iPhone SE'yi canlı canlı denedik!

iPhone SE'yi kısa da olsa deneme şansı bulduk! İşte ilk izlenimlerimiz...

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone SE elimizdeydi!

4 inç'lik telefonlar Apple mağazalarından hiçbir zaman kaldırılmamış olsa da iPhone 5S, bugün yeni bir telefon satın almak isteyenler için en iyi seçeneklerden değildi. Son iki senedir iPhone dendiğinde akla gelen iPhone 6/6S ve 6 Plus/6S Plus, piyasaya hükmetse de Apple, daha küçük bir iPhone'a talebin bulunduğunu fark etti.

iPhone SE'yi özel yapan ilk şey, yeni bir telefon olması. iPhone SE, iPhone 6S'e göre küçük ancak oldukça güçlü bir cihaz. Telefonun kamerası 12 megapiksellik bir sensöre yükseltilirken True Tone flaş, iPhone SE'nin kamera alanında iPhone 6'ya yetişmesini sağlıyor.

64-bit mimariye sahip A9 yongasının da güç potansiyeli oldukça yüksek. Bunun yanında ekran, selfie çekerken tam parlaklıkla yanarak yüzünüzü aydınlatıyor; yani LED flaş yerine geçiyor.

Tasarım

iPhone'un tüm modelleri için mükemmele yakın bir tasarıma sahip olduğu söylenebilir. Aynı durum iPhone SE için de geçerli: Telefonu elinize aldığınızda kaliteli bir cihazı tuttuğunuzun farkına varıyor, üstelik cihazı tek elle kullanmanın keyfini çıkarabiliyorsunuz. iPhone SE, özellikle iPhone 6S Plus kullanmış olanlar için müthiş bir his.

Telefonun gövdesinin ve tutuş hissinin iPhone 5S ile hemen hemen aynı olduğu ise doğru. Hatta iPhone SE'yi tuttuğunuzu size kimse söylemese, elinizdekinin yeni bir telefon olduğunu fark etmeyebilirsiniz bile.

Devamı sonraki sayfamızda.

Küçük ama hızlı

Telefonu kullandığınızda iPhone 5S'ten farklı bir iPhone kullandığınızı hemen fark ediyorsunuz. A9 yongası, uygulamaların iPhone 6S'teki kadar hızlı açılmasını sağlıyor. Böyle küçük bir telefonda bu kadar yüksek gücün bulunduğunu bilmek sizi gerçekten memnun ediyor.

İlk kararımız

iPhone 5SE, Apple'ın üç nesil önceki iPhone 5S'iyle aynı görünüme ve tutuş hissiyatına sahip. Telefonun tasarımında herhangi bir incelme, hatlarında yumuşama veya sertleşme söz konusu değil. Ancak değişiklik yapılmamış olması sanırız bizi rahatsız etmedi. Daha önce başarısı kanıtlanmış bir tasarımın içerisindeki her şeyin yenilenmiş olması biz etkilemeye yetti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Her SE haberinin altında fanboyluk yapabilirim :D Ram i 2 bu arada 1 değil antutu 2 gösteriyor. Neyse herkes öğrenir zamanla zaten. Cihaz canavar canavar :D

bir de ram miktarı 1'mi 2'mi o bi kesinleşse. eğer 2 ise koşulsuz şartsız, se modeline geçeceğim. iphone 6 kullanıcısıyım.

@22 Mart 2016 12:32 2gb ram var

amerika yı yeniden kesfetmişssiniz masallah :)

gitmiş küçük telefon yapmışlar. satışlar 6'ya yaklaşmayacak.

@22 Mart 2016 13:50 yaklaşmak zorunda değil ki bu bir ara model iphone 7 değil iphone 5c gibi düşün.

6s plus daha iyi daha pahalı :)

5s kullanıcısıyım. Geçecek olsam SE'yi düşünebilirim. 6S'nin özelliklerini 4inç telefonla sunuyor. Sağlam kasaya sahip bir telefon. Ön kamera daha kötü bir de barometresi yok (bana kalırsa önemsiz) 6S özelliklerinin çoğuna sahip bir telefon

@22 Mart 2016 15:23 5S'ten SE'ye geçmek aynı telefonu tekrar almak gibi birşey olur.

@22 Mart 2016 15:23 Pembesini al,ancak o zaman yeni bir telefon aldigini fark edebilirsin ))

Benim Evdeki Ayna'nin Cerceveleri Bile Bundan Daha İnce!Guncel Surumlu Kalas Bir Cihaz Yapmislar.Dogruya Dogru..

@22 Mart 2016 16:16 ne desen haklısın.

artık iphone 5s imi değiştirmenin zamanı geldi galiba. zaten tasarım aynı ben çok beğeniyorum bu tasarımı. birde yeni özelliklerle coşturmuşlar cihazı.

Bu telefona da çöp diyen varsa kendini şişli çöp deposunda yuvarlasın

tasarım iyi ama o çerçevenin kalınlığı ne öyle . bu fiyata böyle bir kalıba sahip bir telefonu kim ne yapsın

Gereksiz bir telefon olmuş. Buna para vermek akıl karı değil. 4 inçlik telefon bu devirde işe yaramaz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost