Google TV, yerini Android TV'ye bırakıyor!

Google'ın başarısız denemelerinden biri daha emekliye ayrılıyor. Yerine ise bakın ne geliyor...

Google TV, yerini Android TV'ye bırakıyor!

Google TV'nin artık güncelleme almayacağı, geliştirici araçlarının emekliye ayrılacağı ve yerini Android TV'ye bırakacağı, Google tarafından duyuruldu.

Android TV, Google tarafından bir süredir yoğun olarak tanıtılmaktaydı. Firma bu platformu kullanan Nexus Player'ı da iki ay önce ortaya çıkarmıştı. Bu yüzden başarısız Google TV'nin desteğinin sonlandırılması, pek şaşırtıcı değil. Google'ın gönderisi, "az sayıda" Google TV cihazının Android TV'ye güncelleneceğini söylüyor; diğer cihazların kaderi hakkındaysa şimdilik bir bilgi yok.

Android TV, Android Lollipop'u temel aldığı için geliştiricilerin uygulamalarını ona uyarlaması, Google TV'ye uyarlamaya kıyasla çok daha kolay oluyor. Android TV için ilk büyük başarı, Sony'nin CES'te yaptığı duyuruda gelecekteki Smart TV'lerinin Android TV'yi içereceğini söylemesiydi. Google, bir blog gönderisinde daha fazla Android TV için Sharp, Huawei ve Razer ile anlaştığını da söylüyor.

Google TV, hantal arayüzü, iyi uygulama sayısının yetersizliği ve tam QWERTY klavyeli, garip uzaktan kumandalarıyla tam anlamıyla başarısız olmuştu. Android TV ise TV izleme deneyiminizi ele geçirmek yerine, akış içeriğine ve tanıdık uygulamaları ekranınıza getirmeye odaklanıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Google sadece arama sağlayıcıdan başka bir şeye yaramadı

@11 Oca 2015 12:57 onca telefonun işletim sistemini sen mi işgal ediyorsun

Rejlam olmasın die markayı yazmicam Androidli olarak gelen google play destekli akıllı uydular var webosdan daha iyi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost