iOS 9'un Wi-Fi Yardımı özelliği davalık oldu!

Apple'ın iOS 9 ile birlikte hayata geçirdiği tartışmalı özellik, şimdi de mahkemelik oldu!

  • Onur Seven
iOS 9'un Wi-Fi Yardımı özelliği davalık oldu!

iOS 9'un Wi-Fi bağlantısının zayıf olduğu durumlarda otomatik olarak hücresel bağlantıya geçilmesini sağlayan Wi-Fi Yardımı (Wi-Fi Assist) özelliğinden rahatsız mısınız? Görünen o ki yalnız değilsiniz ve belki de yaşadığınız sıkıntı nedeniyle tazminat da alabilirsiniz.

Kısa sürede tartışma konusu haline gelmeye başlayan bu yeni özelliğin haber vermeden devreye girip hücresel veri olarak bilinen mobil veri paketini kullanabileceği ve kullanıcılar için ek maliyet oluşturabileceği söyleniyordu. Konuyla ilgli Apple bile bir açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

William Scott Phillips ve Suzanne Schmidt, iOS 9'un varsayılan olarak açık gelen Wi-Fi Yardımı özelliği nedeniyle San Jose'de yer alan ABD Bölge Mahkemesi'ne başvurarak Apple aleyhine dava açtı. Kaliforniya'lı çift potansiyel olarak etkilenen kullanıcıların zararının toplamda 5 milyon doları geçtiğini iddia ederek, Apple'ın hücresel bağlantı ile kullanılan verinin çok düşük miktarda olduğunu söyleyerek bunu küçümsediğini savunuyor.

iOS 9 kullanıcıları Wi-Fi Yardımı özelliğini kapatabilmek için Ayarlar > Hücresel menüsünü ekrana getirdikten sonra en alt kısımdaki Wi-Fi Yardımı seçeneğini pasif duruma getirmeleri gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

William Scott Phillips ve Suzanne Schmidt sizlere tavsiyem sigortalı ve mantıklı bir iş bulmanız. teşekkürler....

@26 Ekim 2015 15:57 mayışlı sikortalı bi işin olsun, sırtını devlete daya yavrım

bu nasıl bir mantık.

yahu türkiyede bile duyuldu ünü ayarlara girip kapatılıyor diye haberler çıktı bunlar ya okuma yazma bilmiyor (dava açtıklarına göre biliyorlar) ya da?

boşuna söylemiyorlar akıllı telefon akıllı insan için. kardeşim hiç mi bakmadın ayarlara ayarlara girip bukadarmı zordu kapatmak Bu kadarına da pes doğrusu

yok be aga bizim ülkemizde mahkemeye gidersin 2x2=1 100%2=14 olur borçlu çıkarsın...

Haberi nerenizden okudunuz adamlar çok dusuk meblağ harcıyor demiş bu çift de araştırmış yüksek meblağ harcadığı icin mahkemeye vermişler

Mantik super zorunlu bir ayar degil ki, de aktif edilebiliyor. Dava oluşmadan düşer .

Huawei htc samsung wifi leri en sağlam lg de zayıf bu telefonları asus acses pointle test ettim tv de izleninyor haritada da hızlı açıyor 1 saat lik flimi youtube dan bağlantı hatası vermiyor statik ip yapın dns girmeniz wifisini güçlendiriyor lg yaptım olmadı sony soft yazılımla onarmış heralde biraz iyi açıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play