İşletim sistemleri nasıl çalışır?

İşletim sistemlerinin nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? Evet diyorsanız buyrun makalemize!

İşletim sistemine geçiş...

İşletim sistemine geçiş...

POST işlemlerinin son adımı olarak BIOS, belirtilen diskteki ana yükleme kaydını (MBR) bulur ve buradaki verileri sistem belleğine yükleyerek çalıştırır. Çalıştırılan bu kodlar, diskteki aktif birincil bölümü tanımlar ve bölümdeki açılış yükleyicisinin çalıştırılmasını sağlar. Bu yükleyici, Bölüm Açılış Kaydı (Partition Boot Record) adı verilen bölümde bulunur.

Bu ikinci yükleyici dosya sistemlerine erişme yeteneğine sahiptir ve daha fazla dosyayı belleğe yükleyerek işletim sisteminin çalıştırılmasını sağlamakla sorumludur. Bunu yaparken, gerekli dosyaları belleğe yükledikten sonra işletim sisteminin kendi yükleyicisini çalıştırır. İşletim sisteminin açılış görevini devralmasıyla birlikte, işlemci 32 veya 64 bit moda geçirilir ve sistem yüklemesi tamamlanır.

BIOS yerine EFI destekli bir anakarta sahipseniz, açılış adımları büyük ölçüde aynı olsa da küçük ama önemli bir fark ortaya çıkacaktır. Bu da EFI arayüzünün dosya sistemlerine erişebilmesi sayesinde, yükleyicilerden faydalanmak yerine işletim sistemi yükleyicisini doğrudan çalıştırabilmesidir.

İşletim sistemi yüklenmeye başladığında ilk olarak, yöneteceği donanımları ve sistem aygıtlarını başlatır. Bu donanımlar içerisinde; işlemci, bellek, ekran kartı gibi modüler bileşenlerin yanında, anakart üzerindeki dahili bileşenler de bulunur. Bunun yanında, kullanıcı arayüzü ve ağ desteği gibi, işletim sistemi için gerekli birçok yazılım da belleğe yüklenerek çalıştırılır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu yararlı makale için teşekkürler ama kafama takılan bir sru var. Madem EFI BıOS dan daha iyi neden genel olrak EFI kullanılmıyor bırak kullanılmasını ben adını daha yeni duyuyorum (bu biraz da benden kaynaklı olablilir ama neyse):D

Hep merak ederdim işletim sistemleri nasıl çalışıyor diye sayenizde öğrendim bilmeyenler için oldukça yararlı bilgi olmuş teşekkürler chip.

Atilla Malkoç teşekkür ederiz.Yine çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
Böyle güzel makalelerinizin devamı dileğiyle elinize sağlık.

dandik linux bukadar mükemmel çalışamazzz

dandik linux bukadar mükemmel çalışamazzz

------------------------------------------------------
Linux diye tabir edilien şey aslından bir isletim sistemi değildir sadece çekirdektir. Ve Birçok linux dagitimi yenilik konusunda daha öndedir

çook çikin hiç yardımcı olmadı:((((

çok uzun ama iyi

Biz aslında yemek yerken sadece tadına, rengine bakıp mideye indiriyoruz, karnımızı doyuruyoruz. Ancak vücudumuz o besinleri proteinlerine, asitlerine, vitaminlerine ayırıp ilgili organlara, kana gönderiyor, vücudumuzun çalışmasını sağlıyor. Bu güzel, bilgilendirici yazıyı okuyunca bu aklıma geldi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir