Google'dan Apple'a rakip yeni servis!

Apple ile rekabette hız kesmeyen Google'ın hedefinde, bakın bu kez neler var...

Herkesin sağlığı Google'a emanet

Google, Apple ile rekabetinde yeni bir cephe açıyor ve Apple'ın sağlıklı yaşam için başlatacağı HealthKit servisine rakip olarak, akıllı telefonlarla birlikte kullanılacak Google Fit servisini hayata geçirmeyi planlıyor. Google'ın içinden sızan bilgilere göre, Google Fit servisi, her türlü sağlık ölçer akıllı cihazdan gelen verileri derleyebilecek potansiyele sahip olacak. Böylece nabız ölçer, adım ölçer gibi özelliklere sahip akıllı telefonlar Google Fit servisini kullanabilecek.

Elbette bu servis aynı zamanda Google'ın herkesin sağlık verilerini kayıt altına tutarak ileride bu verileri reklam verenlere satması anlamına gelecek. Yani, koşarken kısa sürede tıkanıyorsanız ve duraksıyorsanız, web sitelerini ziyaret ederken karşınıza sık sık özel hastanelerin kalp sağlığı programlarına dair reklamlar çıkabilecek. Google elbette bu uygulama sayesinde, bisiklet, yürüyüş, koşu, yüzme veya diğer başka sporlara olan ilginizi de kayıt altına alarak ilgili firmaların reklamları ile sık sık karşılaşmanızı sağlayacak.

Sağlık uygulamaları konusundaki tek rakipler Google ve Apple da değil. Samsung da geçen ay Sami isminde prototip bir sağlık servisini duyurmuştu. Bakalım, bu yarıştan kim lider çıkacak?

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

google çok yenilikçi gerçekten.

"Elbette bu servis aynı zamanda Google'ın herkesin sağlık verilerini kayıt altına tutarak ileride bu verileri reklam verenlere satması anlamına gelecek." İyi özetlemişsin chip. Zaten google çıkarı olmadan ne yapar ki? Parayla satsa daha iyi olur bizim açımızdan.

hayrına bi iş yapan bi şirket varda bizmi bilmiyoruz....

Sanki apple bizim verilerimizi saklayacak ta. Ondan önce parmak izi okuyucusundan şüphe duymak lazim

reklam görmek için para verip bir cihaz alacağımı sanıyorlarsa yanılıyorlar..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir