Güneşe meydan okuyan netbook!

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük dertlerinden biri daha sona eriyor: İşte bu sorunu çözen şey...

  • Ertuğrul Süngü
Bir teknolojik sorunun daha sonuna geldik
Işığı tamamen yansıtıyor

Dizüstü bilgisayar kullanıcıları başta olmak üzere, monitör üzerinde çalışan herkesin ortak bir sorunu vardır: arkadan gelen ışığın görüntüyü yok etmesi.

Bu durumun çok can sıkılı olduğunun farkına varan "Clover" isimli şirketse, ürettiği yeni netbook'u olan Sunbook'da teknolojinin geldiği yeri bir kez daha gözler önüne serdi. Sunbook kullandığı "glare-resistant" teknolojisi sayesinde üzerine gelen ışığı içeriye almaktansa, anında dışarıya yansıtıyor. Bildiğimiz LCD monitörlerden fazlasyıla farklı bir şekilde çalışan cihaz, 10.1 inç'lik Pixel Qi sistemi kullanıyor.

Pek tabii böyle bir özellik bedavaya gelmiyor. Hali hazırda bulunan 300 - 400 dolara arası netbook fiyatlarına bakacak olursak, Sunbook'un 795 dolarlık fiyatı neredeyse iki kat fark atyor. Cihazın kalan özellikleriyse gayet sıradan. Intel Atom N450 1.66 GHz işlemci, Windows 7 Starter işletim sistemi ve 1 GB DDR2 Ram.

Yine de sahip olduğu ışık geçirmez sistem sayesinde, birçok kullanıcının gözbebeği olacağı da kaçınılmaz bir gerçek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Uzun (şimdi düşündüm 8 yılı aşkın) süredir, aklımda olan bir şey birilerinin bunu düşünüp yapmış olması çok iyi, şöyle bir düşünelim; güneş ışığı veya ortam ışığının ekranın görünürlüğünü azaltıkça gözbebeğimizde büyüyor ve daha dikkatli bakmak zorunda olduğumuzdan daha fazla efor sarf ediyoruz, bu göz yorgunluğu, baş ağrısı ve bazende boyun ağrısı olarak geri dönüyor hatta masaüstü çalışanlarda bel ağrısı da olabiliyor bunun için fiyat, ihtiyaç duyanlar için şimdiden çok uygun. Dizüstü bilgisayarların dışarıda kullanımında ekran parlaklığnı artırmaya gerek kalmadığından belki pil ömrü olarak da yansıyabilir.
Peki, ışığı yansıtıyorum derken istenmeyen bir yansıma olacak mı? işte orasıda bir başka proplem sanırım.

nano teknoloji ile yapılan bir cam olduğu için yansımayı minimuma indiriyor.

ışığı yansıtmıyor soğuruyor :D

hemen 4 tane aliciim.

<ışığı yansıtmıyor soğuruyor :D>
kesinlikle.
ışığı daha çok yansıttıkça ayna fonksiyonuna yaklaşır. bu da cihazın kendi görüntüsünden çok çevrenin görüntüsü haline gelecektir.
o nedenle, üzerine düşen ışığı soğuruyor ve kendi yaydığı ışığa yansırken bindirme yapmasına engel oluyor.
orada zaten glare resistant diyor. yani yansıma/parıldama direnci.

ışığı yansıtmıyor soğuruyor :D
Bugün 13:09
____________________________________________________
Kesinlikle haklısın!!! Işığı yansıtsaydı ayna gibi olurdu ve görmek gerçekten zor olurdu. Gözlük camlarındaki teknoloji uygulansa belki daha başarını olur.

madem soğuruyor e ozaman güneş enerjişiyle pilini şarj da ediversin

hemen 12 milyon tane alacam aman bitmeden

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play