iOS 18'de Apple'ın bahsetmediği faydalı yenilik

Apple, WWDC 2024 etkinliğinde iOS 18'e getireceği birçok özelliği duyurdu. Ancak şirketin etkinlikte hiç bahsetmediği bir özellik daha var.

iOS 18'de Apple'ın bahsetmediği faydalı yenilik

iOS 18'e gelecek özellikler nihayet WWDC 2024 etkinliğinde gün yüzüne çıktı. Yeni güncellemeyle birlikte yeni bir Parolalar uygulaması, Apple Intelligence hizmeti, simgeler için karanlık mod, oyun modu, yeni duvar kağıtları gibi çeşitli özellikler geliyor.

Ancak tüm bunların ötesinde, Apple'ın etkinlikte bahsetmediği küçük ama kullanışlı bir yenilik daha var: Artık iPhone'unuzun el fenerinin yarıçapını değiştirebileceksiniz. Ayrıca Apple, hem yoğunluğu hem de yarıçapı kolayca değiştirebilmeniz için yatay olarak kaydırabileceğiniz ve yoğunluğunu ayarlamak için dikey olarak kaydırabileceğiniz yeni bir animasyonlu kullanıcı arayüzü sunuyor.

iOS 18'in kararlı sürümü bu yıl içinde çıkacak olsa da desteklenen iPhone modellerinde geliştirici beta güncellemesiyle söz konusu özelliği deneyebiliyorsunuz. Kullanıcıların X'e (eski adıyla Twitter) yüklediği demo videolarda gösterildiği gibi, Kontrol Merkezi'nden veya Kilit Ekranı'ndan el fenerini açtığınızda animasyonlu kullanıcı arayüzü Dinamik Ada'dan aşağıya iniyor. Eğer kullanıcı arayüzü görünmez ise Dinamik Ada'ya dokunmak yeterli oluyor.

iOS 18 ayrıca el feneri ile ilgili bir başka değişikliği de beraberinde getiriyor. Apple artık kullanıcıların iOS 17'de varsayılan olarak el feneri ve kamera seçeneklerini gösteren Kilit Ekranındaki düğmeleri özelleştirmelerine izin veriyor. Bu sayede kullanıcılar telefonlarını tutarken el fenerini yanlışlıkla açmaktan kaçınabilecek, zira düğme yerine başka bir şey konulabilecek.