Google'dan, Android için Swift planı!

Google, Android uygulamaları konusunda önemli adım daha atmaya hazırlanıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Google, Swift'i "birinci sınıf" dil yapabilir!

Google ve Facebook, eğer iddialar doğruysa Apple'ın Swift programlama dilini kullanmayı planlıyor. The Next Web'in kaynaklarına göre Google, Facebook ve Uber'den yetkililer, Londra'da programlama dilini tartışmak üzere bir toplantıya katıldılar.

Rapora göre Swift'i en çok kullanmayı düşünen firma Google iken Facebook ve Uber, programlama dilini biraz daha merkeze taşıyacaklarını söylüyorlar. Google'ın ise Swift'i Android uygulama geliştiricilerine Java'ya bir alternatif olarak sunacağı söyleniyor.

Google'ın Swift'e olan alakasının Google-Oracle (Java'nın sahibi) yasal savaşıyla ilgili olduğu düşünülüyor. Swift'e geçiş gerçeğe dönüşürse Google'ın Android'deki birçok yazılımı API ve SDK'lar dahil olmak üzere Swift'e dönüştürmesi gerekebilir. Android Studio gibi yazılımların da Swift'e destek sunma ihtiyacı doğabilir.

2014 yazında ortaya çıkan Swift, o günden bu yana iOS geliştiricileri arasında Objective-C'ye popüler bir alternatif haline geldi. Google'ın Swift'i Android'e getirmesi, onu Android geliştiricileri arasında da popüler hale getirebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Desene google in plani javayi devreden cikarmak....

çok mantıklı bir hamle olur android için

şu java gitsin de yerine ne gelirse gelsin.

@11 Nisan 2016 17:09 java yı çok hafife alıyorsun. Java nın ne olduğunu araştır önce.

@11 Nisan 2016 17:09 Java gidip yerine Google'ın parmağının bulunduğu bir dil gelsin, ondan sonra da özgür internete yavaşça veda et.

API'ların 5 sene geriye gitmesi demek. Ortaya çıkacak bazı sıkıntıları hayal bile edemiyorum. Bir mobil yazılım geliştiricisi olarak ios tarafında Objective-C'yi tercih ederim, çünkü daha olgun, daha hatasız ve daha esnek. Android tarafında Java mükemmel değil ama Swift'den daha olgun ve oturmuş bir dil olduğu açık. Kaldı ki Swift Apple'ın. Oracle'ın çıkardığı sıkıntıyı Apple'ın çıkarmayacağı ne malum? Sonra ne olacak C# mı? Sonra Microsoft ile uğraşırlar. Google kendi dilini çıkarmalı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play