Her taşın altından Bill Gates çıkıyor!

Bill Gates, hangi taşı kaldırsanız altından çıkmaya devam ediyor! İşte Gates'in yeni "numarası!"

  • Cem Şancı
Her taşın altından Bill Gates çıkıyor!

Laboratuvarda üretilen ilk et haberinden sonra, yazılım devleri dünyayı doyurmak amacıyla yapay et üretimine başlamak için sıraya girdi. Google'ın ortaklarından, milyarder Sergey Brin ve Microsoft'un başkanı Bill Gates de, yapay et üretecek çiftlikler kurmak için kolları sıvadı.

Özellikle Bill Gates'in yapay et üretecek çiftliklerin kurulmasını desteklemek konusunda çok heyecanlı olduğu konuşuluyor. Yapay et üretmenin hem dünyayı beslemek için çok uygun bir çözüm olduğuna inanan Bill Gates, hem de gerçek et üretmek için kullanılan kaynakların dünyayı kirletmesinin önüne geçeceğine inanıyor. Gates şimdiden Hampton Farms isminde bir yatırıma girmiş bulunuyor ve yumurta benzeri protein kaynağı yapay besin üretmek için kolları sıvamış.

Gerçek et üretmek için beslenen hayvan sürülerinin metan gazı salınımında büyük payı var ve bu metan dünyanın ısınmasına, kutupların erimesine, dünyanın geri dönülemeyecek bir çevre felaketine yol almasına neden oluyor. Dünyadaki metan salınımının %40 bu çiftliklerden kaynaklanıyor. Ayrıca hayvan sürülerinin ürettiği yoğun karbondioksit de atmosferdeki zehirli karbondioksit salınımının %5'ini oluşturuyor.

Elbette, hayvan yetiştiriciliği için kullanılan geniş toprakların tarıma kazandırılmaması yüzünden, meyze, sebze fiyatlarının artması, bu toprakların sulanması ve bakımı için de harcanan kaynakların dünya ekonomisini olumsuz etkilediği düşünülüyor.

Google'ın ortaklarından Sergey Brin de, yapay et üretilmesi için yaptığı yatırımla, bu teknolojinin peşinde koşan diğer yazılımcı. Hatta, laboratuvarda et üretilmesi için yaptığı yatırım geçtiğimiz günlerde sonuç verdi ve bütün dünyada laboratuvarda üretilmiş ilk etin pişirilerek yenilmesine tanık oldu.

Elbette tüm bunların ötesinde, eti için beslenen hayvanların yaşam koşulları ve öldürülmeleri de insanların giderek artan tepkisine yol açıyor. Büyük hayvan çiftliklerinin durumunu ve burada büyüyen hayvanların yaşam ve ölüm şartlarını görenlerin hızla vejateryanlığı tercih etmesi de şaşırtıcı değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

her şeye el atıyolar önce şu konsolu b düzeltin

kurbanıda yapay mı yapacagız. oldu olacak paint de cizelim onu kurban edelim. kanı istedigimiz yere sıcratırız sonra silgiyle sileriz kan falan kalmaz.

@14 Ağu 2013 12:57 haha cok komik suna gulunde bi sussun

Bill gates onu bienim külahıma anlatsın..Afrikadaki çocuklar için aşı geliştirdiği masalının altında afrikadaki insanları nasıl kobay olarak kullandıklarını bilmiyor değiliz..Aşı muhabbetine felçli kalan çocukların hesaını nasıl verecekler.bunlar gıdım yardım bilmeyen sadece insanları kullanan gerçek amaçları para olan sahte yardımseverler.her taşın altında o yüzden varlar..

@14 Ağu 2013 13:14 körü körüne yorum bu demek :) allahdan araştırma yapıp takip ediyoruz olayları yoksa senin gibi at bakışlılar sayesinde farklı bir duruşumuz olurdu

fikir guzel ama altinda fesatlik yoksa tabiiki

afrikayı unutmadık gates.

13:14 sömürücü bunlar.yahu dünya kurulalı et yeniyor.ama daha nesli kesilen ne koyun var ne inek vs.Dünyanın bir sahibi bill efendi

gereksiz adam.....

@14 Ağu 2013 14:32 senin gereksiz dediğin adam yaklaşık 6 milyon kişinin hayatını kurtardı

@14 Ağu 2013 14:32 Senden daha gerekli oldu kesin. Adam parasını yardım için harcıyor.

@ogzgl kesin kurtarmıştır...sende yanındaydın ya..bu kadar kralcı olunur anca...

@14 Ağu 2013 14:32 Neden? Kendisi bulmadı ki yapay eti sadece yapay et çiftliği açmış o da. Hem neden gereksiz olcakmış sen 20 yıl sonra aç kalma diye mi?

böyle bir şey olabilir mi yapay et dediğin şey insanları öldürmek doğal yaşamdan uzaklaştırmak hastalıkları vb adını sayamadığım bir sürü felaket demek böyle bir şeyin onayı nasıl olabilir dalga mı geçiyorlar dostlarım ben size asıl gerçeği söyleyeyim:doğal yaşayamayan her insan felakete mahkumdur çıkarcı olan her insanda öyle insan kendine zulum eden tek varlık

@14 Ağu 2013 15:09 Bilim adamları onayladı sağlık problemi yok. Tadı tam olarak aynı değil ama en az et kadar sağlıklı.

@14 Ağu 2013 15:09 o kadar kimyager gıda mühendisi toplanıyor bunu düşünemiyor he ... çok yazık sana

arkadaşlar bill gates yardım ediyor haberleri sayesinde millet bu kişiye saygı duyuyor ancak bilinmeyen detaylar var, millet bill gates`i microsoft`tan istifa etti zannediyor ancak ceo görevinden istifa etti halen microsoft yönetim kurulunda görev yapıyor, o kadar yardım etti olayının aslı o yardımların hiçbirini kendi cebinden yapmadı karısı ile birlikte kurduğu vakıftan toplanan bağışlarla yapılıyor o yardımlar (ki haberlerde bill gates yardım yapıyor diye finanse ediliyor). üstelik milletin vakıfa yaptığı bağışlarla yapılan yardımları microsoft reklamı olarak kullanıp nemalanıyor çünkü microsoft hissedarı. ayrıca bill gates ceo iken microsoft üniveristenin patentini çalmaktan yargılanıp suçlu bulundu ki biliyorsunuz üniverisiteler o patentlerden elde edilen gelirle üniversiteye yeni araç gereç öğrencilere çok geniş burs olanakları için kullanıyorlar.

buradaki rakamlara göre ne arabalar nede fabrikalar küresel ısınmanın sebebi. asıl sebep insan oğlunun sürekli artan et tüketimi.

@14 Ağu 2013 16:28 kuresel isinma degil metan salinimi dedi. Senin araban metan mi yayiyor cahil

MERAK ETME GATES EFENDİ. ALLAH DÜNYAYI BESLER. SENİN YAPAY ETİNE İHTİYAÇ YOK . . .

@14 Ağu 2013 17:04 Yapay eti kendisi mi buldu sanki? Başkası buldu o da yapay et çiftliği açıyormuş ne oldu? Hem her şeyi de Allahtan mı bekliceksiniz Allah dünyayı doyurur ama insanlar aç gözlü olduğundan 15-20 yıl sonra gör bakalım yapay bi şey olmadan doyabilecek misin? O ateist diyip cehennemde yancak diye düşündüğünüz adam sizden kat kat iyilik yapmıştır. Müslümanlık doğruysa (saldırıya geçmeyin inanıyoruz ama kesin olduğunu bilen yok) o adamın sizden kat kata daha fazla sevabı vardır :D

@14 Ağu 2013 17:04 şu olumsuz oy verenler nasıl bir dünya istiyorlar acaba çok merak ettim. vejeteryanlar mı olumsuz oy kullandı acaba. yoksa yapay bir dünyada mı şayamak istiyorlar. bugün etin yapayını yiyen yarın her şeyin yapayı ile idare etmek zorunda kalacaktır.

eyvah eyvah eyvah bunlar yapay etin masrafını ucuzlaştırma çabaları, bu demektir ki; yediğimiz ette yediğimiz meyvalar gibi olacak, salatalık (çok severim salatayı yani hıyar) domates meyva yiyorum hiç tadı yok! :( tamam yapay et araştırmaları yapılsın ancak, ingiltere rusya avrupa birliği amerika kanada avustralya, 3. dünya ülkeleri kontol sağalama üzerine çalışmalar yapmalı. bir üç kuruşluk yiyeceğimiz meyvamız etimiz vardı onlarıda aldılar elimizden. 8000 sene önceki kölelerden bile berbat hayat yaşıyoruz onlar hiç değilse organik yiyorlardı

yorum yapanlar neden hep microsoft düşmanı? gereksiz oldukları yetmezmiş gibi gereksiz gereksiz yorum yapıyorlar. Ulan afrikayı bilmezsiniz evinizden dışarı çıkmamışsınızdır anca laf edersiniz.

Bakın buraya yazıyorum. Bu yapay et piyasa sürülsün, insanlar bilinmedik hastalıklardan dolayı acı çekecekler.

abi paraya doymazmı insan ya yiyemiyceğin kadar paran var ama halen kazanma peşindesin nasıl ac gözlülüktür

Gerçek et üretmek için beslenen hayvan sürülerinin metan gazı salınımında büyük payı var ve bu metan dünyanın ısınmasına, kutupların erimesine, dünyanın geri dönülemeyecek bir çevre felaketine yol almasına neden oluyor. Dünya'yı siz bu hale getirdiniz ve geri dönüşü olmayan bir yola girdiniz. Şimdi kıyametin eşiğinde, korkudan daha fazla dünyaya sarılın ey insanlar!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play