iPhone'u kırarak kullananlara ikinci kabus!

iPhone kullanıcılarını çok üzecek bir haber: Hack'lenen iPhone'lardan sonra yepyeni bir kabus daha.

  • Ümit Öncel
iPhone'u kırarak kullananlara ikinci kabus!
Ikee virüsü iPhone'ları virüsten de koruyor!

Geçtiğimiz günlerde kırılmış iPhone'lar hack'leyerek, düzeltmek için para isteyen hacker'ın haberini sizlere aktarmıştık. Bunun bir defalık bir olay olduğunu düşünenlerin yanıldığını ispatlayan ikinci olay çok kısa bir süre sonra ortaya çıktı. iPhone bir kez daha hack'kendi üstelik bu kez bunu yapan, kendini diğer iPhone'lara kopyalayan bir virüs...

Ikee adı verilen bu iPhone virüsü Avustralya'da ortaya çıktı ve henüz Avustralya'nın dışında varlık gösterdiği tespit edilemedi. Virüsün yaptığı şey ise telefonun duvar kağıdını 80'lerin popüler şarkıcısı Rick Astley'in resmi ile değiştirmesi. Neyse ki virüsün başka bir zararı tespit edilmedi. Zaten virüsün yazarı da bunu sadece insanların dikkatini bu konuya çekmek için yaptığını söylüyor. iPhone'u fabrika ayarları dışında özelliklerle kullanabilmek için özel yöntemlerle kırdıktan sonra kök şifresini değiştirmeyen kullanıcıların telefonlarına musallat olan Ikee virüsü, aynı zamanda iPhone'a sızmak için kullandığı SSH özelliğini de devre dışı bırakıyor ve telefonu bir anlamda olası diğer saldırılara karşı koruyor.

Buna rağmen bulaştığı telefonlar ile aynı ağ içerisinde bulunan diğer korunmasız iPhone'ları arayarak kendini o telefonlara kopyalıyor olması güvenlik önlemi almamış kullanıcıların bir an önce tedbirlerini almasını gerektiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bu tip virüsleri seviyorum; bir yerlerde sorun var diyor ve zarar vermiyor :)

jailbreak yapmayan arkadaşlar korkmasına gerek yok

RSS Feed'deki durumda herkes etkileniyor. Tırstım birden noluyor acaba diye de, bari yazın yahu kırarak falan. Ben kırmadan kullanıyorum.

hiç yoktan sadece duvar kağıdını değiştiriyor ve en ilginç tarafı ise zarar vermek yerine başka saldırılara karşı koruyor böyle virüsün gözünü seveyim ben.

Avusturya dışında bir varlık göstermediyse, nasıl Iphone'culara kötü haber oluyor?
Ayrıca Iphone'unu kırıp bi de root şifresini değiştirmeyen kullanıcı nasıl korunabilir ki zaten? Teknik olarak mümkün değil!

apple kendisi yaptırmıştır

yaw arkadaş gece gece fıtık etti beni yaw...!!!

mail' imi bir açtım ki ne göreyim???
salak elma bana mail atmış, ve kırmızı sıfır yaka tişörtlü, kot pantolonlu ve asker tıraşlı pizza satıcısı KIYAFETLİ ama salak bakışlı bir genç resmi ve elinde "PİZZA KUTUSU" ?????

YAW BÖYLE SALAK REKLAM OLURMU...!!! --- pizzacıdan bilgisayar al.!
mailde herşeyi satmaya çalışıyor sanki bi işe yarıyormuş gibi, ama görüntüde her ne hikmetse göz boyama hissi veren bir hava var, sevmediğim için değil Vallahi, hani sahte güvenlik yazılımlarının bile siteleri daha güven verici görünüyor ama bu mail biraz kandırıkçı bir hava estiriyor...

bu mail' e bakarak ürün almak için tabiri caizse ..... olmak lazım, oda benim tarzım değil.

bir ciddiyet bir oturaklılık veya güven hissi uyandırmayan ve birşeyleri saklamaya çalışan ama gülerek açık vermemeye çalışan tipler bunlar yaw.

HADİ GELDE BU TİPLERE UYUP ÜRÜN ALANLARIN iphone' larını hack yapma...!!! yaw bir hacker bu tipleri (bana gelen reklam maili) gördümü oda anlar bu adamlara bakarak ürün alanların kolay lokma olduklarını ve hepsininde ağzının suyu akar Billahi...

bekleyin ve şu CHIP SAYFALARINDA tanıtılan "cep nootebook' u gibi telefon" olarak çıkacak ürünü alında telefon görün, yada alın bir HTC bakın keyfinize...

INTEL PC - NVIDIA WE MICROSOFT ÜRÜNÜ KULLANAN HERKESE SAYGILAR

bunun acaba su cok populer video paylasim sitesindeki bir i ile bir baglantisi varmi acaba.bir video aradiginizda (genelde ingilizce) hemen en cok tiklananlar listesinde cikiyor ve siz videoyu izlemek icin tikladiginizda 1 saniye aradiginiz videodan goruntu veriyor ve hemen Rick Astley'in sarkisi calmaya basliyor bilmiyorum benden baska rastlayan oldumu :)

ben cogu viruslerin programcilarin farkinda olmadan bir isle ugrasirken yanlislikla olduguna inaniyorum.

nerde acaip böcek yılan ciyan var Avustralya da zaten, virüste ordan çıkmış, şaşırmadım

kırdım,ssh şifresini değiştirdim alpine yazınca girilmiyor sshden

Sen de yorum yaz