Intel OLPC Girişiminden Çekildi

Intel ve Her Çocuğa Bir Dizüstü (OLPC) eğitim girişimi arasındaki sıkıntılı ilişki geçen ay sonlandı

Intel ve Her Çocuğa Bir Dizüstü (OLPC) eğitim girişimi arasındaki sıkıntılı ilişki, geçen ay sona erdi. Bu durum, kısmen de olsa, bir Intel satış temsilcisinden kaynakladı. Bu temsilci, Perulu bir yetkiliyi, ülkenin eğitim girişiminin bilgisayarlarından 250.000 adet alma kararından, Intel bilgisayarlar lehine vazgeçmesine ikna etmeye çalışmıştı.

Intel ve girişim, dünyanın en yoksul çocuklarına ucuz dizüstü bilgisayarlar sağlamak için girdikleri kısa ömürlü ilişkide, baştan beri sıkıntılar yaşamaktaydı.

Ancak satış temsilcisinin taktiği, MIT'nin eski bilgisayar araştırmacılarından ve kâr amacı gütmeyen girişimin kurucusu olan Nicholas Negroponte için, bardağı taşıran son damla oldu.

Intel'in, grubun satışlarını baltalama çalışmalarına son vermesini, yani rakip bilgisayarı satmayı durdurmasını isteyen Negroponte'ye Intel, bu hafta OLPC'den desteğini çektiğini açıklayarak cevap verdi.

Proje son zamanlarda büyük gerilime yol açmıştı; çünkü dünyanın en güçlü yazılım ve mikroişlemci üreticileri (Microsoft ve Intel), projeye uzun süredir ayak diremekteydi. Endüstrideki birçok yetkiliye göre bunun nedeni, geliştirmeyi umdukları pazarlarda rekabet edeceğinden korkmalarıydı.

Sonuç olarak, OLPC'nin XO bilgisayarı, Intel'in rakibi Advanced Micro Devices (AMD) tarafından üretilen işlemciler ve Microsoft Windows ve Office yerine açık kaynaklı yazılımla geliştirilecek.

Intel, XO'ya karşı kamuoyu önünde yürüttüğü birkaç yıllık kampanyadan sonra geçen yaz fikrini değiştirmiş ve girişimin yönetim kuruluna katılmış, 18 milyon dolar katkıda bulunmayı ve bilgisayarın Intel tabanlı modelini geliştirmeyi kabul etmişti.

Intel'in başlangıçta 6 milyon dolarlık bir katkıda bulunmasına rağmen, OLPC ile ilişkileri hiç yolunda gitmedi; çünkü Intel'in sahadaki satış temsilcileri, 200 dolarlık OLPC makinesine karşı kendi bilgisayarları olan Classmate PC'yi satmak için etkin çaba göstermekteydi.

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

inteli açgözlülüğü işte ne beklenirdi ki

amd bi girişimde bile bulunmadı dolayısıyla intel'e laf sokmayın hem amd işlemci üretse 2 ay sonra çocukların elinde kalırdı:)

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış: (10.01.2008 13:10:34)

amd bi girişimde bile bulunmadı dolayısıyla intel'e laf sokmayın CHIP Online Ziyaretçisi yazmış: (10.01.2008 13:10:34)

amd bi girişimde bile bulunmadı dolayısıyla intel'e laf sokmayın hem amd işlemci üretse 2 ay sonra çocukların elinde kalırdı:)

Doğru söze ne hacet.. :))

amd işlemcilere kimse laf söylemesin.İntel de Amd de işlemci konusunda tek ve vazgeçilmez markalar.İntel'in yaptığında gelince ise açgüölülükten başka bir şey değil!!!

İntel in açgözlülüğü AMD nin girişimsizliği buna denir heralde..:D

OBA yazmış: (10.01.2008 10:56:11)
inteli açgözlülüğü işte ne beklenirdi ki

Doğrudur...

Her şey para mı demek , yakışmadı intel

Intel'i bildim bileli pek sevmiyorum. Hakkındaki düşüncelerimi de tasdik etti bu davranışıyla. AMD piyasada yokken kullanıcıları soyabildiğince soyuyordu. Microsoft da keza öyle. İkisi bir paralarına para katabilmek için ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar.

bircok işlemci firması vardı ne kaldı geriye ?Dallas Motorola ,cyrix silindiler kavgaya gerek yok kartelleşme taraftarı olmayın.Mac'ler (motorola işlemci+macos) gelmiş gecmiş en stabil çalışan yazılımsal ve donanımsal makinelerdi ama onuda intel aldı düsünülmesi gereken konular

Daha çok para kazanınca daha çok beyefendi oluyor bunlar. Fakiri aslında düşünen yok.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış: (10.01.2008 13:10:34)

amd bi girişimde bile bulunmadı dolayısıyla intel'e laf sokmayın hem amd işlemci üretse 2 ay sonra çocukların elinde kalırdı:)
---------------------------
Ne yani sen şimdi Intel' i mi savunuyorsun. Ayrıca yazıyı tamamen okursan girişimde bulunuduğunu anlarsın.

Amd girişimde bile bulunmadı diyen arkadaşlar yazıyı iyi okusun, zaten Amd üretecek. Bunun TV ye bağlanan(AMD işlemcili) bir benzeri Türkiyede satışa sunulmuştu.

Intel özentileri siziii....

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış: (10.01.2008 13:10:34)
amd bi girişimde bile bulunmadı dolayısıyla intel'e laf sokmayın hem amd işlemci üretse 2 ay sonra çocukların elinde kalırdı:)

arkadaşa kısmen katılıyorum, yazıyı tamamen okumamış intel'in yaptığı olmamış yakışmamış ona fakat umarım amd kaliteli işlemciler üretir ve çocukların ellerinde kalmaz, sevinçleri kursaklarında kalmasın çocukların bari

benim bu haberden anladıgım ıntel ortaklıktan vaz gecmıs burdan cocuklara yardım etmekten vazgecmıs yorumunu cıkaran akıllı arkadaslara soruyorum ıntelın ben bu projeden vazgectıgı ıle ılgılı bır acıklamasını bulamadım
sadece ortaklıktan ayrılmıs yanı ıntel kendısı zaten bu tarz calısmaları var tek basına onlara devam edıcek besbellı bunu baska yere cekmek ıntele haksızlık olur ben malatyada bır ogretnmenım bızle ıntel olmasaydı teknolojı cahılıydık ıntel fırmasının ogretmen kampanyası sayesınde teknolojıyle yakından tanıstık ve sımdı butun ogrencılerımız bu sayede egıtılıyor yanı ıntel ortaklıktan ayrılabılır ama bu tazr yardımları bence devam edıcektır hep kı devam etmelıde

Bugün okuduğum bir haberde İntel Asus Eee gibi bir pc üretecekmiş neden bu yardım kampanyasından çekildiği belli oldu demekki..

AMD işlemci hiç bir zaman elde kırılmaz...Okadar çok gördümki ısınmadan dolayı anakart yakan intel işlemci...Durup durup AMD ye laf sokuyorsunuz...AMD ye dua edin...Eğer piyasa da olmasaydı zor görürdünüz ewinizde bilgisayarları...AMD olmasaydı allah bilir ne kadara alırdınız şu an kullandığınız o core2duo vs vs intel işlemcileri...

bırakın allah aşkına intel i microsoft u!!! amd ve linux şu anda piyasada olmasaydı çoğu kişinin evinde bilgisayar dahi olmazdı.. ayrıca amd kimsenin elinde kalmaz.. aynı teknoloji ve hızları daha ucuza satıyor. işlemci testleri yapan sitelere bakın..

malatyadaki arkadaşa bu sözlerim intel ve diğer yabancı şirketler gelişmekte olan ülkelrin tümünde bu tür yardımlar yapıyorlar zamanıda nedense yeni bir ürün çıkarmadan önce oluyor
bu size yardım diye ucuza sattığı makineleri yeni bir ürün çıkarmadan vade farkınıda ekleyerek gayet uygun sartlarda bir kampanyayla duyuruyor ve sizde bu ayrıcalığı sonuna kadar kullanarak adamların ekmeğine kaymak çalmaya devam ediyorsunuz ve siz bu ürünleri alırken daha yeni ürün piyasaya çıkıyor sizin aldığınız makineler deyim yerindeyse elinizde patlıyor
ve siz bunu hala yardım, ayrıcalık olarak görüyorsunuz

amdyi destekleyen arkadaşlara kesinlikle katılıyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play