Herkes için Linux: Lindows

Linux kullanmak isteyip de Windows’un kullanıcı dostu arabiriminden vazgeçemeyenler... size iyi bir haberimiz var! Lindows her ikisini de tek bir sistem altında sunmayı planlıyor.

İşletim sistemi platformunda Microsoft Windows’un en büyük rakibi olarak kabul edilebilecek bir sistem olan Linux, ilk başlarda özellikle internet üzerinden ya da yerel ağdan dosya paylaşımına ihtiyaç duyan kurumsal şirketlerin sunucu bilgisayarlarında yaygın bir şekilde kullanılarak belli bir popüleriteye kavuşmuştu. Bu türün en çok bilinen Linux dağıtımlarından olan Red Hat, SuSE ve Caldera, sunucular üzerinde kullanılmak için üretilmiş sistemlerdi ve masaüstü kullanımı için çok uygun değildiler. Daha sonraları Mandrake ve SuSE; mühendisler, geliştiriciler ve daha teknik kullanıcılar için biraz daha pratik masaüstü Linux’ları hazırladılar. Ama bunlar yine de Windows ile haşır neşir olmuş daha az teknik kullanıcılar için yeterince kullanıcı dostu olmaya yetmemişti. Şu sıralar işletim sistemleri arasında adı sık sık telaffuz edilmeye başlayan Lindows ise bu sorunları ortadan kaldırmak için çalışıyor. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu Linux dağıtımı, Linux ile Windows işletim sistemlerini biraraya getirip, kullanıcıya alıştığı çalışma ortamına yakın bir Linux sistemi sunmayı hedefliyor. Alt yapısında Linux bulunan Lindows, arabirim ve kullanım özelliği olarak Windows’u daha çok andırıyor. Üstelik diğer Linux dağıtımlarının aksine bir Windows emülatörü olan Wise’ı default olarak sunarak ek bir yazılım kurmaya gerek duymadan Windows uygulamalarını doğrudan çalıştırmayı mümkün kılıyor. Ancak bu özelliğin şimdilik çok da başarılı olduğunu söyleyemiyoruz.

Kolay kurulabilen Linux dağıtımı varolan sisteme zarar vermiyor Lindows, kullanıcı dostu olması için tasarlanmış bir sistem olduğundan neredeyse 5 dakikanın daha da altında bir sürede kurulabiliyor ve kurulum aşamasında da neredeyse Next tuşuna tıklamaktan başka bir işlem yapmak gerekmiyor. Kurulumun ardından da sistem tüm donanımlarınızı tanımış ve varsa ağ ayarlarınızı yapmış bir şekilde kullanıma hazır halde karşınıza geliyor. Ayrıca Lindows, kurulum sırasında, duvar kağıdınız, sık kullanılanlarınız ve hatta e-mail’lerinizin de bir kopyasını kendi içine alıyor. Daha da iyisi, eğer sabitdiskinizde dosya sistemi olarak FAT32 kullanıyorsanız, Windows’unuza en ufak bir zarar vermeden bu sistemi kurup, daha sonra da aynı şekilde hiçbir iz bırakmadan kaldırmanız da mümkün oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Wise mı :D Wine olmasın ?! :)

Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir