatana Millete hayırlı olsun

win7 forever

İlk Yorum :

Helal Olsun :)

Hayal kırıklıgına ugradım.Bızım gıbı dandık ulkelerde ınternetın durumu bellı.Google bunun ıcın harcıyacagı parayı ubuntuya yatırsa super bır lınux dagıtımı ortaya cıkardı.

zor be google için bu. ama umarım başarır.

ne bekledik, ne çıktı, bence korktu ve gerçekleri gördü google, sonuçta her ne kadar çok iyi bir şirket de olsa, kolay değil bir anda rakip olmak microsoftun windows'una veya mac os'ye, çünkü temelleri geçmişe ve tecrübeye dayanıyor bu sistemlerin. İkinci olarak da video'dan da anlaşıldığı gibi google ileride herşeyin internet üzerinden olacağını düşünüyor, demek ki bulut işleme yönelecekler...

"Yani hiç kimse Chrome OS'u indiremeyecek, işletim sistemine sahip olmanın tek yolu, Chrome OS destekli bir cihaz almakytan geçecek. "

Bu zihniyetle pazara nasıl hitap edeceksin be Google!?

Eğer sadece geliştirilmiş bir web tarayıcıysa windows içinde kurulup kullanılabilmesi gerekmez mi?

"Google, Chrome OS için donanım üreticileriyle çalışacak ve bu işletim sistemi için geliştirilecek özel cihazlar piyasaya sürülecek. Yani hiç kimse Chrome OS'u indiremeyecek, işletim sistemine sahip olmanın tek yolu, Chrome OS destekli bir cihaz almakytan geçecek. "
Bu olmadı ama google bende bir an önce çıksın benim netbooka kuruyum diycektim ya

Bence google microsoft ile olan rekabetini biraz yumuşatarak geri adım attı. En son olarak ortaya atılan "google'ı bitirmek için 1milyar dolarlık fikir" acaba google ın yumuşamasında etken mi oldu?!!!!

google burda gene farklı bir olaya girmiş windows7 ve xp ile ugraşmayıp yeni bir kapı acmış kendine donanımla birlikte yükleme şeklinde basit hızlıbir işletimsistemi sunmuş önüde baya acık görünüyor basit ofis dökümanları mailler görüntülü sesli iletişim aracları temel internet bileşenleri gayet başarılı 5 saniyede acılan sistem hızı ve buna benzer bir sürü olay tutma ihtimali var bence kendi capında ama hala xp ve benzerine rakip olamaz ama bir iphone ipod türü güclü bir sistem oluştura bilir android ve chrome os artı chrom ile googlen çeşitli ücretsis program ve icerik destekleriyle mobil ve nettop piyasasında %50 ye yakın piyasa alabilir

aptal google aptal

microsofttan ne farkın kaldı şimdi google ? kusurabakma ozaman windows kullanmaya devam

ben bu konu ile ilgili önceki haberlerin altına yazdığım herşey adım adım ortaya çıkıyor, daha önce de değim gibi Google' ın amacı kimseye rakip olmak değil ama şartlar onu bir kısım ürünlerde rakip pozisyonuna sokabilir.

diğer yorumlarımda ki gibi Google' ın arka planında özel cihazlardan bahsetmiştim ve çok yakında bu cihazları ortaya çıkartacaklar.

unutmayın ki Google bilgisayarların temel işletim sistemi için değil sosyal yaşamlarımızda yer alacak ve bu yolla daha çok vede çabuk yaygınlaşacak harika bir yol izliyor.

SONUÇ:
birgün annemizle yada eşimizle yada aradaşlarımızla bir cafe - restaurant ta otururken alş veriş için yanımızdaki netbookları açıp "hadi bu gün şuraya gidelim bak şu mağazada şu ürün çıkmış" diyeceğimiz ve netbooktan mağza mağza gezeceğimiz günler çok yakında ve işte Google bu olayı gerçekleştirmeye çalışıyor...!!!

buda ancak çok hızl açılan hafif bir sistemle ve üzerinde çalışan çok hafif ama pratik uygulamalarla gerçekleşir...

yine söylüyorum ki; akında Chorome yüklü televizyonlar ve diğer çevre birimleri etrafımızda belirecekler...

hatta Windows ile ağdan iletişim bile kurup yeni bir yaşantı biçiminin ortaya çıkması bile gerçekleşecek, mesela : Chorome yüklü arabımızın evdeki Windows bilgisayarından her sabah aldığı komutla klimayı çalıştırıp aracı ısıtması ve arabaya binmek için kapıyı açınca otomatik olarak radyoyu çarak haber kanalına geçmesi, araç ekranında yol bilgisayarı üzerinden işaretlediğimiz poaçacı ya geldiğimizde sinyal vererek uyarması vs...

işte Chorome ve Widows' un gelecekleri...

WINDOWS ise masaüstü ve taşınabilir sistemlerin ANA İŞLETİM SİSTEMİ olmaya evam edecek...

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE WINDOWS ' la daha mutlu günlere...
(yakında bu listeye Chorome' de katılabilir)

Hem açık kaynak kodlu, hem de indirilemez..
Sadece özel cihazlarda yüklü olarak gelecek!!!
Böylece ücretsiz masalları da son bulmuş oluyor...

Ayrıca Windows 7'li netbook'lar piyasaya çıkmaya hazırlanıyorken, Chrome olan netbook neden tercih edilsin onu hiç anlamadım...

Bir de PDA için geliştirilmiş açıklaması da anlaşılmaz. Ya siz cep telefonları ve PDA için "android"i geliştirmiyor musunuz?

Sadece SSD'lere yüklenebilecek olması nasıl bir mantıktır? Tamam depolama teknolojisi o yönde gelişiyor ama daha bugünden çok iddialı olmuş...

Olur olmaz nedenlerle Apple'a saldıranlar bunları duyunca ne yorum yapacak merak ediyorum?

Chrome os a göre donanım yapmak çok güzel fikir. Her donanıma da 10 yıl güncelleme desteği ver pc satışları durur. Donanımcılar da yazılım şirketi kursun. Donanımlar aldı başını gitti yazılımcılar ayakta uyuyor.

A Chrome OS computer will run no local applications, Pichai explained, and user documents and other data will be maintained via Web-based cloud storage. "With Chrome OS, every application is a Web application," Pichai said.

Bu ne yaaa, böyle işletim sistemimi olur ? Şimdi tepki gösteriyoruz da birkaç sene sonra adamın dediğine gelmeyiz umarım.

yahu şu haber tam bir hayal kırıklığı oldu. tam bilgisayara ikinci işletim sistemi olarak yükleyim derken, kimse indiremeyecekmiş artı solid state diskte çalışacakmış öyleymiş böyleymiş :( offf of gene windowsa talim yani

Bir firma kendi kendine gol atarmı, atıyormuş demek, yada bunu gerçek bir işletim sistemi gibi tanıtmanın ne anlamı var.Google ın açıkkaynak kod samimiyetide anlaşılmış oldu, google demek para demek, bu adamlar microsofttan tehlikeli.

İnsanlar hızdan bashediyor.İşletim sistemi on saniyede acılsa ne olur bır dk da acılsa ne olur.Onemli olan kullanıcının ısını goruyomu ve ınsanlar ıhtıyacı neyse ona goremı ısletım sıstemı kullanıyor.

Üzülmeyin gençler, hele şu Chrome OS'u sahalarda görelim; sevgili Hacker'lar bize indirme linklerini sunar. :p :) Donanım uyumu hikaye olur sonra. :p :)

Googlenin derinlerdeki amacı google chorme tarayıcısının kullanım yüzdesini artırmak. Çünkü bu işletim sistemini yaptıklarının bir kaç kat daha iyisini firefox un eklentileri yapar.
Google ben bunu yaptım diye nasıl piyasaya sürer anlamıyorum.

Aslında bu özel donanım olayını windowstan da görmüştük. anakartlarda açılışı hızlandıracak hafıza koymaya filan çalışıyordu üreticiler. Ama google bu işi çok daha etkili şekilde yapacak bence. Fiyatıda abartmazlarsa ilk deneyenlerden biri olacağım büyük ihtimal. Google'ı takip eden yanlış yola sapmaz. Gözünüz kapalı google ı takip edin zararlı çıkmazsınız. Adamların işleyişini okullarda ders yapıp anlatmak lazım. Bilgisayar kullanıcılarının ve insanların başına gelen en iyi şeylerden biri bu oluşum. Yıllardır google os un gelecek diye dalga geçiyorlardı. Sonunda o günlere de yaklaştık.

Bu ne şimdi onca zaman merakla bekledik. sır gibi sakladılar. sonuç hüsran. insanlar windows egemenliğinden kurtulmak isterken google'la ümit bağladılar. Google'nin yaptığıysa insanları internete çekerek daha fazla para kazanmasını sağlayacak web tabanlı ne olduğu tam anlaşılamayan bir sistem çıkarmak oldu. windows buna karşılık BİNG OS çıkarsa tam karşılığı olur. sömürüye devam. yazık

Google Chrome OS GNU lisanslı linux çekirdeğine kurulu, bu nedenle indirilemeyecek diye bir şey söz konusu olamaz. İsteyen herkes Chrome OS'un kodlarını indirebilir. Ama derlenmiş binary kodlarını yayınlamayacaklar. Çünkü, derleyip o binary kodları yayınlasalar bile belli bir configurasyona uygun derlenmiş olacak. Chrome'da kurulum vs. olmadığı içinde son kullanıcı o halini kullanamaz.
Bu nedenle, Google, farklı configurasyonlarda kurulum vs. yapılabilmesi işini geeklere ve gnu topluluğuna bırakıyor.

ne adamsınız be

cahilce yorum yapıyonuz

google chrome u para ilemi satacak sanki

hackerlar link verecekmiş hiç gülecegim yoktu

Her zaman ve Daima Windows 7 ye Devam... Google sen Chrome yüklü cihazlardan para kazanıcam diye bekle dur... Sizin yapacağınızı Nokia şimdiden yapmaya başladı zaten. Maemo işletim sistemli Nokia N900 al keyfine bak. Chrome yüklü cihaz alınca hem Google kazancak hem donanımcı... Fiyattaki aldığı oranı bizle paylaşacak mı acaba Google?

google niye para ile satsın alt yapısı olmayan forum yapma istersen

çok salakça birşey. en basitinden hd filmlerimi nasıl seyredicem, call of duty nasıl oynayacam. web tarayıcısından web tarayıcısı olur, işletim sistemi olmaz. google yaptım oldu diyor hayret birşey ya.

Sen de yorum yaz