Google Maps Artık Sanat Galerilerini De İçeriyor

Street View artık size müzeleri dolaştırıyor ve hatta sanat eserleri hakkında ek bilgi sunuyor!

  • Ali Ruhi Öztürk
Google Maps Artık Sanat Galerilerini De İçeriyor

Google, 2011'den beri sanat eserlerini keşfetmemiz için yeni araçlar üretiyor. İlk olarak klasik sanat eserlerinin gigapixel görsellerini yayınlayan şirket, geçen yılın Haziran ayında sanat koleksiyonlarını incelememizi sağlayan Culture uygulamasını yayınlamıştı. Şimdiyse araştırma devi Google Maps ile Culture fikirlerini birleştirerek Street View'da müzeleri dolaşmamıza olanak tanıyor ve aynı anda ek açıklamalarla eserleri tanıtıyor.

Searching for art just got better. Where will you start?Searching for art just got better. Where will you start?
Visit your favourite museums in Street View and read more about the artworks around you via the latest Google Arts & Culture annotations in Google Maps. Learn more on and download the app Google Arts & Culture Android: IOS: Tweet us Join us on Facebook Join us on Instagram

Videoda gördüğümüz gibi, Google Maps'ı açıp dijital tura hazır olan bir müzenin ismini yazarak telefon veya bilgisayarınızdan sanat müzelerini dolaşabilirsiniz. Google, sanat eserlerinin ek açıklamalarını kullanıcılara sunabilmek için makine öğrenme sistemleri kullanarak eserleri görsel olarak algılıyor ve detaylı açıklamaları buluyor.

Kısacası, artık dünya çapında yaklaşık 15,000 müzeyi hem dijital olarak dolaşabilirsiniz, hem de sanat eserleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz