Hollanda polisinin son silahı Galaxy S5

Samsung'un Galaxy S5'i, Hollanda polisinin önemli bir "silahı" haline geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
Hollanda polisinin son silahı Galaxy S5

Hollanda polisi, biber gazı, cop gibi alışıldık silahların dışında yeni, ancak pek tehlikeli olmayan bir silah daha taşımaya başladı. Ülkenin Ulusal Polisi'nden 10.000 polis, özel bir yazılımla gelen Galaxy S5 kullanmaya başladı.

Polislere verilen Galaxy S5, polis veritabanına bağlanabiliyor, bu sayede kişisel verilere erişebiliyor ve dijital ceza kesmeye olanak tanıyor. Bu sayede polis, herhangi bir kimsenin kimliği hakkında doğru söyleyip söylemediğini veya kimliğinin sahte olup olmadığını çok daha hızlı kontrol edebiliyor. Ulusal Polis'ten Edwin Delwel'e göre polislerin sisteme yalnızca bir isim ve doğum tarihi girmeleri yeterli oluyor. Bilgiler girildikten yalnızca birkaç saniye içinde kişinin fotoğrafı ve ek bilgileri ekrana geliyor. 2016'dan itibaren polisin telefon yoluyla bildirim yapabileceği, örneğin hırsızlık hakkında bilgileri girip bunun dijital olarak imzalanmış bir sürümünü kurbana epostayla gönderebileceği söyleniyor.

Cezaların sözkonusu kişinin kimlik kartını tarayarak imzalanabileceği söyleniyor. Yeni sistem, şimdilik dar bir alanda denense de önümüzdeki sene 33.000 polis memurunu kapsayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bu da s5in en iyi telefonlardan olduğunu gösterir. ;)

@02 Kasım 2015 21:51 Canım ya :))

Sakin bizde yapmasinlar. Bizimkiler telefona illegal viruslu oyun - program v.b. yukleyip butun polis veritabanin baskasinin eline gecmesine neden olur.

@02 Kasım 2015 21:53 Endişelerinizi anlıyoruz da anlatma şeklinizde sorun var.Bu tarzda aktarmanız sadece umutsuzluğu besler.Fakat "ülkemizde bu gibi bir uygulama yapılmadan önce aletlerle ilgili bilgilendirme verilirse... sorunların çıkma ihtimali olmaz" şeklinde yazarsanız daha mantıklı olur. Unutmayın hiç bir sorunu-zorluğu olduğu gibi kabullenmemek, düzeltmek için çalışmak gerekli.Yılmak yok !

çok şaşırdım, bizden önce hollandanın kullanması kabullenir bir durum değil, derhal kullanılmaya başlanmalı, 10000 S5 100000 TL, bir haftada 1500 kişiye ceza kesersek 1 ayda kendini amorti eder bu telefonlar, hemde devletimiz için yeni bir kazanç kapısı olur :)

Beyler Hollanda android 6 ve ozel bir program kullaniyor. Sadece oreye yetkileri var youtube e girmeye bile hakkilari yok!!! Cok acayip.

burda samsung cihazı kullanılmış diye napalım. android olan her cihaza yapılabilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play