Cepleri hack'ledi, düzeltmeye para istiyor!

Cebinize "hack'lendiniz" mesajı gelirse, üstelik bunun için sizden para istenirse ne yaparsınız?

  • Ümit Öncel
Cepleri hack'ledi, düzeltmeye para istiyor!
Kaç kişinin bu mesaj üzerine hacker'a para verdiği bilinmiyor.

Bazı iPhone kullanıcıları, satın aldıkları cihazdan daha fazlasını elde edebilmek için varsayılan ve normal şartlarda değiştirilemeyen ayarları düzenleyen ek yazılımlar kullanıyorlar. Jailbreak olarak da adlandırılan bu yöntemin bir yan etkisi ortaya çıktı; Hacker'lar telefonunuza sızabiliyorlar!

Olay, Hollandalı bir hacker'ın bir grup iPhone kullanıcısının telefonlarına şu mesajı göndermesi ile ortaya çıktı: "Önemli Uyarı: iPhone'ununuz hack edildi çünkü gerçekten hiç güvenli değil!". Uyarıda hacker'ın kullandığı bir web sitesine bağlantı da bulunuyor. Buraya giren kullanıcılar, hacker'ın telefonlarını tekrar güvenli hale getirmek için 5 Euro'luk bir ücret istediği mesajı ile karşılaşıyorlar.

Hacker'ın SSH protokolü üzerinden bir tarama yaparak kırılmış iPhone'ları bulduğu tahmin ediliyor. 5 Euro karşılığında telefonun tekrar güvenliğini sağlamak içinse, cihazı fabrika ayarlarına döndürdüğü sanılıyor. Ama asıl önemli olan, jailbreak yöntemi ile kırılan telefonların bu şekilde güvenlik sorunları ile karşılaşabileceklerinin ortaya çıkmış olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

SSH parolasını değiştirdi mi hiç bir tehlike kalmaz. Ama çoğu kişi bunu bilmiyor. Hem iPhone'nun jailbreaksiz hiç bir anlamı kalmıyor.

Tak Pc ye restore et orjinal versionunu kur gitsin birdaha jumberk et ne uğraşıyorsun...

Symbian telefonlara bile format atılıyor, iphone atılmıyormu, neye vercem 5 euroyu

"Önemli Uyarı: iPhone'ununuz hack edildi çünkü gerçekten hiç güvenli değil!".
Kimi, kime, kimin için uyarıyorsun be hacker'ım, William Tell'im?
"Dikkat! Bu bir soygundur ve 155'i arıyorum!!!"

Aynen, ssh parolasını degistirdinmi birsey olmaz. Daha olmadı sbsettings ten ssh kapatılır. Oyle bir mesaj gelirse de en kötü restore edilir. Niye elin akıllısına 5 Euro verilsin?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play