Güzel oyun kahramanına kriz darbesi

Kahraman olmak yetmiyor: Güzeller güzeli oyun kahramanı da ekonomik krizin tokadını yedi...

  • Ümit Öncel
Krizin son kurbanı: Lara Croft
Lara bu günlerde epeyce düşünceli.

Eidos, son Lara Croft oyunu Tomb Raider: Underworld'u çok büyük beklentilerle piyasaya sürdü. Firma üzerine titrediği oyun için basını bile karşısına almayı göze almıştı. Fakat oyunun belirlenen tarihten 5 ay geç piyasaya çıkması ve üzerine bir de küresel kriz eklenince satışlar beklentilerin çok altında kaldı. Piyasaya çıktığından beri sadece 1,5 milyon adet satan oyundan beklenen 20 milyon Sterlin (yaklaşık 46,5 milyon TL) gelir, bu satış rakamlarından sonra gerçekçiliğini yitirdi.

Fakat sorun sadece bir oyunun satmaması değil. Oyunun başarısızlığı doğrudan Eidos'un hassas ekonomik yapısını da etkiledi. Borsada %28 değer kaybeden firmanın bankalarla da başı dertte. Bu kötüye giden rakamlar bankalarla yapılan kredi faiz pazarlıklarını da etkiledi. Görünüşe göre Eidos, kredi için beklendiğinden çok daha yüksek faiz oranları ödemek zorunda kalacak. Geçtiğimiz yıl sadece vaktinde çıkamayan oyunlar yüzünden 136 milyon Sterlin (yaklaşık 317,5 milyon TL) zarar uğradığı tahmin edilen firma 2009'un başında ortaya çıkan bu sonuçlar nedeniyle iyice zora girdi.

Eski dost Lara Croft'tan beklemediği bir darbe alan firmanın yetkilileri bun rağmen yeni piyasaya çıkacak olan Batman: Arkham Asylum adlı oyunun durumu toparlayacağından umutlular.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Alla Eidos u ve oyunlarını korusun. Eidos u çok seviyorum

iyi ya batsın oyunları çok dandik bütün seriler birbirinin koyası gibi. Konami ve Rocstar batmasın yeter

göründüğü gibi 5 ay önce yani kriz çıkmadan önce piyasaya sürebilseydi belkide hedefine ulaşacaktı ama şimdi çok zor.....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play