iPhone 15 Pro'ya güç veren Apple A17 Pro'nun ilk sorunu, aşırı ısınma olacak gibi görünüyor

Çin'den bir uzmana göre, A17 Pro yoğun görevler sırasında aşırı ısınabiliyor ve çip stres altındayken performansı düşürüyor. Bununla birlikte benchmark testleri, telefonun tek çekirdekli testlerde M2 MacBook'lardan daha hızlı olduğunu gösteriyor.

Apple A17 Pro'nun ilk sorunu, aşırı ısınma olacak gibi görünüyor

iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max, Apple'ın en yeni çipi olan A17 Pro'ya sahip. Bu, şu anda sektördeki tek 3nm çip ve 2024 yılında bile amiral gemisi Android cihazların geçmekte zorlanacağı bir SoC. Raporlar, şirketin ilk yıl için tüm TSMC stoğunu satın alması nedeniyle şu anda yalnızca Apple'ın 3nm çipi temin edebileceğini söylüyor.

Apple geçen hafta iPhone 15 etkinliği sırasında A17 Pro'nun oyun gücüne yoğun bir şekilde odaklandı. Bunu takip eden benchmark testleri, telefonun tek çekirdekli testlerde M2 MacBook'lardan daha hızlı olduğunu gösterdi. GPU performansındaki artış, yeni MacBook Air ve Pro modellerine güç vermek için yakında çıkacak olan 3nm M3 çipin oyun için daha da iyi olacağını düşündürüyor.

Ve şimdi A17 Pro çipinin derinlemesine bir analizine sahibiz. Çin'den bir uzamana göre, A17 Pro yoğun görevler sırasında aşırı ısınabiliyor ve 48ºC'ye kadar yüksek sıcaklıklara ulaşabiliyor. Ayrıca, çip stres altındayken performansı düşürüyor.

Çinli inceleme yazarı Geekerwan, A17 Pro'nun neler yapabileceğini görmek için iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max'i çeşitli kıyaslamalara ve oyun oturumlarına tabi tuttu.

Görünüşe göre, iPhone 15 Pro Max sıcaklığı, yüksek grafik ayarlarıyla Genshin Impact oynarken 48ºC'ye ulaştı. Oda sıcaklığı 25ºC iken ekran 300 nit parlaklığa ayarlıydı.

30 dakika sonra A17 Pro, 4,13 W güç tüketimiyle 59,1 kare hızını sürdürdü. iPhone 14 Pro ve iPhone 15 / Plus'a güç veren A16 Bionic, 4,32 W güç çekerken 56,5 fps'ye ulaştı.

Geekerwan daha sonra Resident Evil Village'ı iPhone 15 Pro Max'e yükleyerek 1.560 x 720 çözünürlükte çalıştırdı. İşte o zaman performans düşüşünü fark etti. A17 Pro 40'ların ortasından 30 fps'ye düştü.

Tüm akıllı telefonlarda yoğun görevler sırasında performans düşebilir ve iPhone da farklı değil. Soğutma konusuna gelince, iPhone 15 Pro aktif soğutmaya sahip değil. En azından Apple bundan hiç bahsetmedi.

Tüm iPhone 15 modelleri Cuma günü alıcılara ulaşmaya başladı ve bu noktada A17 Pro performansına odaklanan daha fazla test göreceğiz. Ve bu testler kesinlikle yavaşlama ve aşırı ısınma sorunlarına dikkat çekecek.