iOS 7: İnceleme

iOS 7'yi kurduk, denedik, en ince detayına kadar test ettik. Peki yeni iOS, gerçekten çok mu iyi?

iOS 7: İnceleme

iOS 7, en sonunda resmi olarak indirilmeye sunuldu. Yeni iOS, kuşkusuz, iOS tarihi boyunca yapılmış en ciddi güncelleme. Çünkü yıllardır pek değişmeyen tasarım, nihayet değişti. Artık iPhone, iPad ve iPod Touch sahipleri, uzun zamandır alıştıkları arayüz yerine, bambaşka bir arayüzle karşı karşıya. Değişikliği pek sevmeyen, daha doğrusu değişikliğe alışık olmayan Apple kullancıları için bu, daha önce yaşamadıkları bir şey aslında. İşte bu yüzden, iOS 7'ye kimin nasıl bir tepki vereceğini tahmin etmek güç.

Bunu anlamak için biraz daha zaman geçmesi gerekecek. Peki ama iOS 7 gerçekten bir devrim mi? Neler getiriyor; ne kadar başaralı? Yeni iOS, Steve Jobs çizgisinin sonu anlamına mı geliyor? İşte bu sorulara şimdiden cevap verebilelim dedik ve iOS 7'yi kurup en ince detayına kadar inceledik. Şimdi gelin, en son iOS güncellemesine birlikte göz atmaya başlayalım...

Yeni tasarım

iOS 7 ile birlikte yepyeni simgeler göreceğimiz zaten belliydi. Apple, simgeleri daha öncekilere oranla sadeleştirmiş dersek pek de yanlış olmaz. Aslına bakarsanız, iOS 7'nin genelinde bir sadeleşme mevcut. Bunu desteklemek için, çoğu yerde saf beyaz arka planlara da yer verilmiş. İşte ilk sorun,  bu beyaz arka planlarda yaşanıyor. Örneğin Safari'yi açtığınızda, özellikle de karanlık bir ortamdaysanız ve kullandığınız cihaz bir iPad'se, yüzünüze bir anda parlak bir beyaz ışık vuruyor. Zamanla alışılacağı kesin ama bu durumun, başlangıçta rahatsız edici olduğunu kabul etmeliyiz.

Kilit ekranında, geleneksel hale gelen kaydırma çubuğu artık yok. Bunun yerine, ekrana parmağınızı dokundurup sağa doğru kaydırmanız yeterli. Eğer sağ alttaki küçük kamera simgesini tutup parmağınızı yukarıya doğru kaydırırsanız, o zaman da kamera açılıyor.

Yeni iOS'un dikkat çeken en önemli özelliği ise, artık bir Bildirim Merkezi'ne ve bir de Denetim Merkezi'ne sahip olması. Parmağınızı en üstten aşağı doğru kaydırdığınızda, Bildirim Merkezi açılıyor. En alttan yukarıya doğru kaydırmak ise, Denetim Merkezi'ni açmanızı sağlıyor. Ayarlardan aksini seçmezseniz, bu iki seçenek kilit ekranında da kullanılabiliyor.

Bildirim Merkezi ve Denetim Merkezi

Bildirim Merkezi'ni açtığınızda, 3 ana sekme ile karşılaşıyorsunuz. Bugün sekmesi, tarihi, takvim girdilerinizi, planlanmış etkinliklerinizi ve hava durumu bilgilerini görmenizi sağlıyor. Tümü ve Cevapsız sekmeleri ise, çağrılarınızın veya bildirimlerinizin durumunu gösteriyor.

Asıl işe yarar yenilik, kuşkusuz Denetim Merkezi. Bu yeni seçenek sayesinde dilerseniz Wi-Fi, Bluetooth gibi özellikleri tek bir düğme dokunuşuyla açıp kapatabilir, dilerseniz o anda çalan şarkı için kontrollere erişebilir, dilerseniz ses ayarını değiştirebilir, dilerseniz de ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz. Yine aynı alanda, Kamera, Saat, Fener gibi uygulamalara kısayollar da bulacaksınız. Son olarak, AirDrop özelliğini de yine buradan ayarlamanız mümkün.

Eğer bir Android kullanıcısıysanız, "biz bunları yıllardır yapıyoruz" diyor olabilirsiniz... Ve bunu demekte haklısınız da... Apple, yıllar boyunca inat edip iOS'a eklemediği bu özellikleri, en sonunda kullanıcılarına sunmuş durumda. Tek fark, Android'de sadece yukarıdan kayarak açan bir bildirim alanı söz konusuysa, iOS 7'de iki farklı alan mevcut. Ama temelde aynı işlevi görüyorlar ve kabul edelim ki, işleri bir hayli kolaylaştırıyorlar.

Çoklu Görev Yöneticisi ve diğerleri

Apple, iOS 7 ile birlikte, standart çoklu görev yöneticisini de tarihe gömmüş durumda. Onun yerini, ekranı kaplayan, yan yana dizilmiş ekran görüntüleri ve uygulama simgeleri almış bulunuyor. Home tuşuna çift basarak görev yöneticisine ulaşılabiliyor. Destekleyen cihazlarda, 4 parmak kaydırma hareketini kullanmak da mümkün.

Görev Yöneticisini açtığınızda, açık uygulamalar arasında sağa ve sola doğru gezinmek mümkün. Kapatmak istediğiniz bir uygulamayı ise, basitçe tutup yukarıya doğru kaydırmanız mümkün. Mantık olarak yine Android'in görev yöneticisini andırıyor. Ama tasarım açısından eski bir dostu yıllar sonra yeniden görmüş gibi de hissedebilirsiniz. Eğer bir dönem, HP'nin geliştirdiği WebOS işletim sistemini kullanma şansı bulduysanız, iOS 7'nin görev yöneticisi kesinlikle size çok tanıdık gelecek. Çünkü WebOS'da da, uygulamalar arasında geçiş yapmak ve çalışan uygulamaları kapatmak aynı şekilde gerçekleşen işlemlerdi.

Tasarım konusunu bitirmeden önce, birkaç küçük detaydan daha bahsetmek lazım. Geleneksel şekilde en baştaki sayfada karşımıza çokan Spotlight araması, artık alıştığımız yerde değil. Spotlight'ı açmak için yapmanız gereken, ekranda herhangi bir noktaya dokunup parmağınızı aşağıya doğru hafifçe kaydırmak. Tam tersini yaptığınızda ya da Vazgeç seçeneğine dokunduğunuzda ise, arama ekranı kapanıyor.

Duvar kağıtları konusunda da önemli yenilikler var. Örneğin artık, durağan resimlerin yanında dinamik resimleri de duvar kağıdı olarak atayabiliyorsunuz. Üstelik bunu hem kilit ekranı için, hem de ana ekran için yapma şansınız var. Android'in yıllardır sunduğu Canlı Duvar Kağıdı desteği gibi diyebilirsiniz; ve yine haklısınız...

Göze hoş gelen ve kesinlikle farklı olan şey ise, "Parallax Efekt" adı verilen ve ekranı sanki 3 boyutluymuş gibi görmemizi sağlayan özellik. Cihazı elinizde oynattıkça, uygulama simgeleri ve arka plan resmi arasında farklı bir boyut varmış gibi hissettiren bu yeniliği, açıkçası biz çok beğendik.

Kişiler, Mesajlar ve Safari

iOS 7'nin beyaz ağırlıklı sade tasarımı, Kişiler, Mesajlar, E-posta, Facetime ve daha bir çok uygulamaya da yansımış durumda. Kişiler altında artık çok daha fazla bilgiyi, çok daha küçük bir alanda görebiliyoruz. Ayrıca dilediğimiz kişiyi, bize ulaşmasını engellemek için bloklama şansına da sahibiz. Bu sayede o kişi, Facetime çağrıları dahil, hiçbir şekilde bize ulaşamıyor.

Mesajlar ekranında da aynı sadelik hemen göze çarpıyor. Artık beyaz bir arka planda, soluk renkli mesaj balonları var. Karşılıklı bir sohbette, son gelen mesaj koyu renkli iken, bu renk geriye gittikçe soluklaşıyor. Mesaj balonlarında tarih varsayılan olarak gizlenmiş. Tarihi görmek için, balonu sola doğru kaydırmanız gerekiyor.

Ve gelelim Safari'ye... Başta da söylediğimiz gibi, Safari'yi ilk açtığınızda sizi, yüzünüze vuran parlak beyaz bir tarayıcı karşılıyor. Tarayıcıda kullanılan simgeler de, iOS 7'nin genelinde olduğu gibi çok basit görünüyor. Hem arama hem de adres girmek için aynı arama çubuğunu kullanıyorsunuz.

Açtığınız bir web sayfasından bir öncekine dönmek için, parmağınızı sağdan sola doğru kaydırmanız yeterli oluyor. Bu şekilde, giriş sayfasına kadar ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde, tersini yaparak bir sonraki sayfaya geçiş yapmanız da mümkün.

Kamera

iOS 7 ile gelen yeni kamera uygulaması, eskisine oranla oldukça farklı. Üstelik şimdi daha kullanışlı ve daha çok özellik sunuyor. Örneğin kare modu... Bu sayede, Instagram stili fotoğraflar çekmeniz mümkün. Daha önce olduğu gibi, HDR modunu, flaşı ana kamera ekranından açıp kapatabiliyorsunuz. Ön ve arka kameralar arasında geçiş de, aynı şekilde kolaylıkla gerçekleşebiliyor.

Yeni uygulama ile birlikte, ses açma tuşunu basılı tutarak seri çekim yapmak mümkün. Eğer donanımınız destekliyorsa, yavaş çekim modu da oldukça etkileyici görünüyor. Görünüyor diyoruz; çünkü şu anda donanımı destekleyen cihazlar listesinde sadece iPhone 5S bulunuyor.

Haritalar ve Siri

Apple'ın Harita uygulaması, ilk çıktığı günden beri pek de övgü almış bir uygulama değil. iOS 6 ile tanıştığımızda, Harita uygulamasının ilk haliyle de tanışmıştık. Ancak uygulamanın bizlere sunduğu haritalar ve uydu görüntüleri o kadar büyük hatalar içeriyordu ki, uygulama dalga konusu haline gelmişti dersek yanılmış olmayız.

Aradan geçen zamanda Harita uygulaması da hatalarını düzeltmeye çalıştı ve iOS 7 ile yeni sürümü sahneye çıktı. Peki bu sefer uygulama hatasız mı? Ne yazık ki hayır. Korku filmlerinden çıkmış gibi görünen uydu görüntüleri artık yok; en azından biz rastlamadık. Ama bir yeri aradığınızda, uygulama sizi yine çok farklı yerlere yönlendirebiliyor. Çok sık olmasa da, yol tarifi almak istediğimizde oldukça saçma rotalar çizebiliyor.

Kısacası Apple'ın Harita uygulaması, Google'ın Haritalar'ından hala birkaç adım geride. Ama ilk zamanlarına göre önemli bir aşama kaydettiğini de kabul etmek lazım.

Siri, tasarımı dışında bildiğiniz Siri'den farklı değil. Ne yazık ki yine Türkçe desteği sunmuyor. Wi-Fi ya da Bluetooth gibi özellikleri açıp kapatmak için daha önce Siri'yi kullananlar da, muhtemelen Denetim Merkezi'ndeki kısa yollardan sonra bunu daha az yapacaktır. Kısacası Siri, bizim için eğlenceli bir uygulama olmaktan çok da öteye geçemiyor. Yine de Siri ile zaman geçirmek eğlenceli. Sesleri kadın ya da erkek olarak seçmek mümkün.

Pil ömrü ve performans

iPhone 5 veya iPad 4 ile denediğimizde, iOS 7'nin bir performans sorunu yaşamasını zaten beklemiyorduk. Ama konu daha eski modeller olduğunda, tabii ki tereddütlerimiz vardı. Ve ne yazık ki bu tereddütlerimiz, kısmi de olsa gerçek çıktı. iPhone 4S, iPad mini veya iPad 2'de, ufak tefek takılmalar dışında iOS 7'nin oldukça iyi çalıştığını söyleyebiliriz. Ama konu iPhone 4 olduğunda, yeni iOS'un cihazın sınırlarını zorladığını hissettmemek mümkün değil. Performans, iPhone 4 için ancak "kabul edilebilir" şeklinde değerlendirilebilir. Zaten Apple'ın, iOS 7'yi iPhone 4 için son durak ilan etmesinin sebebi de bu.

Pil ömrü konusunda, bu kadar kısa zamanda tabii ki kesin yargıya varmak mümkün değil. Ama şurası bir gerçek: iOS 7, iOS 6'ya oranla daha fazla pil tüketiyor. Parallax Efektini kapatıp, dinamik duvar kağıtlarından vaz geçip, Siri'yi uykuya gönderirseniz tabii ki bu durumu biraz düzeltebilirsiniz. Ama o zaman da, iOS ve özellikle de iOS 7 kullanmanın bize göre pek bir anlamı kalmayacaktır.

Sonuç...

Yeni tasarım kusursuz olmasa da, iOS 6'ya oranla daha çok hoşumuza gitti. Beyaz ağırlığı bu kadar fazla olmasaydı, belki de daha iyi olabilirdi. Tabi bu biraz da zevk meselesi; son kararı vermek size kalıyor. Denetim ve Bildirim merkezleri, iOS kullanıcılarının yıllardır hayalini kurdukları bir şeydi ve bu hayal, ancak dün gerçeğe dönüştü. Geç oldu ama en azından sonunda oldu...

Performans açısından yapılacak değerlendirmeler, elinizde hangi cihazı tuttuğunuz ile yakından ilgili bir konu. Model ne kadar eskiye doğru giderse, performans notu da o kadar düşüyor. Ama iPhone 4 dışında kalan modellerin, iOS 7'ye gereken gücü fazlasıyla sundukları bir gerçek.

Görsel açıdan hoşunuza gider ya da gitmez; orasını bilemeyiz. Ama bizce iOS 7, sadece Denetim ve Bildirim merkezleri için bile yüklenmeye değer bir işletim sistemi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 118 Yorum

bende iphone 4s var ve inanılmaz kastı telefonu ve çok basit bir görünümü var ios 7 nin beğenmedimmm

bende iphone 4s var ve inanılmaz kastı telefonu ve çok basit bir görünümü var ios 7 nin beğenmedimmm

Bebe telefonu gibi olmuş :)

@19 Eyl 2013 10:42 angaralımısın :)

Androidin iyi yonlerini almak lazim tabi :D

kesinlikle beğenmedim android çakması gibi olmuş

android den calintimi desem kopyami desem anlayin iste ;)

@19 Eyl 2013 11:21 sana mal mı desem andaval mı desem anla işte :)

apple tasarim efekti icin bile dava aciyo, bence ios7 de yaptigi degisiklikler daha buyuk kopyalama, ama bunun adi yenilik dimi....

Iphone 4 ve 4s için de testler yapsanız fena olmaz, Çünkü bu telefonlarda sağlıklı çalışmayabiliyor...

Apple o kadar yerden yere vurduğu Android'i mecbur kalınca kopyaladı. Zaten yapacak baka birşey de yoktu. En az 2 yıl önce getirmesi gereken yenilikleri şimdi getirdi.

iphone 5 te kasma olmuyor ancak arkadaşların dediği gibi basit duruyor ama ios 6 ya göre daha kullanışlı ve gelişmiş

Çin randevuevlerine dönmüş...

@19 Eyl 2013 11:56 gittin herhalde

@19 Eyl 2013 11:56 güldük hadi git şimdi....

iPhone 4 kullanıyorum, hiçbir sorun yaşamadım şuana kadar IOS 7 ilyükledikten sonra. 3 yaşındaki telefonum halen tüm beklentilerime cevap veriyor hem de halen en yeni güncellemeyi alabilmiş durumda. 1-2 yıl daha iPhone 4 ile yola devam :)

özetle win8+android kırması olmuş sanki. sade tasarım: win 8 + işleyiş: android

ne alaka androidin neresine benziyor arkadaş , 4 veya 4se bişe diyemem ama 5de cok sağlıklı calısıyor

windows7 daha iyi değil mi ya

iphone kullanmanın en iyi avantajı güncellemelerdir. ios 7' yi yükleyince yeni bir telefon almış gibi hissettim.

4s için güncelleme yapmadan önce telefonu aç kapa yaparak boşta kalan ram 229 iken ios 7 ile birlikte 146'ya inmiş yani bu durumda artık iphone 5 almanın vakti geldiğini anlıyoruz

Keske tam hakkıyla androide benzetsede bir seye benzese. Ne o öyle yarım yamalak benzetmiş. Hala 3G kısa yol yok. Veri açıp kapatma kısa yolu yok. Yakında iOS 8 de sırf bu iki özellik için çıkaracak. Vede en önemlisi hala bulueoth ile veri aktarımı yok. Tek diyebileceğim hade huwei güzel geliyorsun inşallah Apple sollarsin.

@19 Eyl 2013 12:34 amerika 4g kullanıyor siz hala 3g ye takmışsınız sanki önceden denetim merkezinden hallediyordun birşeydende memnun olun

beyaz konusunda sonuna kadar haklısın. insanı rahatsız edecek kadar soluk olmuş tasarım... renkler saçma sapan ve çeşitli... eski tasarım daha iyi idi.. bence tasarımı değiştirmeden yeni özellikleri ekleselerdi daha iyi olurdu...

o kadar güncelleme meraklısı olmayın ben ipad2 de ios5 kullanıyorum ara yüzüne alıştım her işimide görüyü ios 10 bile çıksa güncelleme yapmam

Resmen kopyalamislar Android'i, inanmiyorum ya bu kadar olurmu yuzsuzluk. Bir de yenilik diyorlar, 3-4 yildir kullandigimiz ozellikleri calip iphone'a yamadilar. 2 gun once pinch-to-zoom ve slide-to-unlock diye diye mahkeme mahkeme gezen HIRSIZ APPLE hic utanmasi da yok.

@19 Eyl 2013 13:40 arayüz,görev yöneticisi windows phone kopyası ne androidi?

@19 Eyl 2013 15:48 asıl bugünkü tüm cep telefonlar 25 yıl önce ilk nokianın yaptığı nokianın kopyası.

yani forever android forever s4 fos ciktin ios

iOS 7 her daim olduğu gibi yine kusursuzluğun dönüm noktası olmuş. biz kullanıcılarına gerekli değeri ve önemi sunduğun için tekrar tebrikler ve teşekkürler sevgili Apple...

Gerçekten 7 yi beğenmeniE şaşırdım. Birkaç pratiklik dışında iğrenç bir görsellik var. Telefondan soğudum

@19 Eyl 2013 13:54 bir önceki de kusursuz idiyse, bu nasıl yine kusursuzluğun dönüm noktası olmuş?

Ios7 yi 2 aydan fazladir kullaniyorum zaten ara yuzleri cin mali gibi

İpad 2 ye kurdum fana kastı. Nokia zamanında renksizsin die dalga geçmişti apple ile sanırım apple fena içerlenmiş olacak. ios 7 çizgi film gibi bir şey olmuş. Ergenler bu yeni tasarıma bayılacak.

Basit bir launcher gibi duruyor.

müzik çalar berbat ses kalitesi artmış ama takılıyor ve eskisi gibi kullanışlı değil,cover flow anlamsız çalan sanatçıdan başlamıyor

Güncellemelerde sorun yaşayanların geneli wifi üzerinde yapanlarda gerçekleşiyor.Itunes üzerinden güncellemenin tamamanı indirip güncellenen cihazlarda kolay kolay problem oluşmuyor.Bunları göz ardı etmeyin

"Değişikliği pek sevmeyen, daha doğrusu değişikliğe alışık olmayan Apple kullancıları " saçmasapan ve gerçeği asla yansıtmayan bir cümle. yazmış olmak için yazmış.

@19 Eyl 2013 16:20 Neresi saçma? ilk modelden beri aynı telefon, aynı ios. bildirim merkezini bile yeni görüyorsunuz. ne değişiklik gördünüz ki alışasınız değişikliğe?

iphone 5 i ios7 ye güncelleme yaptım ama felaket kasıyor olacak iş değil. rezalet :S cok cıvık olmus telefonumu kullanmıyorum ben beğenmedim fanatik iphone kullanıcısı olarak ben beğenmedim

@19 Eyl 2013 18:02 bende ip5 kullanıyorum.şuana kadar kesinlikle bir sorun yaşamadım.ilginç...

@19 Eyl 2013 18:02 telefondaki ayarları sıfırladıktan sonra kapatıp açın düzeliyor

Arkadaşımın iphone 4s nede güncelleme yaptık oda kasıyor ios 7 tam bir falaket.

@19 Eyl 2013 18:02 benim telefonumda kasma yok telefondaki ayarları sıfırladıktan sonra kapatıp açılması lazım

güncellemeye hasret markaların pvc'den yapılma kullanıcıları fena bozulmuş belli ki. üzülmeyin sizin 5 ay önce 2200 tl'ye aldığınız, ama şimdi 1500 tl'ye satılan telefonlara da yazılım güncellemesi yapacaklarmış. ama ne zaman belli değil. yıllardır aynı ekrana bakın durum.

@19 Eyl 2013 18:59 haha güldürdün beni. Pvc dediğin telefonlar olmasaydı hala applın kendini yenileyen tasarımına mahkum kalıp iphonumuza video çekme özellüğü gelse diye bekliyor olacaktınız:) (bks:kaçıncı jenerasyonda video çekme geldi) (bkz:androide doğru kayan işletim sistemi)

@19 Eyl 2013 18:59 haha pvc dediğin telefonlar olmasa yıllardır hala apple ne çıkarsa ona itaat etmek durumunda kalacaktınız. farkında değilsiniz ama samsung piyasaya bu denli haki olmasa apple hala sıfatsız telefonlar satmaya devam edecek ve kendini enilemeyecekti

İphone 4 kullaniyorum. Sorun yok

Yazıklar olsun böyle iğrenç bir tasarım görmedim. Mühendisler değil çocuklar ancak böyle soluk gözü yoran renkleri tasarlayabilir. Çizgi film gibi. Birkaç kısayol dışında hiçbir tarafını beğenmedim. Tekeline ile rezalet en kısa zamanda 6 yı tekrar yüklemenin yollarını araştıracağım. Yoksa telefonu satıp Samsun'da geçmeyi düşünüyorum. Tek kelime ile güncelleme iğrenç. Güncellemeyenler sakın güncellemesin.

İphone ve ipad kullanicisi olarak, pil omrü sorunu yasamadigim bir guncelleme gormek nasip olmadi.

IOS7'nin tasarımını beğenmedim

değişikliğe alışık olmayan apple fanboylarının tepkisini çeken yazılım. napsın adamlar kişiselleştiremiyor telefona pek bişey katamıyorlar bari görsel değiştirelim demişler firmaya da hak vermek lazım

@20 Eyl 2013 08:40 katılıyorum, yeni tasarım hiç olmamış, renkler çok itici, eski tasarımda ı phone nun kendine has bir tarzı vardı sanki, şimdi öyle bir tarz yok, samsung un ekranına benzemiş..

4s kullanıyorum. 18 gecesi İos 7 yükledim.Telefonda kasma veya herhangi bir olumsuzluk yaşamadım.Hızında da bir problem yok.Tasarımı son derece zarif ve kibar olmuş. Gerçekten güzel bir iş çıkarmışlar.

Samsung dediğiniz telefon şu çıktıktan sonra fiyatı yarı yarıya düşen plastik telefon dimi ?

Iphone 4 kullanıcısıyım. IOS 6'da makine çok kasılıyor ve takılıyordu. 2 gündür IOS 7 olarak kullanıyorum ne kasılma ve donma yaşadım. Iphone 4 ü şimdi daha rahat kullanıyorum.

ISO 7 de acik programlar nasil kapatiliyor?

@20 Eyl 2013 16:49 ana ekran tuşuna 2 defa bas çıkan ekranları yukarıya fırlat kapanıyor

@20 Eyl 2013 16:49 AYNI ŞEKİLDE CİFT TIKLIYORSUN ACILDIGI ZAMAN YUKARIYA DOGRU FIRLAT PROGRAMLARI

iğrenç olmuş, eski tasarımında ı phone özel bir duruş vardı, şimdi ne üdüğü belirsiz bir hal almış... eski sürümü geri yükleyebilirmiyim bilgisi olan varmı ?

@20 Eyl 2013 17:39 Versiyon düşürme yapılıyor diye biliyorum ancak cihazınızın çökme olasılığıda var .

gereğinden fazla sadelik ve arka planlada çok fazla beyaz kullanılmasını beğenmedim,ama parallax efekti dahice

Jailbreak yapan için neredeyse hiçbir yeni işlevsellik eklenmedi. Benim gibi sağlam Apple fanlarını bile üzdü bu durum. Yeni kullanıcı arabarimi dışında güncellemek için pek bir neden yok. Ki kullanıcı arabirimini sevdik diyelim o Johnny Ive'ın tasarladığı olağanüstü donanımlardan ilham alan 5 yaşındaki içinden bir türlü atamadığı kreş çocuğu renklerini beğendik diyelim, sistem uygulamalarının ikonlarını değiştirmeden olmaz! Duyduğumuza göre ikonları yeni bir kan gelsin diye pazarlama departmanına hazırlatmış... Yani diyorum ki o zaman, neden öylesine kıytırık basit ve zarif havası veren reklamlar yaptıkları belli. Apple gibi bir firmayı arkana almışsın, yok biz basitiz sadeyiz ehüehehühe tarzında reklamlar (onu bunu açan eller, gitar çalıp sırıtan gingerlar, kocasıyla konuşan kadın vs.), neyse. iOS 7'nin en güzel özelliği tasarımcılara kim daha iyi iOS 7 Winterboard teması yapacak yarışına kaptırması olacak gibi duruyor.

Arkadaşım ben bir sürü hatasını buldum . Bakın 1 ) biri sizi arayınca cevap vermek istemediğinizde aramayı kapat tuşu yok ! (Telefon kilitli durumdayken çaldığında.e telefon 7/24 açık olmayacak ekranı hani.) 2) şarjı çok gidiyor. 3) 2. Veya 3.şahıslar telefonu kilitliyken bile istediği şekilde kull

@21 Eyl 2013 00:51 kilit tuşuna iki kez bas kapıyor

Iphone5 kullanıyorum farklı hız bna göre aynı ama bi kac sıkıntı war tabi umarım bn henüz alısmadığım içindir

Harikaaa demeyi çok isterdim.

çift tıkla açılan pencereleri yukarı it

ios 7 ile talk and drive çalışmıyor..

4s de performans sorunu yaşayanlar genel/ayarlar/sıfırla/tüm ayarları sıfırla yı seçin baya hızlandığını göreceksiniz telefonunuzun ama ios6 gibi olmuyor ama baya yaklaşıyor

Ben ios 7 yükledikten sonra wifi ile ne youtube dan ve diğer sitelerden video izleyebiliyorum ne de internet üzerinden müzik dinleyebiliyorum acaba sorun ne olabilir

4s var yükledim kasma filan yok ama programlarım ana ekranda gözükmüyor hiç biri yüklü gösteriyor ama ekranda yok ana ekranda nasıl geri getirebilirim programları ?

5 e ios 7 yukledim itunes ide guncelledim ne olduysa oldu bir turlu itunes telefonu gormuyor. sildim tekrar yukledim resetledim herseyi denedim olmadı bilgisayar iphonu göruyor ve sarjda oluyor ama itunes gormuyor delircem.. farklı onerisi olan varmı..

I PHONE5 KULLANIYORUM HAYATIMDA BU KADAR İĞRENÇ BIR YAZILIM GÖRMEDIM TELEFONDAN SOĞUDUM LANET OLSUN İOS7 YÜKLEDİĞİM GÜNE

arkadaşlar bende yğkledim ama bir gün bile tahammül edemedim hemen iso 6.1.3 e geri döndüm tel hayat buldu

Artık restoranda masaya koyacak kadar şık bir telefonunuz olmayacak Apple kullanıcıları =D

haarika bayıldım 4s de mükemmel oldu bence olması gereken bütün kısayollar harika bir şekilde bir araa getirilmiş en çok bunu ve güç kaynağı sesinin değişmesii beğendim ayrıcauygulama merkezi on numara ve ı tunes çok daha iyi çalışıyor

Hiç güzel olmamış ipadimden soğutacaktı beni en yakın zamanda ios 6 ya döneceğim.

@22 Eyl 2013 01:17 keşke dönebilsek

Gayet başarılı .

arkadaslar bu seri kamera cekimi 5lerde yok dimi ? sadece 5s lere uygun dimi ?

@22 Eyl 2013 02:51 var ama o kadar başarılı değil

söyleyecek söz bulamıyorum iğrenç olmuş ipad taklıt yapayım derken altına yapmış ios 6 geri verin

Arkadaşlar ben de ios 7 yi bu gün yükledim kullanıyorum şu ana kadarki izlenimlerim şöyle kasma donma yok kamera açılmama olayı varmış bende olmadı aslına bakarsanız zevkler tartışılır ama ben yeni iosu beğendim tek sıkıntısı safari nerdeyse yok denecek kadar ağır Google yazılımından İnternet'e giriyorum ve hiçbir sorunu yok gayet hızlı ben itunesten güncelleme yaptım telefondan değil belki sebep bu olabilir şarjı ise sabah 8 de başladım yeni iosu kullanmaya halen aralıksız kullanmaktayım internet oyun vs. Şarjım yarıya gelmek üzere gayet memnunum.arka planda çalışan proğramlarım var ve donma kasma yaşamadım 4s te safari dışında bi problem olmadı onu da inceliyorum halen izlenimleri yazarım.bir de s3 almayı planlayan biri olarak ios 7 den sonra vaz geçtim

Dün yükledim.Önceleri alışmakta zorlandım.Ama üzerinde uğraştıkça çok beğendim.Öneriyorum.

hiç hoş olmamış yaa

şarjı az gidiyor tek sorunum bu

Apple iki seçenek sunmalıydı, eski ve yeni arayüz diye... Çünkü bu renkli lolipop şeker .ile satışta yapamayacak

Apple iki seçenek sunmalıydı, eski ve yeni arayüz diye... Çünkü bu renkli lolipop şeker .ile satışta yapamayacak

Acaba servise göndersek ıos 6 yı tekrar yükleme şansımız olur mu ıos 7 tam anlamıyla rezalet çoçuk telefonlarına benziyor ve androidten pek bi farkı yok

"Yeni Kişi" kaydetmek istediğimde klavye çıkmıyor ve ad soyad ve telefon yazılmıyor. yenidir alışırız diyoruz fakat biz 6 ile mutluyduk.

Sayın chip editörüm benim merak ettiğim bir soru var? Sizin ss(ScreenShot) yaptığınız cihaz iPad çünkü yan tutulmakta. Nasıl iPadde cevapsız arama olacak?

ios7 ,,şarj etme süresi uzadı,,ve pil çok hızlı tükeniyor,, ,,7 ye yükseltmeyenler bence beklesin

gayet ii memnunum güzel

En azından Apple'cılar koca bir nefes aldı. O aptal eski tasarımı attık ve artık iPhone'lar yeni gibi oldu! Bu arada iOS 7'ye ? işareti eklenmiş. Söyleyeyim dedim.

@23 Eyl 2013 21:53 ahahahaha özelliğe bak ?

safari tam bir kabus apple ios 7 ye web tarayıcı koymayı unutmuş çoğu web sitesi yarıya kadar dolup yanıt vermiyor. açılanlar da yarım saatte açılıyor. bi chrome kadar olamamış.

sonuç fiyasko apple çürüyen bir elmaya benzemeye başladı gittikçe..

Hiç sevmedim ben bu ios 7 yi... Geriye dönüş de yok maalesef.. İğrenç!

Apple'ın acil olarak Launcher'lara izin vermesi lazım, yoksa böyle Çin malı java tabletler gibi oldu güzelim iPad

Sn .chip yazarlari, baslikta yazim hatasi yapmissiniz. Dogrusu soyle olacak: iOS 7'yi kurduk, denedik, en ince detayına kadar test ettik. Peki yeni iOS, gerçekten o kadar kotu mu?

ios7 yi beendim diyenlerin aklına şaşıyorum.ben yükledim çin malı gibi oldu.gittim tel.deiştim

Sonucta sadece denetim ve bildirim merkezleri icin yuklenmelidir denmis. Alternatif isletim sisitemlerinin tamaminda bunlari 3. parti yazilim ile halledebiliyorsunuz. Apple bunu yapamadigi icin geride kaliyor ya zaten. Sadece bu iki ise yarayan ozellik gelecek diye iPhone 4 un dahi fisini cekmisler. Amac yeni modelleri itelemek.

Ios 7 iphonemi saçtan çok kasıyo 4s

ÇİN MALI GİBİ OLMUŞ :(

Yok efendim neymiş 200 milyon kişi ios 7 ye geçmiş. Siz o imzayı kapatmasaydınız 300 milyon kişi ios 6 ya geri döner aradaki 100 milyonluk bilinmeyen farkta ios 7 ye tenceremi olurdu kapakmı orası bilinmez... Olmamış ios 7 hiç olmamış... Telefonumun ömrü bitene kadar kullanıcam artık. Sonrası mı? bakıcaz.. Yüklemeyen varsa konu zaten açık.

Arkadaşlar pil ömrünü nasıl uzatırız bilgisi olan varmı

@05 Eki 2013 03:51 Pilin hızlı bitmesine neden 3 g kullanılmadığı zaman kapalı tutmak ta fazda var. farkını göreceksiniz.

arkadaşlar ben çaresini buldum

Iphone S4 kullanıyorum dün akşam güncelleme yaptım 7.0.2 ye ama bin pişman oldum telefonu cacık yapmışlar resmen yazıklar olsun apple a onaya öyle çocuk memesi gibi simgeler kullanım neolursa olsun hangi özellik gelirse gelsin donup kastiktan sonra ne işimize yarar. Bu arada 7.0.2 sürümünde hacklendi kilit ekranı 3 5 hareketle atlatılıyor apple artık çocuk telefonları yapıp yapıp satar galaxy S4 aalacağım 4s satıp zaten ne piyasası kaldı nede tadı yazıklar olsun

Arkadaşlar Merhaba ilk iphone çıktığı günden beri düzenli olarak iphone ürünlerini her yıl yeniledim. Her defasındada yeni telefonumdan çok memnun kaldım. Ancak yeni çıkardıkları ios7 betalarını görünce açıkçası artık Heyecanla beklediğim iphone5s i hiç beklememeye başladım bu kadar rezil bir işletim sistemi olamaz. sadelik gitmiş eskisimi yeni yenisimi yeni bu gerçekten tartışılır. stabilite yok iphone5 bile kasıyor iğrenç bir görünümü var. Kardeşim bir Sony experia z1 almış telefona hayran kaldım. sanki bez yıkar gibi musluğun altında yıkıyor telefon inanılmaz hızlı arayüz çok hoş ve stabil iphone gibi değil. Kesinlikle Android bir telefon alacağım.

@10 Eki 2013 13:44 yok ya kardeş bari inalıcak bir yalan söyle ben iphone 5 imde gm versiyounun 0.2 sini kullanıyorum birkaç problem haricinde çok iyi

apple nasıl böyle berbat kullanım hızı yavaş estetikten yoksun rezil mi rezil bir işletim sistemini nasıl yapabildi merak ediyorumm ayrıca kullanıcıları yüklenen son versiyona mahkum etmeleri de ayrı bir sorun 7 yi yükledikten sonra geri eski işletim sistemine dönemiyorsunn bu kadar para verilen bir telefona bu kadar rezil bir programı tasarlayıp indirtmek herkesin yapabileceği bir iş değil ama apple kolayca yaptı ve mecbur bırakıyor..bu yüzden samsung s4 siparişi verdim ve ıphone mi sattım. inşallah apple bu yorumları azda olsa dikkate alırr..saygılarımla

Steve Jobs Gitti Apple Bitti

O android diyenler eline iphone almayan insanlar.

aynen arkadaşlar böyle çoçuk oyuncağı gibi yazılımı ancak bu işe yebi başlayan biri yapar bunu tasarlıyan kişiyi çok merak ediyorum insanda biraz estetil olur bu nasıl mühendisli bu nasıl mahkumiyet rezilligin doruk noktası ipohone bu sürüm yüzünden dünyada bence sonuncu oluur

YEMİN EDİYORUM REZİLLİK İPHONE DAN SOĞUDUM TAM DEDİĞİNİZ GİBİ ÇİN MALI GİBİ OLDU TELEFON REZİLLİK... İPHONE ASALETİNİ YİTİRDİ!

Arkadaslar ben ios 7 indiricem buradaki yorumlara bakılırsa indirmek istemiyorum ama yapan akrabalarım indir diyo napıcam ben ??

Sen de yorum yaz