iOS 7, iPhone 4'te ne kadar hızlı çalışıyor?

Eski iPhone 4'ünüz iOS 7'yi akıcı bir bir biçimde çalıştırabilecek mi? Cevabı testimizde!

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 7, iPhone 4'te ne kadar hızlı çalışıyor?

iOS 7, hangi iPhone'da ne kadar hızlı çalışıyor? Apple'ın mobil işletim sisteminin yeni sürümünü iPhone 4, 4S ve iPhone 5'te denedik.

Apple, iOS 7 Beta 1'den bu yana sistemde birçok değişiklik yaptı. Bunun yanında performansı geliştirmek için de durmadan çalışıyor. Ancak final sürümde büyük bir değişikliğin olması beklenmiyor.

Performans karşılaştırması: iPhone 5 iyi, iPhone 4 kötü

Hız testlerimizde Apple'ın harita hizmeti ve Safari gibi standart uygulamaların açılış hızlarını ölçtük. Bunun yanında Control Center'ın ve Notification Center'ın ne kadar hızlı çalıştığına baktık.

Daha eski iPhone, daha kötü performans

iPhone 5'te belirgin bir takılma yaşamadık. Çok küçük takılmalar web tarayıcısında grafikleri yüklerken ve uygulama mağazasında yaşanabiliyor. Ancak iPhone 5 genel olarak iOS 7'yi son derece akıcı bir biçimde çalıştırıyor. iPhone 4'te ise durum biraz farklı. iOS 7, iPhone 4'te daha sık takılıyor, özellikle de uygulamaları ilk kez açtığınızda. Yine de uygulamalarda iPhone 5 ile arasındaki performans farkı çoğu kez fark edilmeyecek kadar düşük.

Üç yaşındaki iPhone 4, iOS 7 beta 5'te genel olarak diğer iPhone'ların gerisinde kalıyor. Giriş ekranları arasında dolaşmak, uygulamaları açıp kapamak, web tarayıcısını kaydırmak iPhone 4'te belirgin biçimde daha yavaş.

Apple'ın iOS 7'nin final sürümünü yayınlayana kadar bir miktar zamanı var. Şirket bu süre içinde iOS 7'nin iPhone 4'teki performansını iyileştirmezse, iPhone 4 sahipleri bu güncellemeden çok da memnun kalmayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 73 Yorum

"iPhone 5'te belirgin bir takılma yaşamadık. Çok küçük takılmalar web tarayıcısında grafikleri yüklerken ve uygulama mağazasında yaşanabiliyor. Ancak iPhone 5 genel olarak iOS 7'yi son derece akıcı bir biçimde çalıştırıyor. iPhone 4'te ise durum biraz farklı. iOS 7, iPhone 4'te daha sık takılıyor, özellikle de uygulamaları ilk kez açtığınızda. Yine de uygulamalarda iPhone 5 ile arasındaki performans farkı çoğu kez fark edilmeyecek kadar düşük." yeni modelde takılma kasma oluyor hala SGS4 kasıyor masalına sığınıyorlar... iPHONE pimanlıktır...

@grezimonk Beta sürümünde olan bir yazılım için böyle bir yorum yapmak sence ne kadar doğru? Ki iOS yazılımları her zaman donanımı ile stabil ve sorunsuz çalışan yazılım olmuştur. Final sürüm gelip tüm kullanıcılara sunulduktan sonra iPhone 4 içinde o yavaşlamaların düzeleceği yönünde düşünüyorum. Ayrıyeten uygulamaların takılması çok normal hala optimizasyonlar yapılmadı. iOS 7 yayınlandıktan 1 ay sonra tam olarak performans sonuçları ortaya çıkar. :)

@grezimonk iphone kullanmadığın her kelimenden belli oluyor. hala iphone pişmanlıktır diyosun sanki satın almış gibi. herkes tanıyor artık seni burada. hadi başka yerde uydurmaya devam et.

@grezimonk Arkandayız grezimonk :D

@grezimonk prof. konuştu ... bıkmadın mı disslike almaktan ?

@14 Ağu 2013 12:25 evet hepimiz tam arkasındayız :))

adı üstünde beta sürüm bu problem olabilir. yayınlandıktan sonra test etmek daha mantıklı olurdu

Grezimonkey bak şimdi, iPhone'dan bu kadar nefret ediyosun tamam dusuncelerine saygıliyim ama artik iphone alanlari elestirmeyi birak ve dusuncelerini yayip insanlarin kararlarını degistirmeye calisma. Ayrica 3 yil once cikardigi telefona hala destek veren kaç tane firmavar soyler misin bi?

Apple artık eskisi gibi çalışmıyor , yeni modellere sevk etmek için son sürümler eski modellerde kasıyor , örneğin iphone 4 ' ü 4.1 de kullanan biri hatta 5.1.1 de kullanan biri çok memnun , fakat ios 7 kullananlar muzdarip kasmalar donmalardan dolayı . Ve güncelleştirmelerden sonra geri dönmek sorunlu , ben hiç jailbreak yapmadığım için shsh bloblarım olmadığından 5.1.1'e geri dönemiyorum .

İphone 4 den çok memnundum ios 5 zamanında, iphone 5 aldım ve aldığıma alıcağıma pişman oldum , soyulması ayrı bir dert zaten.Kısacası steve jobs öldü iphone pişmanlık oldu.

@14 Ağu 2013 12:38 at yalanı öpeyim inananı :)

grezimonk arkadaşım bu ios 7 nin final sürümü değil bunuda okumayı akıl etseymişsin keşke

en iyi telefon Nokia Lumia serisidir . HIc donma yok .

@14 Ağu 2013 12:46 hayır bence 3310. çünkü hiç kasma donma çalınma derdi yok.....

@14 Ağu 2013 14:22 işte bu süper

@14 Ağu 2013 12:46 hiçbir şey yükleyemediğinden donmaz tabi

dayan @gezimonk

Galaxy S4 Akar

Biz anca konuşalım.Adamlar üretsin paramızı cebe atsınlar, biz ayran ayran bakalım. Benim kişisel fikrim: İphone çok özenli bir üründür.Hassas kişilere hitap eder.Tek bir uygulama çalıştırmasıyla her zaman güçlüdür.Android ise tam bir saçmalık.Birileri bizi windows ve androidde aptal yerine koyuyor.Milyarlarca eve giren bir işletim sisteminde küçüçük bir özellik esirgenir mi hiç.Hemde yapması kolayken.Çok üzülüyorum bu duruma.Apple çok basit kurallara bağlı kalarak harika işler çıkarıyor.Çok çok basit donanımları akıllıca kullanarak muhteşem ürünler üretiyorlar.

@14 Ağu 2013 14:15 " Biz anca konuşalım.Adamlar üretsin paramızı cebe atsınlar, biz ayran ayran bakalım. " haklısınız, ama yazınızın devamı ile alakasız 2 cümle. "Android ise tam bir saçmalık.Birileri bizi windows ve androidde aptal yerine koyuyor.Milyarlarca eve giren bir işletim sisteminde küçüçük bir özellik esirgenir mi hiç.Hemde yapması kolayken." Küçücük özellikten kastınız nedir? Yani eğer kullanışlılığı artıracak özellikler ise, Android'de bolca bulunan şeyler. Asıl iOS'ta bahsettiğiniz "küçücük özellikler"den eser yok. Wi-fi açmak için 10 tuşa basmanız gerekiyor. iOS 7 de var demeyin, bakın acaba hangi işletim sisteminde senelerdir var?

Eski bir android telefona nasıl 4.1 ,4.2 sürümü yükleyemiyorsanız buda benzer bir durum.

beta surumu diyoruz anlamiyosunuz.Stabilite sorunu tabiki olucak sizin normal surumden iyidir o ayri mesele.

@14 Ağu 2013 15:04 haklısın zaten applede belirtiyor stabilite bakımında garanti veremez şimdilik fakat net güncellme gelince sorun çozülecektir .

@14 Ağu 2013 15:04 final sürümü gökten zembille mi inecek işte beta 6 belkide rc ya da final olacak

Her yer direniş.Dayan grezimonk.

Nakit ineği denen bir olay var ve apple bunu çok iyi sağıyor..

Apple'ın amacı da bu zaten

Apple da kural şudur, telefon model numarasının 1 üstüne kadar ios güncellemesi olur, daha sonrası telefon yavaşlar gider yenisini alırısın, taktik budur. örnek: ip4 e en fazla ios5, ip5 e en fazla ios6 yüklenir, şuan piyasada olan ip5 ios7 betayla iyi dursada 5s daha iyi olucaktır, ama tam anlamıyla çalışacak olanlar 5s ve çıkcak olan ip6 dır, normal ip bunların yanında zayf kalacak ve ios 8 ile ip4 durumuna düşecek. Olay budur yoruma gerek yok.

benim ip4 üm var ve kasmayı farketmek çok az yeni sürüm çok güzel olmuş ip4 sahipleri kasar diye tedirgin olmayın gayet akıcı :)

@14 Ağu 2013 16:57 ip4 e ios 7 mi yükledin tam anlayamadım

Grezimonk hangi firma çıkardığı telefona 3 yıl yazılım desteği veriyor( samsung galaxy s2(!) haha daha ilk yılında aldığı güncelleme ile kasmıştı [aslında ilk çıktığında Bile kasıyordu] ki samsung dan nefret etmemin sebebi bu) ha şunu belirteyim iphone um yok Xperia z kullanıyorum memnunum fakat bazen keşke iphone alsaydım diyorum. Asıl konu ise her apple haberinin altında senin apple a karşı taraflı tutumun var. Artık bu tutumları bırak tabi Baban samsung un sahibi değilse yahut senin samsung da hissen yoksa. Hatta daha iyi bir fikrim var sen bu dediklerimi hepsini unut ve kendine bir iphone al

Apple IOS7nin tüm özelliklerini iPhone4'e vermeyecek. Telefon donanımının kaldırabileceği özellikleri verecek ve bu sayede 3 yıl geçmesine rağmen son kullanıcıya olan desteğini sürdürdüğünü gösterecek. Bu konuyla ilgili bu sayfada habe okumuştum. Hafızası güçlü olanlar hatırlar belki. Not: iPhone4 kullanıyorum. Fanatik bir Apple hayranı değilim ama Apple ürünlerini kaliteli buluyorum. Diğer markaları kullanan arkadaşlar kusura bakmasın ama Apple'ın malzeme kalitesi çok daha iyi. Destek konusunda da çok daha iyi

iphone 4 en iyisi. suan iphone 5 aldim, iyi ama , iphone 4 daha iyi bence, tabi benim zevkim....... iphone 5 jarsi hic dayanmiyor. iphone 4 cok iyiydi. ne olursa olsun iphonedan vazgecmem....

Samsung her gün yeni telefon çıkarıyo birşey olmuyoda Apple yılda bir telefon çıkarıyo diye mi kötü oldu hem Android kullananlarının bahaneside steve öldü apple bitti steve zamanında da android kullanıyodunuz.Android sürekli donuyo bir uygulamaya gir biraz bekle orta Tuşla çık görün ne oluyo.

@20 Ağu 2013 08:35 android donmuyor cahil... uydurma 4.3 ile hiç donma yaşamadım... Apple fanboyları takılmış plak gibi hep aynı yalanı söylemek zorunda mı?

@grezimonk kardeşim sen android kullan tamam senin gibilerin elinde görmek istemeyiz zaten iphoneu

@grezimonk cahillikte master degree yapmışsın olum android hiçbir zaman iOS kadar stabil olamıycak. Ve evet android donuyor. Bize fanboy diyosun ama sen dandroid boy olmuşsun

@grezimonk bir sen mi çok eğitimli, kültürlüsün? başkasının yorumuna saygı duy!

iphone 4 sahibiyim suan 5 de alirm 6 da.eskiden kullandgm 3s kardesmde :) ios a laf atan arkadasm bi dusun nie her markada android var ? neden ios yok ? kalite konusur. kalitede apple dr.iphone kullanmayan bilmez bu piyasada iphone vardr bide digerleri anlayn artk :)))

@26 Ağu 2013 03:53 geç bu işleri androidle ile yaptığın hangi birini yapabliyosun apple da resmen işgençe telefonu ikisinide kullandım apple bulaşmak gibi bir hata asla yapmam

@26 Ağu 2013 03:53 Çok boş konuşmuşsun kardeş Android telefon alacaksan üst sınıf telefon alacaksın. Galaxy S serisi mesela Veya HTC One olabilir Xperia Z olabilir. Şimdi Diceksin Okadar Param olsa İphone Alırım. Ve dediğim gibi İphone üst sınıf bir telefondur. Ve hızlı olması veya Stabil olmasıda Tek Telefon için üretiyor adamlar iosu Ama android her telefonda calısabiliyor. Ram Yonetimi Androidin cok üzerinde İosta Şuda varki Android Telefonların Donanım Özellikleri İphone u 3e 5e katlar. Gidip Galaxy ace alırsan Xperia Arc s Alırsan androidde sıkıntı yaşaman normaldir.

@19 Eyl 2013 11:26 evet haklısın

ben iphone4s kullanıcısıyım önceden samsung yani android manyağıydım tabi iphone kullanınca android ile olan ilgimi tamamen kestim tabi apple yeni bir telefon çıkarınca eski olan telefon yani iphone 4 gibi olan telefonlar çöptür

bende android mağduruyorum geçen sene 1.4 ghz işlemcisi olan bi android almıştım inanın çok rezalet bişeydi şimdi iphone 4 kullanıyorum kendimi eşşekten inipte ata binmiş gibi hissediyorum iphone süper

Ve nihayet ios 7 çıktı. Peki şimdi final versiyonu ile deneyen var mı?

ios 7yi iphone 4te deneyen varmı?

@19 Eyl 2013 10:24 ben denedim

iphone 4 te denedim telefon kasiyor kotu oluyor

akşam kurdum iphone 4 te mükemmel çalışıyor şu anda gayet hızlı tersini söyleyen sallıyordur herhalde

şu an yazdklarım onsaniye sonra gelir memnunmu. olayım isteyen varsa ikiyuz tl acil satılık

iphone 4 te sakın denemeyın bi facebook bile kasıyor en iyisi ios 6.1.3 ben sımdı downgrade ediyorum

@19 Eyl 2013 17:58 ios 7 den 6,1,3 e geri dönüş mümkünmü, dün akşam istemeden yükledim memnun değilim yardım edebilecek varmı

@19 Eyl 2013 20:49 Geri dönmek istiyorsan iOS 6.1.3'ün telefonundaki SHSH'lerini kaydetmiş olman gerekiyor. Eğer kaydetmişsen, internette zaten bununla ilgili rehberler mevcut. Ararsan bulabilirsin.

iphone 4'te denemeyin arkadaşlar, Tekrar 6.1.3 sürümüne çevirme ihtimaline karşın, 6.1.3'ün yedeğini alıp, yükledim. Safari, Face, youtube, çok kasıyor. Yazı yazmaya çalıştığınız zaman, Sanki Çin malı kullanıyormuş hissi veriyor size, ve telefondan nefret ediyorsunuz :)) En iyisi 6.1.3 vallaha Bak.. ios 7 yükleyeceğim Hevesine kapılmayın. olmasa da olur yani. Haa telefon iphone5 ise çok güzel, Arkadaşın çok hoş.. ama cidden iphone 4'e tavsiye etmiyorum.. Sanki biz küçükken ios 7'mi vardı :)) Sevgiler..

Iphone 4 kullanıyorum Bir anlık salaklıla iTunes kullanmadan ios 7 yi yükledim bir uygulama 10 saniyede anca açılıyor keZbanlık yaptım kabul ama anlamadığım bir nokta var bu ekranın altına yerleştirdikleri denetim masasında önce ki sürümde ekranı aşağıya kaydırdığımızda face ve Twitter kısayolu yok biri bana bu karmaşık anlatmaya çabaladığım soruna yardımcı olabilir mi ????

iPhone 4 e yükledim, update en fazla 10 dakika sürdü. Hiç kasma da yok üstelik istenmeyen numaralardan gelen Çağrı Engelleme de var, sadece bu yeter.

ya ben az önce salaklık edıp IOS 7 yi yükledim telefonum Aıpon 4 bunu nasıl geri 6.1.3 e cevirebilirim biri lütfen yardımcı olsun yoksa parçayalacam bu telefonu

İphone 4 kullaniyorum ve suana kadar bariz bir tskilmaya rastlamadim. Telefonda oyun oynayan biri degilim. O yuzden bu acidan performans yorumu yapamiycam. Evet 4s ve 5 kadar akici degil ama kullanilmayacak kadarda kotu degil. Memnunum acikcasi bir skinti yok gayet stabil calisiyor....

Bende iphone 4 8GB kullanıyorum 6.1.3 çok iyi idi 7 geçince biraz yavaşladı fakat açaılan uygulamaları kapatmasan yani arka planda çalışırsa ço hızlı açıyor sayfa olsun rehber olsun farketmiyor birde numara engelleme mükelmel olmuş onu çok aramıştım sayğılar..

işin açıkçası ios 7 geçerken bir iphone 4 kullanıcı olarak biraz çekincem vardı. iphone 4 8 gb ios 7 yükledim.sarj stasarufu yapmaya başladım. hatta telefonun bazı yerlerde hızız artmış diyebilirimmmm herkese tavsiye ederim...

@10 Eki 2013 13:26 4 8gb daha 7 ye geçmedim çok kötü yorumlar var kasma olur vs diye öneriyormusun

kesinlikle önerilir stabil çalışıyor iphene 4 de

kime inanacağımı şaşırdım ö yüzden yüklemiyorum bırak öyle kalsın

ios 7 ye lanet olsun keşke yüklemeseydim berbat bi sürüm tavsiye etmem yüklemenizi telefondan soğuyor insan

stabil sürüm çıktı kasım kasım kasılıyor neyin kafasındasınız doğru olan bu ...

iphone4 e yüklemeyi henüz düşünmüyorum. Biraz zaman geçsin ve aksaklıkların giderildiği son sürümü çıksın tekrar bakarım duruma.

Bende s3 var iphone guncelleme konusunda cik iyi ama samsungun androidini baska bir arkada goren var mi htc sony lg bunlar siradan zor telefonlar ama samsung cok kolay arkadasimda htc one x var cok zor kullaniliyor arti olarak samsung guncellestirmeyle ram çekirdek artiran yeni özellikler yapan bir firma iphone gibi hizli olmasada

android kullanıcısı olarak s3 mini donma takılma yapıordu... bazen arama yapamıordum...tangoda görüntülü görüşme yapamıordummm iphone 4 aldım ios 7.0.4 yüklü gayet stabil ve hızlı tek çekirdek olmasına ragmen....

android kullanıcısı olarak s3 mini donma takılma yapıordu... bazen arama yapamıordum...tangoda görüntülü görüşme yapamıordummm iphone 4 aldım ios 7.0.4 yüklü gayet stabil ve hızlı tek çekirdek olmasına ragmen....

iphone 4 e ios7 yüklesem ios 6.1.3 de dönebilir miyim yardım edin :(

grezimonk a yüklenmişsiniz arkadaşlarda bendede iphone 4 var ios7 kasıyo ya.iphone denince fısır fısır akan bi telefon canlanıyo milletin gözünde.ama kasıyo bu bu kadar basit.

iphone 4 berbat oldu ios 7 ile

abicim anlamiyorum 4s var bende ios 7.0.4 yüklü ne kasiyor nede yavas calisiyor, ve hafifde olsa pil ömrü artmis, neden baskalarinda hata duyuyorum anlamiyorum Galxy 4S den vazgectim 4s icin, adamlar softwareleri iyi yazmislar galaxy gibi yok 2 ramli 4 cekirdekli yok bilmem isletim gibi sacma sapan seylerle insanlari kandiriyorlar, android sistem herzaman telefonu kasar, cünkü acik yazilim kaynaklidir, sonra galxsi nezaman hatasini düzelten versiyon yayinlamis, bir ciktimi birdahaki sefere galxy bilmem ne yeni teelefonu cikartip millete satip kakaliyor, hic olmassa iphone versiyonlarinla hatalarini af ettiriyor, o yüzden appelke camur atmayin lütfen saygilar

Sen de yorum yaz